Bąbel chłodu wkroczy nad Polskę. Tąpnięcie w pogodzie i dlatego nie będzie prędko upału. Wskazujemy, kiedy będzie wyjątkowo zimno w kraju [POGODA]

Bąbel chłodu pojawi się nad Polską. Temperatury będą wyjątkowo niskie jak na początek meteorologicznego lata.

Intensywna fala upałów ominie Polskę w kolejnych dniach

Pod koniec tygodnia nad południowo wschodnią część Europy wkroczyła fala upałów, która nie dotrze do naszego kraju, co z pewnością rozczaruje miłośników letnich temperatur. Czekamy więc w naszym kraju na wyjątkowo późny upał, bo oficjalnie w tym roku jeszcze żadna stacja IMGW-PIB go nie zanotowała. Prognozowana temperatura powietrza może za to rozczarować Polaków na samym początku drugiej dekady czerwca, gdy to nie zabraknie dodatkowo opadów i silnych burz.

Temperatura powietrza zanotowana dziś w drugiej części dnia na stacjach w Europie i obszarach przyległych

Modele europejskie i amerykańskie pokazują, że na początku nowego tygodnia do Polski dotrze strumień znacznie chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Spływ mocno wychłodzonego strumienia z północy, północnego zachodu nasunie się do Polski. Będą kolejne dni z powszechną ujemną anomalią temperatury, która obejmować ma przeważający obszar naszego kraju.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m n.p.g) na 11.06.2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

zimno w Polsce
Spływ zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych

Silne burze nad Polską w kolejnych dniach i opady

Niskie temperatury dadzą się we znaki na przeważającym obszarze Polski w kolejnych dniach. W weekend nad krajem występuje całkiem spora różnica temperatury, co wynika z oddziaływania falującego frontu atmosferycznego. Najcieplej jest w pasie dzielnic południowych, natomiast najchłodniej na północy i północnym wschodzie. W kolejnych dniach prognozujemy istotny spadek temperatury na przeważającym obszarze naszego kraju. Najcieplejszy strumień powietrza z południa przebiegać ma dokładnie za naszą południową granicą państwową, przynosząc m.in na Bałkanach silną i pierwszą w tym roku tak intensywną falę upałów.

Prognozowana temperatura powietrza na 10 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

chłodno w kraju
Niskie temperatury przez bąbel chłodu

Gwałtowne burze w kraju

Ośrodki niskiego ciśnienia przechodzące m.in przez naszą część Europy w postaci płytkich ośrodków niskiego i głównego niżu znad Skandynawii skierują do Polski chłodny strumień powietrza polarnomorskiego. Temperatury niższe od normy wieloletniej w tym czasie obejmą również zachodnią i środkową oraz południowo zachodnią część Starego Kontynentu. W zasięgu opadów atmosferycznych i dominującego zachmurzenia może być problem z przekroczeniem 13-18°C, natomiast w regionach ze słoneczną pogodą nie zobaczymy więcej niż 16-23°C. Temperatura wyraźnie w całym kraju będzie poniżej normy wieloletniej.

Polecamy: Groźna pogoda w kolejnych kilkunastu godzinach. Silne burze, grad do 4 cm, wiatr 90 km/h. Nawet 35 mm deszczu [POGODA]

Prognozowana temperatura powietrza na 11 czerwca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zimno w kraju
Zimno jak na początek 2 dekady czerwca w Polsce

Rozkład pola barycznego w kolejnych dniach nad Europą powodować będzie spływ chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Dobowe odchylenie od temperatury w zakresie normy z lat 1991-2020 r. wskazuje wartości niższe o nawet 4-12°C od normy wieloletniej, natomiast w tym czasie na południe i południowy wschód od Polski panować ma w dalszym ciągu fala upałów. My w tym czasie przeważnie znajdziemy się w chłodniejszych masach powietrza, nie zabraknie opadów atmosferycznych i gwałtownych burz.

Bąbel chłodu namiesza w pogodzie. Nie zabraknie opadów i silnych burz

Prognozowana orientacyjnie anomalia temperatury na 12 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

bąbel chłidu
Duży bąbel chłodu spowoduje dużą ujemną anomalie temperatury

Bąbel chłodu zaznaczy się na początku 2 dekady czerwca 2024 r.

W ubiegłym roku upał pojawił się dopiero 7 czerwca na stacji IMGW-PIB w miejscowości Kórnik, gdzie odnotowano 30.1°C na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych. Oficjalnie w tym roku na żadnej stacji IMGW-PIB nie odnotowano ani jednego upalnego. Niewykluczone, że lokalnie wystąpił on poza siecią pomiarowo-obserwacyjną IMGW-PIB. O fali upałów również nie możemy mówić w tym momencie, a występuje ona wtedy, gdy temperatura wynosi 30°C i więcej na stacjach PSHM przez minimum 3 dni. Noce tropikalne z temperaturą minimalną na wysokości 2 m w klatkach meteo w okolicach 20°C również nie zaobserwowano w kraju.

Prognozowana temperatura powietrza na 12 czerwca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

bąbel chłodu i niska temperatura powietrza
Bąbel chłodu i niska temperatura dzięki temu

Upał nieprędko w Polsce. Najpóźniejszy upał przed nami od lat

Temperatury mają szanse wyraźnie wzrosnąć w drugiej dekadzie mijającego miesiąca, ze szczególnym uwzględnieniem okolic 2 drugiej połowy czerwca. Ciężko jednak na ten moment, czy do początku 3 dekady szóstego miesiąca mijającego roku pojawi się fala upałów. Niskie i umiarkowane temperatury jak na początek meteorologicznego lata ograniczają parowanie wody z gleby. Występujące okresowo opady głównie o podłożu konwekcyjnym, rzadziej wielkoskalowym mają szanse poprawić sytuację hydrologiczną w kraju. Lokalnie jednak nawalny charakter opadów może powodować podtopienia i zalania.

Źródło: Fanipogody.pl, meteociel.fr, wxcharts.com

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC