Atak zimy na południu. 200 cm śniegu. Mróz -24 stopnie

Około tygodnia temu ostrzegaliśmy o silnych śnieżycach jakie uderzyć mogą w południowy wschód Europy. Prognozy sprawdziły się. Atak zimy w Turcji był lokalnie jednym z najsilniejszych w historii. Na południowym i wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego są miejsce, w których leży ponad 2 metry śniegu. We wpisie zajrzymy również w nasz region. Tutaj co prawda silnych śnieżyc nikt się nie spodziewa, ale mróz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Potężny atak zimy w Turcji

Do najsilniejszego ataku zimy doszło oczywiście na północy Turcji. Zgodnie z prognozami spływające z północy, bardzo mroźne powietrze w skutek efektu morza (Czarnego) przyniosła nad tureckie (północne) wybrzeże potężne chmury opadowe. Wysoko wypiętrzone chmury kłębiaste przyniosły lokalnie nawalne opady śniegu.

Nawalne opady śniegu. Atak zimy w Turcji. Wysoka pokrywa śnieżna

Kilka dni temu w skutek silnego ataku zimy bardzo ucierpiał Stambuł. Miasto zostało praktycznie sparaliżowane komunikacyjnie przez intensywne opady śniegu. Sieć znów obiegły filmiki z porzuconymi w zaspach autami. Obecnie w regionie Stambułu zrobiło się dużo cieplej, więc śnieg szybko topnieje. Jednak w regionach, w których mróz wciąż utrzymuje się pokrywa śnieżna wciąż robi wielkie wrażenie. Atak zimy bardzo dał się we znaki mieszkańcom wschodu kraju. Tutaj prócz intensywnych opadów śniegu doskwiera również trwający od wielu tygodni mróz. Przyrosty pokrywy śnieżnej na północnym wschodzie Turcji są również bardzo duże. Są miejsca gdzie śniegu wciąż leży nawet po 2 metry. Podobnie jak na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego.

Atak zimy to również silny, nieustający mróz

Połowa marca to najwyższy czas, by większość mieszkańców Europy poważnie myślało już o nadejściu wiosny. Tymczasem we wschodniej połowie kontynentu trwa atak zimy. Może nie wszędzie sypie śnieg, ale już temperatury są zdecydowanie bardziej zimowe niż wiosenne. Na wschodzie Turcji wciąż pojawiają się noce podczas których mróz sięga -24 stopni Celsjusza. Spójrzmy na animację prognoz temperatury na najbliższy czas (model GEMS->źródło mapy).

Co widać na powyższej animacji? Przede wszystkim, że niewiele zmieni się w pogodzie podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin. Przynajmniej w sprawie temperatur powietrza na wschodzie kontynentu. Wciąż spływa tu arktyczne, chłodne powietrze z północy. Mróz całodobowy występuje na wschód od naszego kraju, od Rosji po wschodnią Turcję. Szczęśliwie dla wszystkim miłośników wiosny od połowy przyszłego tygodnia widać lekkie zmiany. Atak zimy raczej już nam w naszym regionie nie grozi. A może i Turkom śnieżyce trochę odpuszczą.

Mróz pojawia się również w Polsce

Jak zapewne wiecie z poprzednich wpisów, mróz pojawia się również nocami w naszym kraju. Oczywiście mróz nie występuje w całym kraju. Jednak na wschodzie i południu spadki temperatury w okolicach świtu są znaczne.

Atak zimy nam nie grozi, ale mróz nocami może być znaczny

Tak będzie przykładowo w nachodzący weekend. Wtedy to lokalnie na wschodzie, czy południu kraju słupki rtęci wskazywać mogą nawet -10 stopni. Atak zimy oczywiście nam nie grozi. Jesteśmy pod wpływem silnego wyżu, który skutecznie zapewniał będzie nam bezchmurne, słoneczne niebo. Dodatkowo, silna operacja słoneczna w dzień doprowadza do coraz wyższych temperatur. W przyszłym tygodniu w Polsce, pomimo porannych przymrozków, temperatury w dzień sięgać mogą nawet 15 stopni Celsjusza. Te dobre wieści przekażemy Wam w kolejnych wpisach pogodowych.