Potężna śnieżyca na koniec lutego. Atak zimy przyniesie nawet 30 cm śniegu. Pogoda w Polsce zaskoczy nas pozytywnie

We wpisie poszukamy regionów, w których zima nie powiedziała ostatniego słowa. Tak będzie między innymi na wschodzie Kanady, gdzie w najbliższym czasie przejdzie potężna śnieżyca. We wpisie spojrzymy również, gdzie w Europie jest jeszcze zimowo. W ostatniej części wpisu sprawdzimy prognozy pogody dla Polski na marzec, ponieważ wiele wskazuje na to, że pogoda nas mocno zaskoczy. Zapraszam zatem na kilkanaście minut poświęcone pogodzie. Miłej lektury.

Silna śnieżyca w Ameryce Północnej. Lokalnie atak zimy będzie bardzo silny

Jeszcze w niedzielę bardzo silna śnieżyca przechodzi między innymi przez Nową Szkocję. Jest to półwysep w północno wschodniej Ameryce Północnej. Region ten często nawiedzany jest przez silne opady śniegu.

Silna śnieżyca przemieszcza się na północnym wschodzie Ameryki
Śnieżyca na północnym wschodzie Ameryki

W niedzielę i poniedziałek w opisywanym regionie spadnie z pewnością mnóstwo śniegu. Jednak nie będzie to jeszcze główna śnieżyca, jaka prognozowana jest na końcówkę lutego. Z początkiem rozpoczynającego się tygodnia nad centralną częścią kontynentu rozwijać zacznie się pogłębiający się, bardzo aktywny niż. Wraz z przemieszczaniem się na północny wschód, niż będzie wkraczał nad coraz chłodniejsze masy powietrza. W związku z tym intensywne opady deszczu przechodzić zaczną w opady śniegu. Dodatkowo śnieżyca może przybrać charakter struktury liniowej. Niewykluczone są zatem burze śnieżne.

Silna śnieżyca w Ameryce w przyszłym tygodniu
Silna śnieżyca na północnym wschodzie Ameryki

Powyżej zaznaczyłem region, o którym piszę. Widzimy tu niż z ciśnieniem w centrum w okolicach 960 hPa. Widzimy również rozległą strefę opadów śniegu. Śnieżyca rozciąga się od północno wschodnich krańców Kanady, przez wschód kraju, po wschodnie wybrzeże USA. Linia opadów śniegu rozciąga się na kilka tysięcy kilometrów. Widzimy więc, że zjawisko jest naprawdę rozległe i silne. Prognozuje się, że do końca przyszłego tygodnia w opisywanym regionie przybędzie nawet 30-40 cm świeżego śniegu.

Śnieżyca w Europie. Już raczej tylko lokalnie, na północy i wschodzie kontynentu

Podczas gdy atak zimy na północnym wschodzie Ameryki będzie jeszcze bardzo silny, w Europie to wiosna coraz śmielej rozdaje karty w pogodzie. Oczywiście, są na kontynencie miejsca, w których mróz jest naprawdę silny, jednak są to już raczej obszary w mniejszości. Zobaczmy prognozy opadów, by sprawdzić, gdzie w najbliższym czasie w Europie możliwa jest śnieżyca.

Śnieżyca w Europie? Opady śniegu już tylko lokalnie

Śledząc powyższą animację z prognozą opadów widzimy, że opadów śniegu w Europie będzie coraz mniej. Owszem śnieg cały czas pada w Alpach. Co jakiś czas śnieżyca związana z aktywnym niżem pojawi się w północnej części kontynentu. Jednak nie będą to już zjawiska rozległe i silne. Przeglądając powyższe prognozy opadów, chyba nie ma już podstaw do stwierdzenia, że w Europie pojawi się jeszcze silny atak zimy. Potwierdzają to temperatury powietrza.

Dodatnie temperatury na coraz większym obszarze
Wiosna w Europie. Dodatnie temperatury na coraz wiekszym obszarze

Przykładowo, powyżej prognoza temperatury na pierwszy weekend marca. Widzimy, że dodatnie wartości temperatur obejmują praktycznie cały kontynent. Coraz słabszy mróz występował będzie na początku marca wyłącznie na krańcach północnych i północno wschodnich kontynentu. Wiosna już chyba tej przewagi z rąk nie wypuści.

Prognozy pogody dla Polski na kolejne dni. Aura nas mocno zaskoczy

Pamiętam jak, jeszcze jako narzeczony spędzałem Wielką Niedzielę u przyszłej żony. Jesteśmy 15 lat po ślubie, dlatego do musiał być rok, około 2008, może 2009. W nocy w Wielkiej Niedzieli na Lany Poniedziałek nad wschodnią Polska przeszła tak silna śnieżyca, że Lublin został całkowicie sparaliżowany. Pamiętam, że w tamtym czasie posiadałem Renault Megane i z duszą na ramieniu, kilkanaście kilometrów na godzinę przemieszczałem się przez miasto, oglądając kolejne samochody pospychane w zaspy.

Wysokie temperatury na początku marca

W tym roku pogoda nas również zaskoczy, jednak w zupełnie inny sposób. W marcu przez Polskę nie przetoczy się śnieżyca, a wręcz przeciwnie. Wszelkie prognozy wskazują, że przed nami ciepły, a nawet bardzo ciepły okres. Powyżej prognoza temperatury na 11 marca. Pokazuję tę prognozę nie bez powodu. To może byś pierwszy dzień w tym roku, gdy wartość temperatury w Polsce przekroczy 20 stopni Celsjusza. Widzimy więc, że w najbliższych dniach pogoda nas zaskoczy. Jednak wszystko wskazuje na to, że w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oby już bez długotrwałych przymrozków, bo jak to będzie nadal tak wyglądać, to w przyszły piątek zabieram się za koszenie trawy 😉