POGODA na 16 dni dla Polski: Śnieg, opady marznące i burze

W środkowej troposferze dalej pozostajemy pod wpływem mocno rozciągniętej na południe Starego Kontynentu górnej zatoki niżowej wypełnionej chłodem.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 27.01.2019 r. godzina 06 UTC. W środkowej troposferze widoczna jest rozległa górna zatoka niżowa rozciągająca się z północy na południe kontynentu. W niższych warstwach troposfery uwidacznia się rozległa zatoka niżu z okolic Wysp Brytyjskich. Od południowego-zachodu na północny-wschód w nocy z soboty na niedzielę wkroczył front ciepły. Na wschodzie utrzymywało się jeszcze powietrze arktyczne stare. W zachodniej połowie kraju zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze. 

W nocy Polska zaczęła dostawać się pod wpływ rozległego ciepłego wycinka niżu związanego z układem niskiego ciśnienia o imieniu „MARTIN”. Z południowego-zachodu zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze. Występowały zarówno opady śniegu, deszczu ze śniegiem a wraz z adwekcją coraz cieplejszej masy marznącej mżawki, które wystąpiły m.in na zachodzie kraju.


Sytuacja synoptyczna na dzień 27.01.2019 r. godzina 12 UTC znajdziemy się dzisiaj pod wpływem rozległej zatoki atlantyckiego niżu „MARTIN” z układem frontów atmosferycznych. 

W najbliższych dniach pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. W strefie oddziaływania strefowej cyrkulacji atmosfery z napływem na ogól łagodnych mas powietrza o cechach polarno-morskich. Poniedziałkowy dzień przyniesie dynamiczną aurę. Od południa przemieszczać ma się na północ strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami mogą być to opady marznące powodujące gołoledź.

Prognoza modelu GFS na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek

Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza w dniu 28.01.2019 r. godzina 15 UTC
Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 18 UTC
Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 21 UTC
Prognoza na dzień 29 stycznia 2019 r. godzina 00 UTC
Prognoza na dzień 29 stycznia 2019 r. 3 UTC
Prognoza na dzień 29.01.2019 r. godzina 06 UTC

Kilka dni temu nad Polską pojawiły się burze, pisaliśmy o tym tutaj.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek dla Polski (IMGW-PIB)


Prognoza pogody na środę


Prognoza na czwartek


Prognoza pogody na piątek


Jaki trend w pogodzie na początku lutego?

Na wschodzie występować będą opady śniegu, temperatura na ogól ma być zbliżona do normy wieloletniej. Miejscami możliwe są nawet opady marznące powodujące gołoledź. Większego spływu chłodu nie widać na ten moment do pierwszej dekady lutego.


Prognozowa wiązek temperatury na 16 dni dla Lublina. Jak widać większe ochłodzenie nie powinno wystąpić do pierwszej dekady lutego. 

Prognoza wiązek z temperaturą na 2 m n.p.g dla Poznania na 16 dni


Prognoza wiązek na 16 dni dla Poznania. Przy analizie warto brać pod uwagę czarną linię, jest to średnia wiązek. Naturalne jest, że wraz ze wzrostem długości prognozy występują coraz większe rozbieżności pomiędzy nimi. 
Prognoza wiązek temperatury dla Krakowa na 16 dni 

Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000 model GFS


Średnia temperatura powietrza na 2 m n.p.g dla Europy

Najchłodniej w ciągu najbliższych 10 dni będzie na wschodzie, najcieplej na zachodzie Polski.

Luty według prognozy sezonowej CFS może zapisać się jako bardzo ciepły. Niewykluczone są jednak spływy chłodu i większe mrozy na przykład w drugiej połowie lutego.


Poglądowa prognoza modelu CFS na luty 2019 r.

O dużym ociepleniu  pod adresem poniżej

https://fanipogody.pl/burza-pogoda-nadchodzi-ekstremalne-ocieplenie-bedzie-nawet-12c-w-polsce/