Cyklon genueński „Xhemile” nadciąga. Załamanie pogody coraz bliżej Polski. Spadnie do 20 mm deszczu. Możliwe opady śniegu do 15 cm i deszczu ze śniegiem oraz silny wiatr

Cyklon genueński „Xhemile” nadciąga z południa. Załamanie pogody nadchodzi do Polski. W ciągu doby spadnie do około 20 mm deszczu, co może doprowadzić miejscami do podtopień. Oprócz tego możliwe są opady deszcz ze śniegiem, a gdzieniegdzie na obszarach wyżej położonych i w chłodniejszej masie powietrza możliwe są opady śniegu. Jednak zimy z tego nie będzie.

Cyklon z południa już blisko Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w kolejnych godzinach w górach powyżej 800 m n.p.m. występować będą opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej około 8-15 cm. Możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej na szczytach Tatr miejscami o około 8 cm, natomiast w Sudetach podczas nocy z piątku na sobotę do 10-15 cm.

Prognozowana akumulacja i zasięg opadów atmosferycznych według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

luty bardzo ciepły i wilgotny
Wilgotny okres synoptyczny. Luty bardzo mokry i ekstremalnie ciepły

Podczas nocy z piątku na sobotę wpływ na pogodę będzie miał cyklon genueński o imieniu „Xhemile”. Z ośrodkiem niskiego ciśnienia związane będą opady deszczu, silniejszy wiatr, natomiast miejscami również śniegu. W ciągu kilkunastu godzin miejscami spadnie połowa miesięcznej normy opadowej dla lutego, dlatego lokalnie możliwe zalania i podtopienia. Nie zmienia to faktu, że luty 2024 r. zapisze się jako ekstremalnie ciepły i wilgotny, a nawet skrajnie wilgotny. Praktycznie w całym kraju sumy opadowe na stacjach synoptycznych są przekroczone. Najwięcej deszczu spadło na stacji PSHM w Szczecinku, która wynosi do 22 lutego 2024 r. aż 89.8 mm, natomiast najmniej w Sandomierzu, bo zaledwie 29.4 mm.

Suma opadu na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce do 22 lutego 2024 r. Źródło: CMM IMGW, https://cmm.imgw.pl/

ciepły i wilgotny luty 2024 r.
Bardzo ciepły i wilgotny luty 2024 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej PSHM w Polsce. Źródło: CMM IMGW, https://cmm.imgw.pl/

Anomalia opadów na stacjach synoptycznych IMGW w Polsce do 22 lutego 2024 r. Źródło: CMM IMGW, https://cmm.imgw.pl/

wilgotny i ciepły luty 2024 r.
Wilgotny i bardzo ciepły luty 2024 r. w Polsce według danych z IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW, https://cmm.imgw.pl/

Niżowa pogoda w piątek. Nadchodzi ulewa z południa i wkroczy w kolejnych godzinach

W piątek obserwowane są opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym w zasięgu frontu atmosferycznego. Dane z sieci radarów meteorologicznych POLRAD wskazują, że deszcz pada m.in w pasie od Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Górnego Śląska, sięgając dalej przez centrum, docierając aż na północny wschód naszego kraju. Pada także miejscami na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej. Deszczową aurę przynosi strefa frontowa związana z niżem Wencke (orkan Louis), który przemieszcza się dziś nad Skandynawią. W czwartku oraz w nocy z czwartku na piątek występowały silne ulewy, wichury, burze na zachodzie i północnym zachodzie Europy. W pierwszej połowie piątkowego dnia nasuwała się nad Półwysep Fennoskandzki śnieżyca, obejmując szczególnie Norwegię i Szwecję.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 48 godzin na obszarze Europy Zachodniej

wichury w Europie i burze
Burze, ulewy i wichury przyniósł szybko pogłębiający się cyklon. Źródło: Blitzortung.org

Maksymalne porywy wiatru w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Francji. Dane: ogimet.com

huraganowe porywy wiatru we Francji
Cyklon przyniósł miejscami huraganowe porywy wiatru we Francji. Dane: ogimet.com

Zmierzone maksymalne porywy wiatru na obszarze Danii w ciągu minionych 24 godzin. Dane: ogimet.com

huraganowe porywy wiatru i wpływ cyklonu
Wichury w Danii, zmierzono miejscami porywy wiatru o sile huraganu. Dane: ogimet.pl

Niż baryczny namiesza w pogodzie nad Polską i skieruje się potem nad Skandynawię

W nocy wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego przechodzić będzie ośrodek niżowy z rodowodem genueńskim (śródziemnomorskim), przynosząc ulewy i silny wiatr. Pierwsza większa strefa opadów wielkoskalowych zacznie wkraczać w godzinach wieczornych w piątek. Obejmie ona głównie Dolny Śląsk, Opolszczyznę, następnie skierują się nad Wielkopolskę. Potem z biegiem nocy sięgną Kujaw, woj. łódzkiego, docierając w rejon woj. pomorskiego i dotrą nad woj. warmińsko-mazurskie. Opady deszczu o niższym natężeniu są prognozowane także na wschód od tej strefy jednostajnych opadów atmosferycznych. Ponadto opady mokrego śniegu są prognozowane w Karkonoszach, ale także w Tatrach, przejściowo mokry śnieg modele numeryczne prognozują miejscami na obszarze woj. kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, ale zimy z tego nie będzie.

Zobacz też: Śnieżyca uderza niespodziewanie. Pojawi się duży mróz. Atak zimy przyniesie ponad 50-80 cm śniegu. Temperatura w Europie spadnie poniżej -23°C

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ulewa w Polsce i wpływ cyklonu z południa
Ulewa zacznie wkraczać w kolejnych godzinach od południa

Sprawcą silnego załamania pogody w części kraju okaże się cyklon genueński, który przemieszcza się z rejonu północnych Włoch. Od kilkunastu godzin przynosi on opady śniegu w rejonie Alp, przynosząc dlatego spory przyrost pokrywy śnieżnej, który sięgnie do nocy z piątku na sobotę nawet 40-70 cm, a wysoko w alpejskich górach około 100 cm. Największe sumy związane z atakiem zimy zostaną odnotowane do początku weekendu w rejonie północnej części Włoch, zachodniej Austrii, południowo wschodniej części Szwajcarii oraz na południu Niemiec. Po przejściu niżu genueńskiego nasunie się przejściowy klin wyżowy, który ustabilizuje warunki pogodowe, dlatego w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możliwe są spadki temperatury poniżej -20°C. Przy gruncie możliwy mróz w okolicach -30/-25°C. Szczególnie w zastoiskach chłodu nad pokrywą śnieżną. Tak niska temperatura utrzyma się głównie w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę.

Prognoza synoptyczna z IMGW-PIB na weekend

Załamanie pogody w kolejnych godzinach będzie miejscami silne

Cyklon genueński zacznie wkraczać od południa w pierwszej części nocy z piątku na sobotę. Związane będzie z nim silne załamanie pogody. Na nizinach i wyżynach będą to głównie opady deszczu, natomiast na obszarze Karkonoszy i Tatr mokry śnieg. Przejściowo deszcz ze śniegiem i mokry śnieg spaść może w północnej części kraju, ale z uwagi na dodatnią temperaturę powietrza szybko stopnieje. Duży gradient baryczny i obecność prądu strumieniowego sprzyjać ma wietrznej aurze. W ciągu ostatnich 24 godzin najmocniej wiało na wysokogórskiej stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono 130 km/h, natomiast na Śnieżce w Karkonoszach anemometr ultradźwiękowy odnotował 126 km/h.

Cyklon z południa przyniesie ulewy i śnieg w Polsce. Potem odsunie się nad północną Europę

Prognozowany zasięg opadów deszczu i śniegu – 23 lutego 2024, 21 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

śnieżyca i ulewy
Ulewy i śnieżyca w Karkonoszach

Zmierzone maksymalne porywy wiatru na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w ciągu minionych 24 godzin. Źródło: ogimet.com

cyklon spowodował silny wiatr
Silny wiatr minionej doby w Polsce. Dane: ogimet.com

Dynamiczna pogoda w Polsce spowodowana przejściem cyklonu z południa Europy

Jutro ośrodek niżowy z rodowodem genueńskim będzie dalej przemieszczał się na północ, dlatego w okolicach godzinach południowych zacznie wkraczać nad Bałtyk, kierując się dalej nad Skandynawię. Opady zanikać mają zwłaszcza w rejonie Pomorza, woj. śląskiego, Warmią i Mazurami. Na pozostałym obszarze, jeśli popada, to będą to opady słabe i mocno rozproszone. W ciepłym sektorze niżu znajdzie się strumień bardzo ciepłej masy zaciąganej z południa, przyczyni się to do wystąpienia dużego kontrastu temperaturowego. Najcieplej będzie na południu i południowym wschodzie, gdzie w weekend zobaczymy nawet 10-15°C.

Prognoza zasięgu ulewy i śniegu – 24 lutego 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

cyklon spowoduje załamanie pogody
Cyklon przyczyni się do dynamicznych warunków pogodowych

Prognoza zasięgu ulewnych opadów deszczu i miejscami śniegu na 24 lutego 2024, 03 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

cyklon przyniesie załamanie pogody
Cyklon przesuwać ma się na północ, niosąc opady wielkoskalowe

Do początku weekendu wysokość opadów na wcześniej wymienionych obszarach nie powinna przekroczyć 10-20 mm. Szczególnie duże sumy opadowe prognozują główne modele numeryczne na obszarze następujących województw: dolnośląskie, woj. pomorskie, woj. kujawsko-pomorskie i spory obszar woj. wielkopolskiego. W krótkim więc czasie w wielu regionach spadnie połowa miesięcznej normy opadowej dla lutego, a nawet i nieco więcej. Mamy wysoką wilgotność gleby, dlatego nie może ona już swobodnie wsiąkać, dlatego może miejscami dojść do podtopień i zalań. Do końca lutego, a nawet w pierwszych tygodniach marca nie widać powrotu zimy termicznej. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej i zacznie ruszać coraz mocniej wegetacja roślin, co na przełomie pór roku nie jest zjawiskiem pożądanym. Niewykluczone, że temperatura sięgnie okresami 17-19°C i okaże się najwyższa od początku roku. Najcieplej będzie na południu i zachodzie oraz w zasięgu zjawisk fenowych.

Źródło: Fanipogody.pl, Ogimet, IMGW-PIB, wxcharts.com