Atak zimy przyniesie ponad 50 cm śniegu. Temperatura spadnie poniżej -20°C na początku marca 2024 r. Silny mróz w Europie. Co z pogodą w Polsce?

Atak zimy spowoduje nagły przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 50 cm w Europie. Temperatura spadnie miejscami poniżej -20°C w pierwszych dniach meteorologicznej wiosny. Silny mróz zaznaczy się w pierwszych dniach marca.

Atak zimy w Europie przyniesie spore śnieżyce

Koniec lutego i początek marca zapowiada się w Polsce z ekstremalną anomalią temperatury, która sięgnie w poszczególnych dniach nawet 8-16°C od normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu w roku. Jednak nie we wszystkich krajach europejskich panować ma iście wiosenna temperatura powietrza. W niektórych krajach europejskich przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 30-50 cm, ale wysoko w górach do 70-100 cm.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 27.02.2024, 00Z do 2.03.2024, 06 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla północnej i północno wschodniej części Europy

obfite opady śniegu
Śnieżyce na obszarze Półwyspu Skandynawskiego i Rosji

Z prognoz wynika, że zimowe warunki pogodowe utrzymają się w kolejnych dniach w wielu krajach Półwyspu Fennoskandzkiego, szczególnie zaznacza się pokaźna pokrywa śnieżna na obszarze Norwegii, częściowo Szwecji i Finlandii. Co więcej, zdarzą się na tym obszarze kolejne ataki zimy. Obfite opady śniegu wystąpią także na zachodzie, północnym zachodzie Federacji Rosyjskiej. Na północy i północnym wschodzie Europy przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć nawet 25-50 cm, a w wyższych partiach gór nawet 70-100 cm.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 27.02.2024 r. do 2.03.2024 r. według modelu ARPEGE dla Półwyspu Iberyjskiego

sporo śniegu
Spory mróz i ataki zimy

Na obszarze Półwyspu Iberyjskiego okresami chłodniej niż w Polsce

Co ciekawe w najbliższych dniach obfite opady śniegu zdarzą się również na obszarze Półwyspu Iberyjskiego. Szczególnie silny atak zimy jest prognozowany na obszarze Pirenejów, które należą do Alp Zachodnich. Śnieg spadnie także w kilku regionach na obszarze Hiszpanii oraz na pograniczu Hiszpanii oraz Francji. Z prognoz numerycznych wynika, że przyrost pokrywy śnieżnej na omawianym obszarze sięgnie nawet 10-50 cm, a w szczytowych partiach Alp nawet 80-100 cm. Pod koniec lutego i na początku marca temperatury na południowym zachodzie Europy okażą się duże niższe niż w Polsce. Poza obszarami górskimi spadnie miejscami śnieg, dodatkowo nocami powszechny okaże się mróz. W wyższych partiach Alp będzie on nawet całodobowy.

Zobacz też: Wichura będzie potężna. Wiatr 150-170 km/h uderzy z zachodu w Europę. Burze możliwe w Polsce

Prognozowane spadki temperatury na 29 lutego 2024, 06 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Półwyspu Iberyjskiego

silny mróz i ataki zimy
Na Półwyspie Iberyjskim zimniej niż w Polsce

Zima znów zaatakuje w Alpach

Silne opady zimowe prognozowane są również miejscami na obszarze północnych Włoch oraz Austrii oraz południowo wschodniej części Francji. W minionym tygodniu na łamach portalu informowaliśmy o silnym ataku zimy w krajach alpejskich, który spowodował poważne utrudnienia komunikacyjne. Wkrótce znów na tym obszarze przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 20-60 cm, a w wyższych partiach gór do 70-110 cm. Duży przyrost pokrywy śnieżnej w Alpach nie będzie więc zaskoczeniem pod koniec lutego i na początku marca, gdzie znów możliwe są poważne utrudnienia komunikacyjne. W pierwszych dniach marca podczas rozpogodzeń i silnej radiacji nad pokrywą śnieżną temperatura spadnie do -23/-15°C w obszarach górskich i podgórskich, uwzględniając również pomiary przy gruncie nad pokrywą śnieżną. Największego mrozu spodziewamy się w lokalnych zastoiskach chłodu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 27.02.2024 r. do 2.03.2024 r. według modelu francuskiego ARPEGE dla krajów alpejskich

silne śnieżyce
Silny śnieżyce w krajach alpejskich na przełomie lutego i marca

Nie są to jedyne regiony, gdzie w najbliższych dniach pojawią się opady śniegu. Śnieg spadnie także na Wyspach Brytyjskich, ze szczególnym uwzględnieniem północnej części Wielkiej Brytanii w rejonach górskich i podgórskich Szkocji.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej m.in na obszarze Wysp Brytyjskich do 2 marca 2024, 06 UTC według modelu ARPEGE

atak zimy w krajach europejskich możliwe
Śnieg poza Polską, ale ataki zimy w krajach europejskich możliwe

Wiosenna temperatura w Polsce. Zima i mróz w nielicznych krajach europejskich. Atak zimy poza naszym krajem

Na przełomie lutego i marca mróz będzie poza Polską. Wartości na termometrach okażą się iście wiosenne. Dużych spadków temperatury i lokalnych ataków zimy spodziewamy się nie tylko miejscami na południu, południowy zachodzie Europy, ale również w północnej części Starego Kontynentu oraz na północnym zachodzie w rejonie Szkocji. W obszarach większych rozpogodzeń i dłuższych przejaśnień nad pokrywą śnieżną na północy i północnym wschodzie Starego Kontynentu będzie potencjał do spadków temperatury w okolice -30°C/-15°C, uwzględniając również pomiary przy gruncie.

Prognozowana temperatura powietrza na 2 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

spory mróz w Europie Południowej
Duży mróz możliwy nocami, nawet większy niż widzi to ECMWF

Prognozowany wstępnie duży mróz 5 marca 2024 r. na obszarze krajów alpejskich według modelu ECMWF

atak zimy i duży mróz w Alpach
Kolejny Atak zimy i spory mróz na początku marca w tej części Europy

Odnotowana temperatura minimalna w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Europy. Dane: ogimet.com

atak zimy w Europie i silny mróz
Ataki zimy i duży mróz w Europie

W pierwszej połowie marca zanosi się z wiosennymi wartościami na termometrach w Polsce. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej, ale okresami także przedwiośnia. Nocami i o świcie pojawiać będą się pojawiać tylko lokalnie w obszarach rozpogodzeń miejscowe przymrozki.

Źródła: Fanipogody.pl, wxcharts.com, ogimet.com