Mróz do -20 stopni wróci jeszcze w marcu. Sprawdzamy prognozy temperatury dla Polski. Jest się czego bać?

Weekend, który właśnie się rozpoczął, przyniesie nam bardzo wysokie (jak na luty) temperatury powietrza. Jednak jak się okazuje, zima jeszcze pogrozi nam palcem. Mróz pojawi się również w naszym kraju, jednak naprawdę chłodno zrobi się na wschodzie kontynentu. Od tego zaczniemy, a w drugiej części prognozy pogody sprawdzimy jaką pogodę widzą modele na marzec dla naszego kraju.

Silny mróz jeszcze wróci do Europy. Co będzie tego powodem?

Oczywiście, mówimy tu o terminach nawet w okolicach 10 marca, więc modele pogodowe są jeszcze bardzo niestabilne w swoich wyliczeniach. Przykładowo, aktualizacja z piątku w południe widziała, że mróz wleje się nawet do centrum Europy. Aktualizacja z piątkowego wieczora już ujemne temperatury wycofuje bardziej na wschód.

Silny wyż powoduje, że mróz na wschodzie utrzyma się jeszcze długo
Mróz na wschodzie Europy. Sytuacja synoptyczna

Już w obecnym okresie synoptycznym, na wschodzie kontynentu obserwujemy silny wyż. Jednak obecnie znajduje się on nieco dalej na wschód i nie blokuje niżów atlantyckich, które docierają między innymi w nasz region. W Europie Centralnej jest obecnie ciepło, ale na krańcach Europy Wschodniej mróz utrzymuje się w najlepsze. Poniżej 10 miejsc w Europie.

Silny mróz obecnie na wschodzie Europy
Mróz ostastniej doby w Europie był całkiem silny

Widzimy, że 9 z 10 stacji z powyższego zestawienia znajduje się w Rosji. Wszystkie bardzo daleko, na wschodnich krańcach kontynentu. Jednak poniżej -20 stopni zanotowano również na północy Szwecji. Dokładniej -21.5 stopni zanotowała stacja w miasteczku Naimakka. W kolejnych dniach wyż ze wschodu kontynentu jeszcze się umocni. Ciśnienie w jego centrum znacznie przekroczy 1040 hPa. Za sprawą tego wyżu na wschód Europy docierać zacznie jeszcze chłodniejsze powietrze, które spływało będzie aż z okolic Syberii. Dlatego też ujemne temperatury utrzymują się również w prognozach na początek marca. Przeczytaj również: Niespodziewana śnieżyca. Gdzie i kiedy atak zimy?

Mróz w Europie. Gdzie i kiedy temperatury spadną najbardziej?

W tej części wpisu dochodzimy do problematycznych, niestabilnych wyliczeń modeli. Tak jak wspominałem. Aktualizacje z piątku w południe pokazywały dla Europy Wschodniej mróz nawet w okolicach -30 stopni Celsjusza pod koniec pierwszej dekady marca. Sprawdźmy, jak modele widzą to obecnie. Poniżej aktualizacja modelu z godziny 00 UTC dla soboty 24 lutego.

Mróz w Europie również w marcu

Oczywiście model nieco zmienił wyliczeni względem jeszcze tych wczorajszych. Bardzo silny mróz występował będzie na wschodzie Europy jeszcze podczas najbliższych nocy. Temperatura na krańcach wschodnich i północnych kontynentu spadać może jeszcze do -30 stopni Celsjusza. Z początkiem marca ujemne temperatury nadal będą obecne na wschodzie kontynentu. Ba, słaby mróz pojawi się nawet w naszym regionie. Jednak nie powinny to być spadki temperatury tak silne, jak jeszcze podczas najbliższych nocy na wschodzie. Ujemne temperatury niemal w całej europejskiej części Rosji widać aż do końca zakresu prognozy, czyli do dnia 10 marca.

Czy zima wróci jeszcze do Polski w marcu?

W przypadku prognoz temperatury dla Polski podobnie jak jest w przypadku Europy Wschodniej, modele pogodowe nadal się wahają. Nie są to już rozbieżności tak duże, jak w skali kontynentu. Pewnym jest, że cały weekend i ostatni tydzień lutego upłynie nam w Polsce pod znakiem wiosennych temperatur. Mróz w Polsce raczej się nie pojawi, za to wartości w okolicach 15 stopni Celsjusza będą jak najbardziej prawdopodobne.

Wysokie temperatury w Polsce w kolejnych dniach
Wiosna w najbliższych dniach w Polsce

Prognozowe schody zaczynają się jednak przy przeglądaniu map na pierwsze dni marca. Model GFS, w najnowszych aktualizacjach widzi wysokie temperatury aż do końcówki pierwszej dekady nowego miesiąca. Europejski ECMWF widzi delikatny mróz już w pierwszych dniach nowego miesiąca. Wszystko to jest jeszcze nie do końca stabilne, dlatego nie bierzmy tego jako pewnik. Analizuję modele pogodowe na marzec w nieco innym celu. Chcę powoli uspokajać czytelników, którzy boją się, że do Polski wróci jeszcze mróz przykładowo dwucyfrowy. Oczywiście, w górach, przy rozpogodzeniach nie można wykluczyć takiego scenariusza. Jednak na nizinach dłuższych epizodów z silnymi spadkami temperatury raczej już nie widać.

Prognozuje się słaby mróz w Polsce na początku marca
Słaby mróz na wschodzie Polski w marcu

Wszystkie modele zgodnie pokazują, że słaby mróz jeszcze wróci na wschód kraju. Będą to jednak krótkotrwałe spadki temperatur. Najchłodniej będzie w drugich częściach nocy oraz o porankach. Nie znam się na rolnictwie i sadownictwie, jednak mam nadzieję, że takie krótkotrwałe, niezbyt silne spadki temperatury nie zaszkodzą już roślinności. Ta przez najbliższe, ciepłe dni z pewnością dostanie od wiosny pozytywnego „kopa” ku szybszego rozpoczęcia wegetacji.