
W środkowej troposferze dalej pozostajemy pod wpływem mocno rozciągniętej na południe Starego Kontynentu górnej zatoki niżowej wypełnionej chłodem.

W nocy Polska zaczęła dostawać się pod wpływ rozległego ciepłego wycinka niżu związanego z układem niskiego ciśnienia o imieniu „MARTIN”. Z południowego-zachodu zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze. Występowały zarówno opady śniegu, deszczu ze śniegiem a wraz z adwekcją coraz cieplejszej masy marznącej mżawki, które wystąpiły m.in na zachodzie kraju.

W najbliższych dniach pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. W strefie oddziaływania strefowej cyrkulacji atmosfery z napływem na ogól łagodnych mas powietrza o cechach polarno-morskich. Poniedziałkowy dzień przyniesie dynamiczną aurę. Od południa przemieszczać ma się na północ strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami mogą być to opady marznące powodujące gołoledź.
Prognoza modelu GFS na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek







Kilka dni temu nad Polską pojawiły się burze, pisaliśmy o tym tutaj.
Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek dla Polski (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę

Prognoza na czwartek

Prognoza pogody na piątek

Jaki trend w pogodzie na początku lutego?
Na wschodzie występować będą opady śniegu, temperatura na ogól ma być zbliżona do normy wieloletniej. Miejscami możliwe są nawet opady marznące powodujące gołoledź. Większego spływu chłodu nie widać na ten moment do pierwszej dekady lutego.

Prognoza wiązek z temperaturą na 2 m n.p.g dla Poznania na 16 dni


Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000 model GFS


Najchłodniej w ciągu najbliższych 10 dni będzie na wschodzie, najcieplej na zachodzie Polski.

Luty według prognozy sezonowej CFS może zapisać się jako bardzo ciepły. Niewykluczone są jednak spływy chłodu i większe mrozy na przykład w drugiej połowie lutego.

O dużym ociepleniu pod adresem poniżej