Wichura będzie potężna. Wiatr 150-170 km/h uderzy z zachodu. Burze możliwe w Polsce

Pogoda w kraju na rozpieszcza. Mamy końcówkę lutego, a temperatury niczym w kwietniu. W kraju jest spokojnie, choć zdarzają się pierwsze wiosenne burze. O tym w dalszej części prognozy. Zaczniemy od zachodu Europy, ponieważ znad Atlantyku zbliża się potężna wichura. Siła wiatru przekraczać będzie 150 km/h. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej zjawisku.

Wichura na zachodzie. Czym będzie spowodowana?

Mam nadzieję, że jednym z powodów, z których tak chętnie, czytacie nasze wpisy pogodowe jest, że zawsze staramy się opisywać, dlaczego dochodzi do groźnych zjawisk pogodowych. Tym razem również sprawdzimy, czym będzie spowodowana wichura na zachodzie Europy.

Wichura na zachodzie Europy. Czym spowodowana?
Wichura na zachodzie Europy. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna na 29 lutego. Na zachód od Europy panuje silny wyż. Ciśnienie w jego centrum przekracza 1040 hPa. Z północnego Atlantyku, w stronę Europy „nurkuje” głęboki, aktywny niż baryczny. Tutaj z kolei wartość ciśnienia atmosferycznego spadnie w okolice 960 hPa. Wiatr to nic innego niż próbo poziomego wyrównywania ciśnień. W drugiej części tygodnia, na zachodzie Europy dojdzie do bardzo dużej różnicy ciśnienia. Co za tym idzie, wichura towarzysząca próbie wyrównywania ciśnienia będzie równie silna.

Potężna wichura na zachodzie. Duży kontrast ciśnienia atmosferycznego
Duża różnica ciśnienia. Silna wichura na zachodzie

Widzimy, że obszar, gdzie wichura pod koniec tygodnia będzie najsilniejsza, idealnie pokrywa się z obszarem gdzie zagęszczenie izobar jest największe. Przypomnę, że izobary to linie łączące punkty o takich samych wartościach ciśnienia atmosferycznego. Im izobary na mapie ułożone są gęściej, tam większy jest gradient ciśnienia, a co za tym idzie, silniejszy jest wiatr.

Silna wichura. Siła wiatru nawet ponad 150 km/h

Wiemy już, dlaczego wiatr na zachodzie Europy będzie w najbliższym czasie bardzo silny. Teraz sprawdźmy gdzie i kiedy wichura będzie najgroźniejsza. Sprawdźmy animację prognoz wiatru dla Europy.

Prognoza siły wiatru dla Europy. Potężna wichura na zachodzie

Bardzo silna wichura związana z wypełniającym się niżem zbliży się nad Wyspy Brytyjskie już we wtorek. Na otwartym Oceanie pomiędzy Szkocją, a Islandią wiać może z prędkością przekraczającą 170 km/h. Strefa silnego wiatru „zahaczyć” może o północne regiony Szkocji. Jednak nie nasunie się na tereny w głąb lądu. Podczas gdy silny wiatr związany z „wtorkowym” niżem docierał będzie do zachodniej Skandynawii, do Wysp Brytyjskich zbliżał będzie się już niż, który jest główną postacią tego wpisu. W okolicach czwartku i piątku, na zachód od Wysp Brytyjskich dotrze wichura z wiatrem znacznie przekraczającym 150 km/h.

Wichura na koniec tygodnia nad Wyspami Brytyjskimi
Wichura dotrze nad Wyspy brytyjskie na koniec tygodnia

Centrum niżu znajdzie się na północ na Irlandii. Strefa bardzo silnego wiatru uderzy w Wyspy z zachodu. Lokalnie na koniec tygodnia wiatr w regionie może mieć niszczącą siłę. Pewne są utrudnienia w ruchu lotniczym i morskim. Wiatr w omawianym regionie zacznie uspokajać się na koniec weekendu. Przeczytaj również: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski

Wiosna w Polsce. Możliwe kolejne burze

Mamy w Redakcji takiego Pana Arka, co burze kocha nad życie. Szczyci się on trafnością prognozy burzowej, nawet gdy w kraju padnie jedno, jedyne wyładowanie atmosferyczne. Oczywiście piszę to z przymrużeniem oka, chłop kocha zjawiska burzowe i uwielbia o nich pisać. W niedzielę wydał trafną prognozę, ponieważ w północnej połowie Polski grzmiało lokalnie całkiem solidnie.

Wiosna w Polsce. Wysokie temperatury w części kraju
Wysokie temperatury w Polsce

Do części Polski napływają ciepłe masy powietrza z południa. Dlatego też na południu, w centrum i na wschodzie temperatury choćby we wtorek przekroczą 15 stopni Celsjusza. W takim masach powietrza dochodzić może już do konwekcji. Dokładając do tego front atmosferyczny, który w środę przemieszczał będzie się nad Polską, kolejne burze w kraju są całkiem prawdopodobne. Poniżej prognoza opadów na środę 28 lutego.

Burze możliwe w Polsce
Burze prawdopodobne w Polsce również w kolejnych dniach

Podczas przechodzenia burz możliwe są silniejsze porywy wiatru, jednak wichura w najbliższych dniach w Polsce z pewnością nam nie grozi. Przed nami wiosenne dni, lokalnie możliwe słabe burze, jednak silnych, dynamicznych zjawisk pogodowych w Polsce raczej się nie spodziewamy.