Śnieżyca uderza niespodziewanie. Pojawi się duży mróz. Atak zimy przyniesie ponad 50-80 cm śniegu. Temperatura w Europie spadnie poniżej -23°C

Śnieżyca w Alpach, ale także na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego. W trzeciej dekadzie lutego nie powinniśmy doświadczyć ataków zimy. Akcentów zimowych nie widać również na początku marca, gdy to w Polsce temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej. Wysokie temperatury mamy zawdzięczać m.in wysokiej aktywności cyrkulacji atlantyckiej. Inaczej będzie miejscami na północy Europy oraz w rejonie Alp, gdzie zima nie da za wygraną.

Silne opady śniegu i wichury

Zapowiadaliśmy, że w ostatniej dekadzie lutego 2024 r. temperatura będzie przez większość czasu powyżej normy wieloletniej. Duża częstotliwość przechodzenia frontów atmosferycznych przyczyniać ma się także do dużych sum opadowych. Okresami zaostrzony gradient baryczny skutkować ma w dalszym ciągu występowaniem porywistego wiatru. Minionej doby najsilniej wiało na Kasprowym Wierchu oraz na Śnieżce.

Maksymalne porywy wiatru zmierzone w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski. Dane: Ogimet/ IMGW-PIB

Wichura w Polsce

Wichury w wielu krajach europejskich. Nie brakuje śnieżyc

Minionej doby silne załamanie pogody pojawiło się na zachodzie i północnym zachodzie Europy, gdzie oprócz porywów wiatru przekraczających 130-150 km/h pojawiły się burze. Szczególnie obfite opady śniegu występują na obszarze Alp I Skandynawii. Najwięcej śniegu spadnie w tym pierwszym rejonie, gdzie w nieco ponad dobę przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ponad 40-70 cm. Tuż po przejściu silnej śnieżycy prognozowane są duże spadki w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień, które przyniosą obniżenie temperatury poniżej -20°C.

Sytuacja baryczna na 23.02.2024 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

śnieżyca na południu Europy i potem duży mróz
Śnieżyca niesiona m.in przez cyklon genueński w rejonie Alp

Druga połowa tygodnia mija pod znakiem niżowej pogody na przeważającym obszarze Starego Kontynentu. Z rejonu Wysp Brytyjskich nad Skandynawię przemieścił się ulegający szybkiej cyklogenezie cyklon o imieniu Wencke, który spowodował burze, wichury, ulewy i śnieżyce. Z tym niżem związany jest system frontów atmosferycznych i rozległy pofalowany front chłodny, który sięgnął aż po południe Europy. Na południu Starego Kontynentu doszło do nagłej cyklogenezy i w rejonie Włoch uformował się niż o imieniu Xhemile, który już w nocy z piątku na sobotę zacznie wkraczać nad Polskę, niosąc ulewy i silny wiatr. Przynosi on od wielu godzin intensywny atak zimy, szczególnie w rejonie Alp. Intensywnymi opadami śniegu są dotknięte pogranicza Francji, Szwajcarii, Włoch, Austrii oraz południowej części Niemiec.

Zobacz też: Wybuch ciepła. Wiosna w Polsce. Cieplej niż w Hiszpanii. Czy padnie +20 stopni Celsjusza?

Sytuacja baryczna na 24.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

atak zimy spowodowany przez śńieżyce związaną z niżem
Cyklon genueński jutro nad Polską, potem skieruje się na Skandynawię, gdzie w Finlandii przyniesie atak zimy

Gwałtowny atak zimy. Silna śnieżyca na obszarze Alp trwać będzie jeszcze wiele godzin

W nocy z czwartku na piątek obfite opady śniegu występują w Alpach oraz okolicach. Silny atak zimy przemieścił się znad północnych Włoch dalej w kierunku Austrii, śnieżyca sięgnęła nawet południowej części Niemiec. W krótkim czasie do nocy z piątku na sobotę napada ponad 40-70 cm, a miejscami w wyższych partiach gór jeszcze więcej, bo ponad 100 cm. Sprawcą silnego załamania pogody jest aktywny niż genueński, który niesie dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. Z prognoz wiodących modeli numerycznych wynika, że najwięcej białego puchu do nocy napada w rejonie południowo wschodniej Szwajcarii, ale także w rejonie północnych Włoch oraz w zachodniej części Austrii.

Prognozowany zasięg ataku zimy – 23 lutego 2024, 06 UTC według modelu ECMWF w rejonie Alp

silny atak zimy
Silna śnieżyca w Alpach

Gwałtowny atak zimy przyczynia się od wielu godzin do pogorszenia warunków do jazdy. Przy dużym natężeniu opadów służby zimowego utrzymania dróg mogą mieć problem ze skutecznym usuwaniem śniegu i oblodzenia z dróg.

Prognoza zasięgu ataku zimy – 23 lutego 2024, 09 UTC według modelu ECMWF w rejonie Alp

intensywny atak zimy
Groźny atak zimy w Alpach

Prognoza ataku zimy na 23 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla rejonu Alp

silny atak zimy w Alpach
Gwałtowny atak zimy w Alpach

Prognozowana śnieżyca na 23.02.2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla rejonu Alp

śnieżyca w Europie
Silna śnieżyca dziś w kilku krajach europejskich

Groźny atak zimy, potem pojawi się duży mróz

Jednak tuż po przejściu silnej śnieżycy związanej z niżem genueńskim prognozowane jest nasunięcie klina wysokiego ciśnienia. Dlatego w obszarach zalegania pokrywy śnieżnej prognozowane są silne spadki temperatury w porze nocnej. Bardzo zimno będzie zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę, gdy na tym obszarze temperatura może spadać w okolice -25/-20°C w zależności od uwarunkowań terenowych, prędkości wiatru i skali rozpogodzeń. Natomiast przy gruncie nad świeżą pokrywą śnieżną nawet w okolicach -30°C podczas silnej radiacji.

Silna śnieżyca spowoduje duży przyrost pokrywy śnieżnej

Prognozowane spadki temperatury na 24.02.2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla rejonu Alp

silna śnieżyca, a potem spory mróz
Silny atak zimy i duże spadki temperatury

Będzie to jednak tylko krótki okres z bardzo niskimi temperaturami na tym obszarze Europy. Pod koniec lutego mrozu spodziewamy się głównie na północy i wschodzie Starego Kontynentu oraz w obszarach górskich i podgórskich. Szczególnie w porze nocnej i porannej, gdy to może być miejscami dwucyfrowy. Natomiast Polska pozostanie do końca lutego, a nawet do pierwszych tygodni marca w zasięgu bardzo ciepłych jak na przełom zimy meteorologicznej i wiosny meteorologicznej mas powietrza. O wszelkich zmiana w prognozach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 24.02.2024, 06 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

silny atak zimy spowodowany przez śnieżyce
Śnieżyca spowoduje istotny przyrost pokrywy śnieżnej do nocy z piątku na sobotę. Po jej przejściu chwyci duży mróz na tym obszarze

Źródło: Fanipogody.pl