28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Bomba ciepła. Upał do 37 stopni w Polsce? Sprawdź kiedy uderzy afrykański żar

Upał. Afrykański żar uderzy w Polskę w sieprniu

Po kilku dniach ochłodzenie wracamy do okresu z wysokimi temperaturami w regionie. Upał pojawi się w Polsce już w ten weekend. Jednak to najbliższe dni przyniosą nam bardzo wysokie temperatury w kraju. Potężny upał panuje w wielu miejscach Europy o czym również napiszę w tym wpisie. Korzystajmy z niższych temperatur, gdyż najbliższe dni w pogodzie będą uciążliwe ze względu na wysokie temperatury oraz silne burze.

Silny upał w Europie na koniec lipca 2021

Za silne upały na naszym kontynencie zawsze odpowiada zwrotnikowa, gorąca i wilgotna masa powietrza z południa. Dlatego też na wstępie wpisu przyjrzyjmy się przepływowi mas powietrza nad Europą. Źródło grafik do animacji tutaj.

Na animacji widać, jak już od wczoraj zwrotnikowe, gorące powietrze niosące upał zbliża się do Polski z południowego zachodu. Zanim opiszę jego wpływ na temperatury w Polsce w najbliższych dniach zobaczmy, gdzie fala upałów panuje już obecnie. Zwrotnikowe powietrze swoją wędrówkę do Europy Centralnej rozpoczęło nad Półwyspem Iberyjskim. W Hiszpanii i Portugalii od wielu dni temperatury sięgają 40 stopni. Bardzo silny upał panuje również we Włoszech. Od kilku dni w rejonie Rzymu słupki rtęci wskazują nawet 38 stopni Celsjusza. W dniu wczorajszym pisałem również o rekordowych temperaturach jakie zanotowano w Turcji. Przypominam, w mieście Cizre zanotowano niedawno 49.1 stopni Celsjusza. To nowy, historyczny rekord upału w Turcji. Gorąco jest również w pozostałych krajach basenu Morza Czarnego. Ponad 40 stopni jest obecnie w Gruzji, czy na południu Rosji. Z każdym dniem fala gorącego powietrza zbliża się do naszego regionu. Od jutra upał pojawi się również w naszym kraju.

Początek upałów w Polsce już w weekend

Dzisiejszy dzień (sobota) może nie przynieść jeszcze upałów w Polsce. Najcieplej będzie na południowym zachodzie i zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci “otrą” się o 30 stopni, a więc granicę temperatury powyżej której pisać możemy o upałach.

Upał już blisko Polski. W sobotę zrobi się bardzo gorąco

Tak jak w sobotę jeszcze część kraju zostanie pod wpływem morskich, chłodniejszych mas powietrza, tak w niedzielę będzie można już pisać o upale z czystym sumieniem. Powyżej 30 stopni w niedzielę wskażą termometry w wielu regionach kraju. Najcieplej będzie na zachodzie, południu, północy oraz w centrum kraju. Tutaj czeka nas upał. Na wschodzie Polski minimalnie poniżej 30 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej zrobi się w poniedziałek kiedy to termometry w wielu regionach kraju wskazywać będą nawet 32-33 stopnie Celsjusza. We wtorek 27 lipca upał panował będzie na wschodzie kraju. Tutaj słupki rtęci wskażą do 33 stopni powyżej zera. Silny upał zapowiada się na wschodzie w środę 28 lipca. Wtedy do na Podkarpaciu możemy ujrzeć temperaturę nawet w okolicach 35 stopni.

Kolejne dni również przyniosą upały na terytorium Polski. Warto dodać, że już w niedzielę do kraju zbliży się niż z frontem atmosferycznym. Oznacza to, że nad Polską pojawią się burze, które lokalnie mogą mieć gwałtowny charakter. Oczywiście o burzach pisali będziemy w dedykowanych im wpisach w najbliższych dniach. Zawsze w burzowy dzień na stronie znajdziecie nasze opracowania i ostrzeżenia przez nawałnicami.

Czy afrykański żar wleje się do Polski w sierpniu?

Bardzo trudno jest zaprognozować obecnie co wydarzy się w pogodzie w Polsce pod koniec przyszłego tygodnia. Modele pogodowe są mocno niezgodne w swych wyliczeniach.

Upał w Polsce przełom lipca i sierpnia

W jednych aktualizacjach widać, że do kraju wleje się afrykański żar. Temperatury na wschodzie i południu kraju miałyby sięgać nawet 37 stopni Celsjusza. Z kolei kolejna aktualizacja modelu zabiera upalne wyliczenia pokazując, że po kilku dniach upałów czeka nas ochłodzenie. Pewne jest, że zwrotnikowe, gorące masy powietrza pozostaną blisko granic Polski. Temperatury np. na Węgrzech wciąż przekraczały będą 35 stopni Celsjusza na początku sierpnia. Jednak, czy tak silny upał panował będzie również w Polsce? Na potwierdzenie tej tezy musimy zaczekać jeszcze kilka dni. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z najnowszą pogodą długoterminową opracowaną przez Arka. Tam opisujemy najbliższy okres również pod kątem upału i burz.

Podsumowując, przed nami bardzo ciepły okres w pogodzie. Upał nadejdzie już jutro i pozostanie z nami przez kilka dni. Do wysokich temperatur dołączą silne burze. Lokalnie zjawiska te mogą mieć niszczący charakter. Co wydarzy się w pogodzie później. Będziemy pisali o tym w kolejnych pogodowych wpisach na naszej stronie.