POGODA: Nadchodzi ekstremalne ocieplenie, będzie nawet 12°C w Polsce

W ostatnich dniach pogodę kształtuje strefowa cyrkulacja atmosfery ze składową północną. Wkrótce jednak sytuacja ulegnie zmianie i z południa do Polski napłynie bardzo ciepła jak na początek lutego masa powietrza. Sam napływ nie będzie długi, ale całkiem prawdopodobne jest, że na południu Polski termometry pokażą nawet 12°C, mając na uwadze możliwość wystąpienia silnego wiatru halnego, zwłaszcza w południowych dzielnicach kraju.

Dużemu, choć krótkotrwałemu ociepleniu sprzyjać ma specyficzne ulokowanie poszczególnych ośrodków barycznych. W tym wypadku układów niskiego ciśnienia, które znajdą się się na zachód, południowy-zachód od Polski.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 00 UTC. Polska będzie w zasięgu rozległej zatoki niżów znad zachodniej Europy.  Znajdziemy się w rozległym ciepłym wycinku, gdzie zalegać ma bardzo ciepłe powietrze z południowego-zachodu, południa Starego Kontynentu. 

Proces napływu coraz cieplejszego powietrza powietrza rozpocznie się od dzielnic południowych w drugiej części dnia w piątek


W nocy z piątku na sobotę przeważający obszar Polski znajdzie się już w bardzo ciepłej masie powietrza z południa Starego Kontynentu.  Prognozowana temperatura powietrza na poziomie 850 hPa (1550 m.n.p.g) na dzień 2 lutego 2019 r.  godzina 00 UTC.
W sobotę na obszarze całej Polski silna odwilż. Szczególnie ocieplenie zaznaczy się na południu i wschodzie Polski. Prognoza na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 4 czasu lokalnego dla poziomu 850 hPa (1550 m.n.p.g)
Napływ bardzo ciepłego powietrza odbywać ma się po wschodniej stronie rozległego i wielocentrycznego układu niskiego ciśnienia znad zachodniej części Starego Kontynentu. 
O jakości napływu bardzo ciepłego powietrza z południa niech świadczy powyższa rycina. Anomalia temperatury sięgnie blisko 8°C, a nawet ją przekroczy względem okresu referencyjnego 1979-2010
Anomalia temperatury przekroczyć może ponad 10°C na 1500 m.n.p.g względem okresu referencyjnego 1979-2010 r. w naszej części Starego Kontynentu. Prognoza na dzień 2 lutego godzina 13 czasu lokalnego 
Kolejna rycina ukazująca anomalię temperatury względem okresu referencyjnego na dzień 2 lutego godzina 19 czasu lokalnego
Prognozowana anomalia temperatury na 2 m.n.p.g w piątek o godzinie 19 czasu lokalnego względem okresu referencyjnego 1981-2010 r. 
Prognoza na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego, anomalia temperatury na 2 m względem okresu 1981-2010 r. 
Prognoza na dzień 3 lutego 2019 r. godzina 1 w nocy 

W ciepłym wycinku niżu zazwyczaj panuje duże i całkowite zachmurzenie. Z aktualnych prognoz numerycznych wynika również, że nie zabraknie także silnego wiatru ze względu na duży gradient baryczny. W pasie dzielnic południowych spodziewany jest silny halny.

Prędkość wiatru zacznie wyraźnie rosnąć na południu kraju w drugiej części dnia w piątek

Prognoza na dzień 1 lutego 2019 r. godzina 16 czasu lokalnego. Prognozowane porywy wiatru przez model GFS
Jak widać najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w dzielnicach południowych, ale wiatr wzmagać ma się w sporej części Polski.
W sobotę niemal w całej Polsce będzie silnie wiało. Zwłaszcza na południu, gdzie wystąpi silny halny, który przyniesie odwilż, ale także w centrum i na wschodzie kraju. Prognoza na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego
Prognozowane porywy wiatru w sobotę o godzinie 10 czasu lokalnego w Polsce

Nie zabraknie opadów atmosferycznych, zwłaszcza deszczu

Modele numeryczne prognozują opady atmosferyczne w pierwszy dzień weekendu. Obszar ich może jeszcze ulegać zmianom, poniżej grafiki.


Prognoza na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego
Prognoza na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 10 czasu lokalnego
Jak widać w sobotni dzień nie zabraknie opadów atmosferycznych 
Padać ma również w nocy z soboty na niedzielę, zwłaszcza deszcz
Prognoza opadów na noc z soboty na niedzielę 

Prognozowany stan pogody na sobotę. Należy mieć na uwadze, że przy silnym halnym, zwłaszcza na południu Polski temperatura może przekroczyć 10°C.

Prognoza na sobotę. Jak widać dominować ma głownie duże i całkowite zachmurzenie oraz opady atmosferyczne. Będzie jednak bardzo ciepło za sprawą napływu mas powietrza z południa. Grafika IMGW-PIB


Niedziela ostatnim tak ciepłym dniem

Prognoza (IMGW-PIB)

Krótkie ocieplenie, powrót chłodniejszy mas powietrza

Zaleganie cieplejszego powietrza z południa Starego Kontynentu nie będzie długie. Już w niedzielę przez Polskę wędrować ma front chłodny, za którym odbywać ma się wymiana masy powietrza. Spodziewane są nawet opady śniegu, zwłaszcza w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Do tego okresu pozostało jeszcze dużo czasu, zatem prognozy mogą ulegać zmianom.

Napływy cieplejszych mas powietrza zdarzają się zimą. Tak będzie również tym razem. Nie oznacza to jednak końca zimy. Dalsze wyliczenia modeli numerycznych prognozują powrót opadów śniegu do Polski i niskich temperatur w lutym. Większych spływów chłodu jednak w prognozach długoterminowych nie widać.