Wystrzał temperatury w prognozach. Zobaczymy nawet 20°C. Wiosna termiczna rozgości się na dobre w Polsce. Pogoda szykuje niespodziankę

Wystrzał temperatury w prognozach dla Polski pozostanie na dłużej. Zobaczymy na termometrach w okolicach 20°C. Luty 2024 r. okaże się najcieplejszy w historii prowadzonych pomiarów meteorologicznych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Wiosenne temperatury w prognozach. Nawet 20 stopni w prognozach

Tegoroczny luty 2024 r. idzie na termiczny rekord. Anomalia temperatury liczone do 23 lutego 2024 r. wynosi 5.85°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Do końca miesiąca temperatura charakterystyczna będzie dla końca marca i początku kwietnia. Finalnie do 29 lutego 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury najprawdopodobniej przekroczy 6°C. Oznacza to przebicie średniej anomalii temperatury z lutego 1990 roku i pobicie dlatego rekordu miesięcznego odchylenia temperatury od normy klimatologicznej sprzed 34 lat w Polsce.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m w okresie od 24.02.2024 r. do 2.03.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalna anomalia temperatury
Wystrzał temperatury powodować ma ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zaskakuje mieszkańców naszego kraju, gdyż średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu jest typowa dla zaawansowanego przedwiośnia i wiosny termicznej. Zdarzają się tylko pojedyncze epizody ze śniegiem i mrozem, ale trwałej zimy nie doświadczamy. Koniec lutego i początek marca przyniesie wystrzał temperatury w całym kraju. Coraz częściej na termometrach zobaczymy nawet 14-19°C, a być może w zasięgu zjawisk fenowych do 20°C. Poczujemy wczesny podmuch wiosny, który spowoduje, że przyroda zacznie budzić się do życia. Szczególnie ciepło zapowiada się koniec lutego i pierwsze dni meteorologicznej wiosny, która rozpocznie się już 1 marca 2024 r.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie 2.03.2024 r. do 9.03.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalna anomalia temperatury w Polsce
Ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej na początku marca 2024 r.

Wiosenne temperatury nie są rzadkością w lutym 2024 r.

Już dziś odczuwamy początek większego ocieplenia. Wygląda na to, że dziś najcieplej było w regionach południowych, gdzie temperaturę podnosił efekt fenowy. Bardzo wysokie temperatury w klatkach meteorologicznych notowano również na stacjach meteorologicznych na wschodzie, południowym wschodzie naszego kraju, gdzie temperatura przekraczała 14°C. Ostatni dni lutego również zapowiadają się z iście wiosennymi wartościami na termometrach w wielu regionach Polski.

Zmierzona 24 lutego 2024 r. wstępnie temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce. Dane: ogimet.com

wystrzał temperatury w prognozach
Wysoka temperatua dziś w wielu regionach Polski. Dane: ogimet.cm

Temperatura maksymalna na wybranych stacjach meteorologicznych IMGW-PIB w Polsce, 24 lutego 2024 r. Dane: weatheronline.pl

Wiosenne wartości w wielu regionach w sobotę na obszarze Polski

Bardzo ciepły okres synoptyczny na dłużej w Polsce. Wystrzał temperatury jeszcze przed nami. Czekają nas najwyższe temperatury od początku 2024 r.

W kolejnych dniach najwyższe temperatury powinniśmy notować w pasie dzielnic południowych. Jednak tutaj temperaturę powietrza podnosić ma również występujący okresami efekt fenowy. Często jednak dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach obejmą przeważający obszar Polski. Napływowi bardzo ciepłych mas powietrza z południa pod koniec lutego i na początku marca sprzyjać ma rozkład pola barycznego nad Europą i przyległościami.

Prognozowana temperatura powietrza na 25 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wiosenne temperatury i wystrzał w kraju
Wiosenne wartości na termometrach. Wystrzał temperatury w kolejnych dniach na obszarze Polski

Wystrzał temperatury. Będzie próba przebicia 17.3°C. Możemy zbliżyć się do 20°C, a nawet osiągnąć taką wartość w zasięgu efektu fenowego i rozpogodzeń

Pod koniec miesiąca zmniejszy się częstotliwość występowania opadów atmosferycznych. Jednak nie oznacza to, że miejscami nie spadnie ani jedna kropla deszczu do końca lutego. Główny wpływ na pogodę będzie miał ośrodek wysokiego ciśnienia z centrami na wschód, południowy wschód od Polski i ośrodki niskiego ciśnienia znajdujące się na zachodzie Starego Kontynentu. Większe opady atmosferyczne związane z płytkim niżem pojawić mogą się w okolicach 27-28 lutego 2024 r. Szczególnie w zachodniej i północnej części kraju oraz miejscami w centrum i na północnym wschodzie. Z prognoz wynika, że do końca miesiąca, a nawet na początku marca nie zabraknie okresów z rozpogodzeniami w wielu regionach.

Zobacz też: Mróz do -20 stopni wróci jeszcze w marcu.

Coraz częściej pojawiać będą się konwekcyjne opady atmosferyczne, dlatego nie można wykluczyć, że w przyszłym tygodniu powstaną lokalne wiosenne burze. Jednak z uwagi na specyfikę zjawisk konwekcyjnych trudno jest wskazać ze znacznym wyprzedzeniem czasowym obszary, które mogą doświadczyć wystąpienia lokalnych komórek burzowych. Dlatego prognozy pogody i dane z sieci radarów meteorologicznych POLRAD należy śledzić na bieżąco. Najnowsze odsłony europejskiego modelu ECMWF nie pozostawiają złudzeń, że wystrzał temperatury pozostanie z nami od 25 lutego 2024 r. nawet do pierwszych dni marca.

Prognoza temperatura powietrza na 26 lutego 2024, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

wiosenna temperatura w Polsce
Wiosenna temperatura w wielu regionach. Chłodniej na północy

Rekord miesięcznej anomalii temperatury sprzed 34 lat zostanie pobity

W tym czasie na termometrach bardzo często zobaczymy nawet 9-17°C, a okresami w zasięgu zjawisk fenowych na południu do 18-20°C. Pod koniec lutego temperatura okaże się wyższa od normy wieloletniej o nawet 8-14°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Oznacza to ekstremalne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej. Dlatego luty 2024 r. zapisze się na kartach polskiej meteorologii jako najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych, przebijając rekord anomalii temperatury z 1990 roku, który wynosił 5.67°C na przeważającym obszarze Polski. Okresy z mrozem w tym miesiącu są rzadkie i słabe.

Prognozowana temperatura powietrza na 27 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

bardzo ciepła pogoda
Bardzo ciepło w Polsce na początku ostatniego tygodnia lutego 2024 r.

Tak wysokie temperatury na przełomie zimy meteorologicznej i wiosny meteorologicznej nie pozostaną bez wpływu na przyrodę. Zaobserwujemy w najbliższych tygodniach szybką wegetację roślin. Istnieje jednak ryzyko, że w kolejnych tygodniach marca, a nawet w kwietniu pojawią się okresami z mrozem i śniegiem. Wówczas może doprowadzić to do dużych strat w rolnictwie i sadownictwie. Dlatego prognozy numeryczne w najbliższym czasie muszą być śledzone na bieżąco.

Prognozowana temperatura powietrza na 27 lutego 2024 r. w Polsce według modelu ECMWF

bardzo ciepło w Polsce
Temperatura móże sięgnąć 18-19 stopni, a być może i nawet więcej nieco na południu w zasięgu efektu fenowego

Wystrzał temperatury na dłużej. Pierwszy raz w tym roku zagrożone będzie 20 stopni

Napływ bardzo ciepłych mas powietrza pod koniec lutego i na początku marca spowoduje nie tylko ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Ponadto Polska znajdzie się w czołówce najcieplejszych krajów europejskich. Co ciekawe w naszym kraju będzie nawet cieplej w kolejnych dniach niż na Półwyspie Iberyjskim, co nie jest zjawiskiem częstym o te porze roku.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 m na obszarze Starego Kontynentu i rejonach przyległych 28 lutego 2024, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF

ekstremalna anomalia temperatury
Ekstremalna anomalia temperatury w prognozach

Mróz będzie rzadki i słaby nawet nocami oraz w godzinach porannych. Bardzo ciepły okres synoptyczny potrwa najprawdopodobniej pozostanie z nami na dłużej

Predykcje pochodzące z wiodących modeli numerycznych pokazują, że bardzo wysokie temperatury jak na początek meteorologicznej wiosny utrzymają się przynajmniej do okolic 5-6 marca 2024 r. Nocami i o świcie, jeśli mróz się, pojawi to na ogół będzie słaby i ograniczony obszarowo w kolejnych tygodniach na nizinach i wyżynach. Dlatego pierwsza dekada marca zapisze się jako bardzo ciepła. Pokazują nam to nie tylko prognozy operacyjne głównych modeli pogodowych, ale również prognozy wiązkowe, które obrazują trend w pogodzie w perspektywie powyżej 7-10 dni. Tak ciepły okres synoptyczny nie oznacza, że iście wiosenne wartości na termometrach pozostaną z nami do końca marca i kwietnia.

Wystrzał temperatury w prognozach. Pierwszy raz w tym roku zagrożone 20 stopni w Polsce

Okresami mogą być przerywane spływem wychłodzonych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Może mieć to związek z postępującym rozpadem wiru polarnego i spływem okresowo chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych o cechach arktycznych. Wówczas mogą pojawić się epizody ze śniegiem i mrozem, ale najchłodniejsza część zimy już za nami.

Prognozowana temperatura powietrza na 1 marca 2024 r. 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ciepły okres synoptyczny
Bardzo ciepły początek marca na dłużej

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, ogimet,com, wxcharts.com, meteologix.com, weatheronline.com