Nieoczekiwanie nad Polską pojawiły się burze z piorunami

Przeważający obszar Europejskiego Obszaru Synoptycznego znajduje się w środkowej troposferze pod wpływem górnej zatoki wypełnionej chłodem, która sięga aż basenu Morza Śródziemnego. W polu przyziemnym przeważający obszar Polski jest pod wpływem niewielkiego układu wysokiego ciśnienia. Jedynie północne dzielnice kraju dostały się pod wpływ płytkiej zatoki niskiego ciśnienia i nasuwającego się frontu chłodnego stopniowo w głąb kraju od północy.

Sytuacja synoptyczna DWD na dzień 20.01.2019 r. godzina 18 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.01.2019 r. 18 UTC. Z północy w głąb Polski przemieszcza się mało aktywny front chłodny, napływa za nim powietrze arktyczne. 
W środkowej troposferze pozostajemy w zasięgu rozległej, wypełnionej chłodem zatoki chłodu, która sięga aż Morza Śródziemnego. W polu przyziemnym przeważający obszar Polski jest w zasięgu wyżu z niewielkim centrum nad Niemcami. Nad północne dzielnice nasunęła się płytka zatoka niżowa wraz z mało aktywnym frontem chłodnym.

Bałtycki efekt morza

Od dłuższego czasu nad polskim morzem występuje intensywny rozwój chmur Cumulonimbus. Przemieszczają się one znad Morza Bałtyckiego w głąb lądu, przynosząc na ogól opady mieszane, krupy śnieżnej, ale także śniegu. Miejscami akumulacja pokrywy śnieżnej, mając na uwadze stosunkowo wysoką odbiciowość mogła być znaczna. Rozwój konwekcji spowodowany jest napływem chłodniejszego powietrza nad akwen Morza Bałtyckiego, występuje z tego powodu stromy gradient temperatury pomiędzy taflą zbiornika a środkową troposferą, co skutkuje występowanie niestabilności i rozwojem ruchów wstępujących w chmurach konwekcyjnych. Wygląda na to, że jedna z chmur Cumulonimbus osiągnęła wystarczającą wysokość do wygenerowania piorunów. Najczęściej zimą jest około 4500 m do 5000 m w pionie.

Na zobrazowaniach radarowych można dostrzec, że zespoły chmur Cb przemieszczają się szlakiem od północnego-zachodu znad Morza w głąb województwa pomorskiego.

W ciągu ostatnich 2 godzin sieć detekcji wyładowań blitzortung wykryła wyładowania atmosferyczne w rejonie Słupska, ale także Ustki. Poszczególne wyładowania atmosferyczne mogły wystąpić również w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego przy granicy z województwem pomorskim.

Wyładowania wykryte przez sieć blitzortung w ciągu ostatnich 120 minut


Obraz radarowy IMGW-PIB sprzed 2 godzin ukazujący bałtycki efekt morza
Obraz radarowy IMGW-PIB, produkt CMAX ukazujący słabnący „efekt morza” na północy Polski

W kolejnych godzinach front chłodny przemieszczać ma się w głąb Polski


Prognozowane położenie frontu chłodnego na dzień 21.01.2019 r. godzina 00 UTC

IMGW ostrzega przed oblodzeniem i mrozem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem dróg i chodników na Pomorzu, ale także mrozem na południu Polski.

Treść ostrzeżenia dla 10 powiatów woj. pomorskiego

Ostrzeżenia meteorologiczne: Oblodzenie
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -1°C, temperatura minimalna gruntu około -2°C.

Ostrzeżenie 12/2019
Ważne:
Od: 2019-01-20 18:00
Do: 2019-01-21 07:00
synoptyk IMGW-PIB: Agata Wojtkiewicz

woj. małopolskie – pow. nowotarski, pow. tatrzański

Silny mróz
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 85%

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -18°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -8°C do -4°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h.
Uwagi: Brak.


Ostrzeżenie 13/2019
Ważne:
Od: 2019-01-20 22:00
Do: 2019-01-22 09:00