Piękne zaćmienie Księżyca już za kilka godzin nad Polską. Kolejne w 2025 roku


Aktualnie trwa odliczanie do ostatniego przed ponad 6,5-letnią przerwą całkowitego zaćmienia Księżyca rozpoczęte. Przed nami ostatnich nieco ponad 8 godzin do jednego z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, jakie tylko można obserwować z powierzchni naszej planety – informuje Polski Astrobloger

Polska pozostanie pod wpływem niewielkiego układu wysokiego ciśnienia z ciśnieniem w centrum 1026 hPa. Przy napływie stosunkowo chłodnego powietrza w sporej części Polski może być pogodnie. Jednak nie wszędzie, miejscami zalegać może duże albo całkowite zachmurzenie chmurami niskimi.

Zjawisko rozpocznie się o godz. 03:36 CET w poniedziałek – kontakt P1 – oznaczający początek zaćmienia półcieniowego – nie będzie oczywiście widoczny, z tego względu, że Księżyc traci w tym momencie na jasności nieznacznie, co leży poza możliwościami postrzegania ludzkim okiem. Nawet na fotograficzne rejestrowanie subtelnego pociemnienia tarczy trzeba będzie poczekać jeszcze pewien czas, ale już około godz. 04:15 CET delikatne pociemnienie północno-zachodniej krawędzi tarczy powinno być dostrzegalne – dodaje Polski Astrobloger

Etap zjawiska, który będzie już z pewnością widoczny zarówno wizualnie jak i metodami fotograficznymi, rozpocznie się o godz. 04:33 CET – to kontakt U1 będący początkiem zaćmienia częściowego. W tym momencie tarcza Srebrnego Globu rozpocznie zanurzać się w główny cień Ziemi, który później w trakcie zaćmienia całkowitego przyoblecze Księżyc w ciemnoczerwone barwy, ale póki co, na tym etapie będzie widoczny w czarnych barwach – tarcza naszego satelity będzie „wygryzana” przez ziemski cień w tempie około 1,47% na minutę. Na tej podstawie widzimy, że dla pełnego zanurzenia w cień, etap ten potrwać musi około 68 minut. W trakcie rozpoczęcia częściowego zaćmienia wysokość Księżyca nad horyzontem będzie wynosić:
Szczecin 29,5 st. Gdańsk 27 st.  Olsztyn 26 st.  Suwałki 24,5 st.Poznań 28,2 st.  Toruń 27,1 st.  Warszawa 25,7 st.  Biała Podlaska 24,4 st.Jelenia Góra 29,0 st.  Opole 27,6 st.  Kraków 26,4 st.  Rzeszów 25,0 st.

O godz. 05:41 CET kontaktem U2 rozpocznie się najważniejszy, najwspanialszy i najbardziej wyczekiwany etap zjawiska – zaćmienie całkowite. Od tej pory przez 1 godziną 1 minutę i 59 sekund tarcza Księżyca pogrążona będzie w całości w ziemskim cieniu, przybierając tym ciemniejsze odcienie czerwieni im bliżej będzie do fazy maksymalnej. Warto tu od razu zauważyć, że zjawisko to rozpocznie się po widocznej wcześniej w Polsce fazie zaćmienia częściowego, dlatego efekty pociemnienia nieba i wzrostu zasięgu gwiazdowego będą znacznie wyraźniejsze, niż ostatnim razem ➨ 27 lipca 2018 roku, gdy Srebrny Glob wschodząc już w dużym stopniu przebywał w ziemskim cieniu. Elewacja Księżyca na początku całkowitego zaćmienia wynosić będzie:
Szczecin 19,8 st.  Gdańsk 17,5 st.  Olsztyn 16,4 st.  Suwałki 15,0 st.Poznań 18,2 st.  Toruń 17,3 st.  Warszawa 15,8 st.  Biała Podlaska 14,5 st.Jelenia Góra 18,8 st.  Opole 17,3 st.  Kraków 16,0 st.  Rzeszów 14,7 st.

Od nadejścia kontaktu U2 jasność zanurzonej w cieniu tarczy Księżyca będzie ulegać obniżaniu, aż do godz. 06:12 CET gdy nastąpi faza maksymalna zaćmienia (1,1953) – ten moment i kilka minut go okalających będzie stanowił kulminacyjny punkt zjawiska i czas, w którym szczególnie będą wskazane obserwacje wizualne i fotograficzne. W tych właśnie chwilach, a najlepiej dokładnie o 06:12 CET, oceny pociemnienia tarczy Księżyca będą najbardziej wiarygodne, jako że będzie to moment, w którym księżycowa tarcza ulegnie najgłębszemu zanurzeniu w ziemski cień. Stopień pociemnienia tarczy jest jak zwykle kwestią losową. Elewacja Księżyca w trakcie fazy maksymalnej będzie wynosić: 

Szczecin 15,4 st.  Gdańsk 13,3 st.  Olsztyn 12,1 st.  Suwałki 10,8 st.Poznań 13,8 st.  Toruń 13,0 st.  Warszawa 11,3 st.  Biała Podlaska 10,1 st.Jelenia Góra 14,1 st.  Opole 12,7 st.  Kraków 11,3 st.  Rzeszów 10,1 st.

Przy okazji fazy maksymalnej warto obserwować i fotografować nie tylko sam Księżyc, ale także nasze otoczenie i całe niebo. Jako, że etap ten zachodzić będzie przy najciemniejszym tle nieba, namacalny stanie się dla wszystkich wzrost zasięgu gwiazdowego – nasze miejsce obserwacyjne oraz cały firmament, z nocy księżycowej i to w trakcie pełni, stanie się wówczas niczym z nocy bezksiężycowej, jak gdyby nasz satelita przebywał w nowiu. Obserwowalna różnica w pociemnieniu nieba i lokalnego otoczenia stanie się więc największa, jaka może przy okazji takiego zjawiska nastąpić, a tym łatwiej będzie te niesamowite efekty gry światła i cienia ujrzeć, jeżeli będziemy przebywać pod pozamiejskim niebem z dala od wszelkich zabudowań i sztucznego oświetlenia – dodaje bloger.

Źródło informacji o zaćmieniu, dzięki współpracy z 

http://www.polskiastrobloger.pl/

Więcej informacji o zaćmieniu tutaj.