Pogoda: Nadchodzi potężne uderzenie ciepła na początek lutego. Nawet 12°C na termometrach w Polsce

Gdy Ameryka Północna zmaga się z potężnymi mrozami, to w tym samym czasie mieszkańcy Polski muszą przygotować się na silne, ale krótkotrwałe ocieplenie. Zwłaszcza wzdłuż dzielnic południowych, gdzie temperatura przekroczyć może 10°C, a w obszarze oddziaływania silnego wiatru halnego nawet 12°C.  Kolejnym obszarem, gdzie wystąpi duże odchylenie temperatury względem normy wieloletniej będzie wschód kraju.

Temperatura odczuwalna w obszarze oddziaływania mroźnego układu niskiego ciśnienia w Ameryce Północnej.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym stopniowo formuje się charakterystyczny korytarz do napływu coraz cieplejszych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego.

W kolejnych dniach znad Atlantyku będzie przemieszczać się centrum mocno rozciągniętego w pionie troposfery układu niskiego ciśnienia, który na przełomie piątku i soboty nasunie się nad Europę Południowo – Zachodnią. Będzie on stanowić rozległą bruzdę niżową ze strefą ułożoną w pasie od zachodniej części Morza Śródziemnego aż po Morze Norweskie i miejscami Grenlandzkie. Po jego wschodniej stronie szerokim strumieniem zacznie być „pompowane” ciepło (spodziewane jest krótkotrwałe, lecz dość silne uaktywnienie się cyrkulacji południkowej atmosfery), którego adwekcja ma postępować prosto znad południowej części kontynentu europejskiego. Dodatkowo po przekroczeniu południowej granicy państwowej Polski może zostać spotęgowane nasilającą się prędkością wiatru halny,  a co za tym idzie – całkiem możliwe, że w trakcie weekendu wzdłuż województw południowych wartości temperatury maksymalnej osiągną i przekroczą nawet 9 °C/10 °C, zaś według wyliczeń modelu ECMWF aż 12 °C – informuje Grzegorz Zawiślak – Skywarn Polska.

Więcej o zbliżającym się ociepleniu pisaliśmy poniżej

https://fanipogody.pl/pogoda-nadchodzi-ekstremalne-ocieplenie-bedzie-nawet-12c-w-polsce/