Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 7 marca 2023. Niż blisko Polski. Silny wiatr i słaba pogoda w kraju

Pogoda na wtorek. Niż, silny wiatr, opady nad Polską

Niestety, dzisiejszy dzień upłynie nad pod znakiem słabej pogody. Nad Bałtykiem przemieszczał będzie aktywy ośrodek niskiego ciśnienia wpływając na pogodę między innymi w naszym kraju. Pogoda na wtorek przyniesie nam silny wiatr i całkiem sporo opadów atmosferycznych. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 7 marca.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Zaczynamy od sytuacji barycznej, bo ta w dniu dzisiejszym jest wyjątkowo dynamiczna. Blisko Polski, w regionie Bałtyku przemieszcza się dziś aktywny niż atlantycki. Po jego południowej stronie dochodzi do silnego gradientu ciśnienia. Stąd dziś w naszym regionie dość silna wichura. Również z niżem związany jest front atmosferyczny. Ten przyniesie dziś opady w Polsce, jednak o tym w dalszej części wpisu. Teraz spójrzmy jeszcze na mapę synoptyczną, ponieważ widać na niej kolejne niże, które w kolejnych dniach tygodnia sunęły będą na wschód, w naszym kierunku. Oznacza to, że kolejne dni tygodnia również przynosiły nam będą dynamiczną aurę. Jednak teraz sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na wtorek 7 marca w kraju.

Silny wiatr i opady w Polsce

Wiemy już, że to niż atlantycki będzie dziś winowajcą nie najlepszej pogody w naszym kraju i regionie. Zacznijmy od wiatru, ponieważ ten w wielu regionach Polski będzie dziś bardzo silny. Poniżej prognoza wiatru na podstawie wyliczeń europejskiego modelu ECMWF.

Pogoda na wtorek. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na wtorek. Silny wiatr w Polsce

Wiatr w Polsce zacznie nasilać się już od godzin porannych. W pierwszej kolejności strefa silniejszych porywów wiatru wkroczy na zachód, a następnie północ kraju. Do południa dość mocno wiać będzie już również w centrum kraju. Do końca dnia silniejszych porywów wiatru spodziewamy się już w całej Polsce. Pogoda na wtorek może przynieść porywy wiatru do 80-90 km/h na nizinach. Nad morzem i w górach wiatr może wiać z siłą przekraczającą 100 km/h. Wiatr związany będzie ze znacznie podwyższonym gradientem ciśnienia, natomiast niż atlantycki przyniesie również front atmosferyczny, który wędrował będzie dziś przez kraj.

Prognoza opadów na wtorek 7 marca dla Polski
Prognoza opadów na wtorek 7 marca dla Polski

W pierwszej części dnia na północnym zachodzie i na północy kraju przemieszczać będzie się śnieżyca, która lokalnie dawać będzie całkiem intensywne opady śniegu. Strefa ta będzie słabnąć wraz z przemieszczaniem się na wschód. Od zachodu do Polski napływać zaczną nieco cieplejsze masy powietrza dlatego też opady śniegu od zachodu zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Na całym obszarze Polski wtorek przynieść może przelotne opady typu konwekcyjnego. Na wschodzie będą to raczej opady śniegu, w zachodniej Polsce bardziej prawdopodobne są opady deszczu. Możliwe dziś nad Polską są pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Wtorek nie przyniesie istotnych zmian w pogodzie pod względem temperatury powietrza. Czeka nas dziś chłodny, w wielu miejscach mroźny poranek. Podobnie jak w poniedziałek o świcie temperatury na nizinach to nawet -5 stopni Celsjusza. Czeka nas więc poranne skrobanie szyb. W dzień, podobnie jak w ostatnich dniach, temperatura szybko stanie się dodatnia. Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dnia.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

W południowej połowie kraju termometry pokażą nawet w okolicach 8 stopni Celsjusza. Na północy nieco chłodniej. Zaledwie 2-3 stopnie powyżej zera. Wieczorem w północnej połowie kraju temperatury znów staną się ujemne. Temperaturę odczuwalną będzie dziś obniżał wiatr, który zgodnie z tym co pisałem powyżej będzie dziś w Polsce silny. Prognozy pogody dla Polski na cały tydzień mówią jasno. Dzisiejsze pogorszenie aury w kraju nie jest ostatnim w tym tygodniu. Przed nami jeszcze kolejne niże atlantyckie i dynamiczna pogoda w kraju. Będzie to miało negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Choćby dziś wartość ciśnienia spadnie w okolice 995 hPa. To już wartości dość niskie, negatywnie wpłyną dziś na osoby wyczulone na wahania ciśnienia. Mimo wszystko, miłego wtorku. Wtorek to już prawie środa, a środa, wiadomo, w zasadzie weekend 😉

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk