Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura sunie do Polski. Wiatr ponad 100 km/h. Nadciąga cyklon i bardzo dynamiczna pogoda

Wichura w Polsce. Wiatr ponad 100 km/h. Śnieżyce i burze

Rozpoczynający się tydzień przyniesie nam powrót do strefowej cyrkulacji powietrza w naszej części Świata. Wyż z zachodu kontynentu odpuścił torując drogę dla kolejnych niżów, które niczym nie hamowane szturmują Europę Zachodnią i Centralną wprost znad wód otwartego Atlantyku. Jeden z takich niżów dotrze do nas jutro. Czeka nas wichura, która w części Polski może być naprawdę silna. Zapraszam do wpisu.

Wichura w regionie Polski. Czym spowodowana?

Częściowo na powyższe pytanie odpowiedziałem już we wstępie wpisu, ale sprawdźmy konkrety. Przyczyną tego, że w regionie we wtorek pojawi się silna wichura będzie aktywny niż z zachodu kontynentu.

Wichura w Polsce. Aktywny niż nad bałtykiem
Wichura w regionie. Aktywny niż nad Bałtykiem

Powyżej mapa synoptyczna na wtorek 7 marca. Z zachodu w region Bałtyku dotrze aktywny cyklon Cornelis. Wraz z systemem frontów atmosferycznych mocno namiesza on w pogodzie w naszym regionie. O silnej śnieżycy w regionie pisałem już wczoraj. Na południu Norwegii, czy w północnych landach Niemiec śniegu spaść może nawet kilkadziesiąt centymetrów. Jednak silne opady to nie wszystko co przyniesie nam aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Towarzyszyć mu będzie wichura. W basenie Bałtyku siła wiatru znacznie przekraczać będzie 100 km/h.

Wichura na Bałtyku. Wiatr powyżej 110 km/h
Wichura na Bałtyku/ Wiatr powyżej 110 km/h

Na powyższej mapie z prognozą wiatru widać, że centrum niżu znajdzie się we wtorek rano w regionie Danii. To właśnie tam wiatr we wtorek wiał będzie najmocniej. Praktycznie w całym kraju siła wiatru przekroczy 100 km/h, a regionach nadmorskich będzie to nawet ponad 110 km/h.

Wichura dotrze do Polski we wtorek po południu

Ponieważ niż przemieszczał będzie się bardzo szybko, wichura już po południu znajdzie się blisko Polski. Podczas gdy jeszcze przed południem najbardziej wiało będzie na Morzu Północnym, we wtorek po południu centrum niżu znajdzie się nad Morzem Bałtyckim. Najsilniejszy gradient baryczny obserwujemy po południowej stronie niżu. Tutaj też wiatr wiał będzie najmocniej.

Wichura blisko Polski. Sztorm na Bałtyku
Wichura blisko Polski. Silny sztorm na Bałtyku

Cyklon przemieszczał będzie się nad północną połową Bałtyku. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 980 hPa, co w naszym regionie jest już spadkiem całkiem znacznym. Jak wspominałem, największa różnica ciśnienia występowała będzie w południowej części niżu. Dlatego też najsilniejsza wichura przejdzie we wtorek na wodach południowego Bałtyku. Siała wiatru na morzu spokojnie przekraczać będzie 100 km/h. Bardzo silnego wiatru spodziewamy się również na północy i zachodzie Polski.

Wichura na zachodzie i północy Polski
Wichura na północy i zachodzie Polski

Jak widać na lądzie siła wiatru również dochodzić może do 90 km/h. Oczywiście na lądzie nie powinna być to wichura niszcząca, czy powodująca duże szkody. Jednak każdy wiatr wiejący z prędkością przekraczającą 80 km/h może być potencjalnie niebezpieczny. Przejściu niżu towarzyszył będzie również front atmosferyczny. W strefie frontowej spodziewamy się licznych opadów pochodzenia konwekcyjnego. We wtorek nad Polską możliwa jest niejedna śnieżyca. Możliwe są również wyładowania atmosferyczne. Jednak nie tylko wtorek przyniesie nam dynamiczną pogodę. Do końca tygodnia w naszej części Świata pogoda będzie dość dynamiczna.

Cyrkulacja strefowa. Dużo dynamiki w pogodzie

W naszym słowniku meteorologicznym dokładnie opisywaliśmy czym jest zachodnia cyrkulacja strefowa i co oznacza dla pogody w naszym regionie. Zobaczmy teraz animację prognoz opadów i sytuacji barycznej do końca tygodnia. Idealnie, książkowo widać tu właśnie cyrkulację strefową nad Europą.

Niejedna wichura w regionie. Cyrkulacja strefowa

Doskonale widać tu opisywany w tym wpisie niż wraz z dużą gęstości izobar (im większa różnica ciśnienia, tym większa wichura). Kolejne niż przetoczą się przez nasz region z zachodu na wschód w okolicach czwartku. Prawdopodobnie niże te przyniosą opady śniegu i deszczu w czwartek w południowej połowie Polski. Kolejny niż nad Bałtykiem widać z kolei w piątek. Pokazuje to, że z zachodu na wschód raz po raz przemieszczały będą się ośrodki niskiego ciśnienia przynosząc znaczną dynamikę w pogodzie w naszym regionie. Oczywiście konkrety i najbardziej aktualne prognozy pogody dla Polski przedstawiali będziemy codziennie na daną dobę. Dlatego, by na bieżąco mieć wiedzę jakie zagrożenia czekają poszczególne regiony. Na ten moment wichura pojawi się we wtorek na północy i zachodzie kraju. Możliwe są również liczne opady konwekcyjne, a nawet słabe burze. I na tym się skupmy. Na kolejne wpisy o pogodzie bliżej weekendu przyjdzie jeszcze czas.