Pogoda na wtorek 7 marca 2023. Niż blisko Polski. Silny wiatr i słaba pogoda w kraju

Niestety, dzisiejszy dzień upłynie nad pod znakiem słabej pogody. Nad Bałtykiem przemieszczał będzie aktywy ośrodek niskiego ciśnienia wpływając na pogodę między innymi w naszym kraju. Pogoda na wtorek przyniesie nam silny wiatr i całkiem sporo opadów atmosferycznych. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 7 marca.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Zaczynamy od sytuacji barycznej, bo ta w dniu dzisiejszym jest wyjątkowo dynamiczna. Blisko Polski, w regionie Bałtyku przemieszcza się dziś aktywny niż atlantycki. Po jego południowej stronie dochodzi do silnego gradientu ciśnienia. Stąd dziś w naszym regionie dość silna wichura. Również z niżem związany jest front atmosferyczny. Ten przyniesie dziś opady w Polsce, jednak o tym w dalszej części wpisu. Teraz spójrzmy jeszcze na mapę synoptyczną, ponieważ widać na niej kolejne niże, które w kolejnych dniach tygodnia sunęły będą na wschód, w naszym kierunku. Oznacza to, że kolejne dni tygodnia również przynosiły nam będą dynamiczną aurę. Jednak teraz sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na wtorek 7 marca w kraju.

Silny wiatr i opady w Polsce

Wiemy już, że to niż atlantycki będzie dziś winowajcą nie najlepszej pogody w naszym kraju i regionie. Zacznijmy od wiatru, ponieważ ten w wielu regionach Polski będzie dziś bardzo silny. Poniżej prognoza wiatru na podstawie wyliczeń europejskiego modelu ECMWF.

Pogoda na wtorek. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na wtorek. Silny wiatr w Polsce

Wiatr w Polsce zacznie nasilać się już od godzin porannych. W pierwszej kolejności strefa silniejszych porywów wiatru wkroczy na zachód, a następnie północ kraju. Do południa dość mocno wiać będzie już również w centrum kraju. Do końca dnia silniejszych porywów wiatru spodziewamy się już w całej Polsce. Pogoda na wtorek może przynieść porywy wiatru do 80-90 km/h na nizinach. Nad morzem i w górach wiatr może wiać z siłą przekraczającą 100 km/h. Wiatr związany będzie ze znacznie podwyższonym gradientem ciśnienia, natomiast niż atlantycki przyniesie również front atmosferyczny, który wędrował będzie dziś przez kraj.

Prognoza opadów na wtorek 7 marca dla Polski
Prognoza opadów na wtorek 7 marca dla Polski

W pierwszej części dnia na północnym zachodzie i na północy kraju przemieszczać będzie się śnieżyca, która lokalnie dawać będzie całkiem intensywne opady śniegu. Strefa ta będzie słabnąć wraz z przemieszczaniem się na wschód. Od zachodu do Polski napływać zaczną nieco cieplejsze masy powietrza dlatego też opady śniegu od zachodu zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Na całym obszarze Polski wtorek przynieść może przelotne opady typu konwekcyjnego. Na wschodzie będą to raczej opady śniegu, w zachodniej Polsce bardziej prawdopodobne są opady deszczu. Możliwe dziś nad Polską są pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Wtorek nie przyniesie istotnych zmian w pogodzie pod względem temperatury powietrza. Czeka nas dziś chłodny, w wielu miejscach mroźny poranek. Podobnie jak w poniedziałek o świcie temperatury na nizinach to nawet -5 stopni Celsjusza. Czeka nas więc poranne skrobanie szyb. W dzień, podobnie jak w ostatnich dniach, temperatura szybko stanie się dodatnia. Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dnia.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

W południowej połowie kraju termometry pokażą nawet w okolicach 8 stopni Celsjusza. Na północy nieco chłodniej. Zaledwie 2-3 stopnie powyżej zera. Wieczorem w północnej połowie kraju temperatury znów staną się ujemne. Temperaturę odczuwalną będzie dziś obniżał wiatr, który zgodnie z tym co pisałem powyżej będzie dziś w Polsce silny. Prognozy pogody dla Polski na cały tydzień mówią jasno. Dzisiejsze pogorszenie aury w kraju nie jest ostatnim w tym tygodniu. Przed nami jeszcze kolejne niże atlantyckie i dynamiczna pogoda w kraju. Będzie to miało negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Choćby dziś wartość ciśnienia spadnie w okolice 995 hPa. To już wartości dość niskie, negatywnie wpłyną dziś na osoby wyczulone na wahania ciśnienia. Mimo wszystko, miłego wtorku. Wtorek to już prawie środa, a środa, wiadomo, w zasadzie weekend 😉