Niszcząca wichura w Polsce. Wiatr 110-125 km/h spowoduje zniszczenia. Koszmarne prognozy pogody na kolejne dni

Weszliśmy w okres strefowej cyrkulacji powietrza. W nasz region nadciągają kolejne niże pochodzenia atlantyckiego. Choćby dziś blisko kraju wędruje aktywny niż. Towarzyszy mu silna wichura w regionie oraz opady związane z frontem atmosferycznym. O dzisiejszym dniu również napiszę w poniższym wpisie. Jednak głównym „bohaterem” będzie potężne załamanie pogody jakie przed nami za kilkadziesiąt godzin. Wpis traktujmy jako formę ostrzeżenia. Pogoda może być w regionie naprawdę niebezpieczna, a nawet niszcząca.

Wichura dziś nad Polską. Jak mocno powieje?

Zanim przejdziemy do niszczącego wiatru jaki widać w prognozach dla Polski, kilka zdań o tym co czeka nas w pogodzie w dniu dzisiejszym. Będzie się działo za sprawą pierwszego z serii niżów, które docierają w nasz region z zachodu.

Dzisiejsza wichura związana z niżem atlantyckim
Dzisiejsza wichura związana z niżem atlantyckim

Aktywny niż widać doskonale na mapie rozkładu ciśnienia i opadów. Niesie on intensywne śnieżyce w regionie. Jednak w tym wpisie zajmujemy się wiatrem, dlatego zwróćmy uwagę jak gęsto rozłożone są izobary blisko niżu. Oznacza to znaczny gradient ciśnienia, a tam gdzie różnica wiatru jest duża, zawsze występuje silny wiatr. Dziś nie będzie to jeszcze wichura tak silna jaką widać w prognozach na kolejne dni, jednak nad Polską powieje dziś całkiem solidnie.

Wichura we wtorek nad Polską
Wichura we wtorek nad Polską

Jak widać na powyższej mapie, najmocniej wiatr wiał dziś będzie na północy i zachodzie Polski. Na terenach nadmorskich wiatr wiać może z prędkością nawet do 100 km/h. W głębi kraju spodziewamy się dziś porywów wiatr przekraczających 80 km/h. Z definicji będzie to wichura, jednak jeszcze dziś szkód w kraju raczej się nie spodziewamy (oby).

Potężna wichura w prognozach. Czym będzie spowodowana?

Zanim przejdę do opisania konkretów odnośnie załamania pogody jakie przed nami, sprawdźmy co będzie działo się w regionie w kolejnych dniach pod kątem sytuacji synoptycznej. Poniżej animacja na podstawie wyliczeń modelu GFS.

Potężna wichura nad Polską

Na animacji doskonale widać dzisiejszy niż, który przyniesie pogorszenie aury w części kraju. O tym więcej pisałem w porannej prognozie pogody na wtorek. My jednak przeskoczmy w poniższej animacji w okolice czwartku. Wtedy to w okolicach Wysp Brytyjskich pojawia się bardzo głęboki i aktywny niż baryczny znad Atlantyku. Ośrodek ten, noszący cechy cyklonu bardzo szybko przemieszczał będzie się na wschód, w rejon basenu Morza Bałtyckiego. Zanim niż ten dotrze w nasz region, silna wichura przetoczy się przez wspomniane Wyspy Brytyjskie, następnie kraje Beneluksu, Danię, czy południe Norwegii. Cyklon dotrze nad Bałtyk w piątek.

Wichura na znacznym obszarze Europy
Wichura na znacznym obszarze Europy

Warto zwrócić uwagę na jak znaczny obszar Europy będzie wpływał opisywany niż. Ciśnienie w jego centrum spadnie w okolice 960 hPa. To bardzo niska wartość jak na nasz region Świata. Potężna wichura w piątek rozciągała będzie się od Francji po wschodnią Europę, choć u nas najsilniejszy wiatr występował będzie wg. prognoz dopiero w sobotę.

Potężny, niszczący wiatr w prognozach pogody na sobotę dla Polski

Do incydentu wiatrowego pozostało jeszcze kilkadziesiąt godzin. To kilkanaście aktualizacji modeli pogodowych. Do tego nie wszystkie modele są jeszcze zgodne co do bliskości przejścia silnego, głębokiego niżu. Sprawdźmy więc jak silna jest wichura w niektórych prognozach, a następnie, czy lokalnie niszczący wiatr jest już pewny dla naszego kraju.

Wichura o niszczącej sile nad Polską wg. GFS. Wiatr o sile 120 km/h
Niszcząca wichura w Polsce wg. modelu GFS

Zacznijmy z grubej rury. Według wyliczeń modelu GFS gradient baryczny na północy Polski w sobotę ma być ekstremalnie duży. Dlatego też wichura wg. tego modelu może mieć nad Polską Północną niszczącą siłę. Wiatr o prędkości przekraczającej 120 km/h z łatwością może nieść duże zniszczenia zarówno w drzewostanie, jak i chociażby w liniach energetycznych. Mocno, ponad 100 km/h wiać wedle tego modelu będzie praktycznie w całej Polsce od piątku do niedzieli włącznie.

Wiatr nad Polską nieco słabszy wg. ECMWF
Nieco słabszy wiatr nad Polską wylicza model ECMWF

Wichura nie będzie aż tak potężna wg. wyliczeń modelu ECMWF. Oczywiście to nadal wiatr wiejący z bardzo dużą siłą, mogący powodować szkody, jednak wg. tego modelu w sobotę nad Polską wiać może z prędkością powyżej 90 km/h. Oczywiście, do soboty jest jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli. Prognozy pogody dla Polski mogą ulec korektom. Na ten moment jednak wszystko wskazuje na to, że przyszły weekend przyniesie nam bardzo groźną i wietrzną pogodę. Uwzględnijmy to w swoich planach. Siłę i kieunek wiatru od jakiegoś czasu sprawdzać możecie również w naszym radarze burz i opadów na stronie. Zachęcamy do weryfikacji bieżących zagrożeń na tej stronie.