Pogoda długoterminowa. ECMWF widzi silny upał i burze, ale potem pojawia się niepokojący chłód w prognozach dla Polski

Pogoda długoterminowa. Najnowszy ECMWF wskazuje na upalne dni pod koniec lipca, a potem możliwy chłód. Trend w najnowszej prognozie długoterminowej nie jest korzystny, ale miejmy nadzieje, że ulegnie zmianie.

Pogoda. Będą upały w Polsce, potem możliwy chłodniejszy okres synoptyczny

Nie ulega wątpliwości, że w nadchodzący weekend nadejdzie do Polski upał. Z niewielkimi przerwami potrwa on w wielu regionach Polski przynajmniej do końca lipca. Nie będzie to spokojny okres synoptyczny, gdyż masa napływająca do naszej części Europy będzie zasobna w wilgoć, sprzyjając powstaniu chmur burzowych.

W okresie od 23.07.2021 do 28.07.2021 temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Wiele wskazuje, że już w sobotę, a bardziej niedzielę wystąpi upał w naszych szerokościach geograficznych. Upalny zapowiada się także początek ostatniego tygodnia lipca. Na termometrach w wielu regionach zobaczymy nawet 30°C/33°C. Znów nocami prawdopodobne będą noce tropikalne, co utrudniać ma nam nocny odpoczynek.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 23.07.2021 do 28.07.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według GEFS.

pogoda. anomalia

Gorący, upalny i burzowy koniec lipca

Spoglądamy dalej w przyszłość. Widzimy, że koniec lipca będzie bardzo ciepły, okresami upalny w naszej części Europy. W ostatnim tygodniu siódmego miesiąca roku pojawi się więcej burz o umiarkowanym/dużym natężeniu. Szczególnie wysoka aktywność burzowa jest prognozowana na południu, centrum i wschodzie, północnym-wschodzie. Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że lokalnie zagrzmi w całym kraju z różnym natężeniem.

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g w okresie od 25.07.2021 do 30.07.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

goracy przelom miesiecy

Pod koniec lipca przeważający obszar Starego Kontynentu znajdzie się pod wpływem niżów. Na obszarze Polski warunki do burzowej pogody będą dobre, gdyż docierać ma do naszej części Europy powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

pogoda. duzo opadow burzowych

Chłodniej może zrobić się na początku sierpnia

Prognozy na początek sierpnia mogą rozczarowywać. Prognozowana jest przeważnie ujemna anomalia, bądź temperatura w normie. Najcieplej w tym okresie może być na wschodzie.

mozliwy chlodniejszy okres

Pogoda. Niekorzystne prognozy ECMWF. Trend może ulec jednak zmianie

Warto również prześledzić prognozy średnich anomalii tygodniowych na okres od 26.07.2021 do 2.08.2021. Na przeważającym obszarze Polski średnia temperatura ma być w normie klimatologicznej. Najcieplej powinno być na wschodzie, częściowo centrum i północy.

ecmwf wskazuje na chlod

Niepokojąco wyglądają prognozy średniej anomalii tygodniowej na okres od 2.08.2021 do 9.08.2021 według ECMWF. Widzimy odchylenie temperatury znacznie poniżej normy klimatologicznej. Jednak czy tak się stanie, okaże się w najbliższych dniach, gdy modele zostaną zasilone nowymi danymi brzegowymi i pojawią się nowe prognozy.

chlodniejszy okres synoptyczny

Źle wygląda prognoza anomalii tygodniowej na okres od 9.08.2021 do 16.08.2021 według modelu ECMWF. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że będzie to chłodny okres synoptyczny z niewielkimi epizodami gorąca i upałów. Jednak, czy tak odległe i niekorzystne prognozy zostaną utrzymane, przekonamy się w kolejnych tygodniach.

nizsza temperatura. pogoda i anomalia

Pogoda. Amerykańskie modele bardziej łaskawe dla Polski

GEFS i CFS prognozuje, że najchłodniej będzie na zachodzie, natomiast najcieplej w centrum, południu i wschodzie. Tam też może być najwięcej dni upalnych i gorących. Różnice w prognozach wynikają z innych założeń fizycznych, innych okresów referencyjnych, a także danych zasilających modele numeryczne.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury w okresie od 29.07.2021 do 5.08.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

cfs cieplejszy

Wyliczana średnia anomalia w okresie od 5.08.2021 do 12.08.2021 dla Europy i terenów przyległych

pogoda. model CFS i wysoka temperatura

Prognoza anomalii temperatury w okresie od 12.08.2021 do 19.08.2021 dla Europy i rejonów przyległych

CFS i umiarkowana anomaia

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym, co może powodować lokalnie duże szkody.