Atak zimy w części Polski. 10-15 cm śniegu. Silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Możliwe znaczne utrudnienia na drogach

Zgodnie z porannymi prognozami, dziś przez północną część kraju przechodzi strefa opadów śniegu związana z frontem atmosferycznym. Sprawdźmy czym jest spowodowany dzisiejszy atak zimy na północy Polski oraz czy w kolejnych dniach spodziewać możemy się kolejnych opadów zimowych.

Atak zimy na północy. Czym jest spowodowany?

Jeśli czytacie naszą stronę regularni wiecie pewnie dlaczego śnieżyca przechodzi przez północne regiony Polski. Nad Morzem Bałtyckim przemieszcza się dziś ośrodek niskiego ciśnienia pochodzenia atlantyckiego. Wraz z niżem z zachodu na wschód (nad północną Polską) przemieszcza się system frontów atmosferycznych.

Atak zimy na północy Polski. System frontów atmosferycznych
Atak zimy nad Polską. System frontów atmosferycznych

Powyżej sytuacja baryczna na godzinę 12 UTC. Na zrzucie ekranu z portalu Awiacja IMGW widać doskonale, gdzie obecnie znajdują się fronty atmosferyczne. Dokładnie pokrywa się to z położeniem strefy opadów śniegu, który przemieszcza się nad północną Polską z zachodu na wschód.

Atak zimy na północy Polski. Aktualne położenie strefy opadów
Atak zimy na północy Polski. Aktualne położenie strefy opadów

Strefa opadów przemieszcza się z zachodu na wschód. W związku z tym w najbliższym czasie umiarkowane i intensywne opady śniegu spodziewane są w pasie od Pomorza po Kujawy i północne Mazowsze. Przeczytaj również: Silna wichura w prognozach dla Polski. Wiatr wiejący z siłą nawet 125 km/h w wyliczeniach modeli

Czy atak zimy jest silny, a śnieg pozostanie z nami na dłużej?

Prócz strefy opadów śniegu związanej z frontami atmosferycznymi, należy koniecznie dodać silny wiatr, jaki notujemy dziś na północy kraju. Powoduje on zawieje i zamiecie śnieżne. Lokalnie atak zimy jest dość mocno odczuwalny, jednak dodatnie temperatury powietrza powodują, że śnieg dość szybko topi się nie pozostawiając grubszej pokrywy śnieżnej. Oczywiście, w czasie przechodzenia strefy opadów śniegu należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza na drogach w opisywanych regionach warunki mogą być trudne. Tak wygląda Koszalin, chwilę po przejściu strefy opadów śniegu.

Atak zimy we wtorek na północy Polski
Wtorkowy atak zimy na północy. Kamera internetowa Koszalin @koszalin.pl

Widać więc, że śniegu napadło całkiem sporo, jednak dość szybko ulega on roztopom. Największym zagrożeniem jest dziś więc sama strefa opadów i krótkotrwały atak zimy jej towarzyszący. Do wieczora strefa ta przemieści się na północny wschód. Temperatury po zachodzie słońca spadną w północnej Polsce, więc szansa na utworzenie się pokrywy śnieżnej wzrosną w północno wschodniej i centralnej Polsce.

Opady śniegu będą na towarzyszyć również w kolejnych dniach

Niestety, początek marca rozczarowuje jeśli chodzi o pogodę. Wszyscy spragnieni jesteśmy już wiosny i wyższych temperatury. Tymczasem dzisiejszy atak zimy na północy wcale nie jest ostatnim w najbliższych dniach. Spójrzmy na animację prognoz opadów dla Polski.

To nie ostatni atak zimy w tym tygodniu

Noc z wtorku na środę przyniesie kolejne opady śniegu w centrum i na wschodzie kraju. W środę z zachodu na wschód przemieszczać będzie się kolejna strefa opadów, która lokalnie przynieść może intensywne śnieżyce i kolejny atak zimy. Zwłaszcza w centralnej i wschodniej Polsce. Bardzo podobną trajektorią przemieści się strefa opadów w czwartek. W przypadku tej strefy również w wielu regionach mocno sypnie śniegiem. Wszystkie te opady mogą przynosić krótkotrwałe, lecz groźne utrudnienia na drogach. Ponieważ temperatury za dnia w Polsce będą już dodatnie, nie spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej w kraju.

Pokazuje to jednak, że zima w pierwszej dekadzie marca wcale nie chce dać za wygraną. Opady, wiatr i wyładowania atmosferyczne śledzić możecie na bieżąco w naszej zakładce Radar burz i opadów. Umieściliśmy tam sporo map, które ułatwią Wam stałą weryfikację pogody online. Zapraszamy do korzystania z zakładki. Jesteśmy również otwarci na wszelkie uwagi jej dotyczące. Wspólnie dopracujemy ją na Wasze potrzeby przed zbliżającym się sezonem burzowym.