Pogoda na 5 dni dla Polski. Prognozy pogody zaszokują Polaków

Czekałem na to miesiącami. W końcu wpis upłynie mi w ciepłym klimacie i wysokich temperaturach. Pogoda na 5 dni przyniesie silny powiew wiosny w Polsce. Temperatury będą zaskakująco wysokie, a w Polsce możliwe są nawet wiosenne burze. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Tydzień rozpoczynamy w dość skomplikowanej sytuacji synoptycznej. Spójrzmy na mapę synoptyczną Europy.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w Europie

Na zachodzie i wschodzie kontynentu panują silne wyże. Ciśnienie w centrum wyżu ze wschodu Europy sięga 1050 hPa. Pomiędzy wyżami w nasz region napływa bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu. O temperaturach powietrza pisał będę w dalszej części prognozy. W tej sekcji zauważmy jeszcze, że w pasie centralnym kontynentu, pomiędzy wyżami wytworzył się pas dla niżów, które psują pogodę, zwłaszcza w południowej części kontynentu. Niż wpływał będzie również na pogodę w Polsce. W pierwszej części tygodnia pogoda na 5 dni przyniesie nam opady.

Wysokie temperatury i opady w pasie centralnym Europy
Pogoda na 5 dni. Wysokie temperatury, ale i opady w pasie centralnym Europy

Dopiero w drugiej połowie tygodnia Polska i nasz region dostaniemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Mam nadzieję, że choroba, która mnie dopadła minie, ponieważ aura w okolicach czwartku, piątku będzie zachwycać. Przejdźmy do szczegółów. Przeczytaj również: Potężna śnieżyca na koniec lutego. Spadnie do 30 cm śniegu

Pogoda na 5 dni. Opady, ale i mnóstwo chwil ze słońcem

Przed nami bardzo zróżnicowany pogodowo tydzień. Czekają nas zarówno okresowe opady deszczu, jak i chwile (a nawet całe dni) ze słońcem. Spójrzmy na prognozę opadów dla Polski. Zobaczmy co pogoda na 5 dni przyniesie nam w tym obszarze.

Pogoda na 5 dni. Prognoza zachmurzenia i opadów

W poniedziałek, w godzinach popołudniowych nd Polską znów pojawią się przelotne opady deszczu. Będą to opady pochodzenia konwekcyjnego, ponieważ od początku tygodnia, w ciepłych masach powietrza nad Polską będzie dochodziło do rozwoju chmur kłębiastych. We wtorek pogoda będzie miała podobny przebieg. Po południu w wielu regionach kraju pojawią się przelotne, ale lokalnie intensywne opady deszczu. W pierwszych dniach nowego tygodnia może przynieść burze. Nie będą to zjawiska gwałtowne, ale pierwsze wiosenne wyładowania atmosferyczne są jak najbardziej możliwe. Popada również w środę, jednak to nie jest tak, że pogoda na 5 dni przyniesie wyłącznie opady.

Rozpogodzenia w czwartek w Polsce
W drugiej połowie tygodnia rozpogodzi się w Polsce

To nie tak, że pierwsza część tygodnia nie przyniesie w kraju słońca. Będzie go całkiem sporo, jednak każdego dnia wraz z upływem godzin wypiętrzały będą się chmury kłębiaste przynosząc popołudniami przelotne opady deszczu. W czwartek sytuacja pogodowa zmieni się. Polska dostanie się pod wpływ wyżu z północnego wschodu. W wielu regionach kraju cały dzień upłynie pod znakiem bezchmurnego nieba. W piątek deszcz popadać może na zachodzie kraju, a weekend upłynie nam ponownie pod znakiem dobrej pogody.

Wybuch wiosny w Polsce. Wysokie temperatury w kraju

Wiosenne burze i sporo chwil ze słońcem to nie jedyne oznaki wiosny, jakie przyniesie nam pogoda na 5 dni. Przede wszystkim cieszyli będziemy się z bardzo wysokich jak na końcówkę lutego temperatury powietrza.

Pogoda na 5 dni. Bardzo ciepłe dni w tym tygodniu
Pogoda na 5 dni. Wysokie temperatury w Polsce

Już od początku tygodnia nad Polską zanotujemy temperatury zdecydowanie powyżej 10 stopni Celsjusza. Powyżej prognoza temperatury na wtorek 27 lutego. W południowej, wschodniej i centralnej Polsce temperatury w dzień powędrują nawet do 16-17 stopni Celsjusza. W tym samym czasie zdecydowanie chłodniej będzie na zachodzie i północy kraju. Regiony te, przez większość tygodnia pozostaną pod wpływem znacznie chłodniejszych mas powietrza. Dlatego też na północy i zachodzie wartości temperatury w tym tygodniu nieco poniżej 10 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury na koniec tygodnia w całym kraju
Wysokie temperatury na koniec tygodnia w całym kraju

Zdecydowanie lepiej dla regionów zachodnich i północnych wyglądają prognozy temperatury na końcówkę tygodnia. Powyżej prognoza temperatury na piątek. Podczas gdy na południu i w centrum termometry wskazywały będą 16-17 stopni, na północy również nawet do 14 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury zostaną z nami na przyszły weekend. Wiosna w pełni.