Pogoda: To nie koniec opadów śniegu. Kolejne zbliżają się do wschodniej Polski

Zgodnie z prognozą we wschodniej części Polski spadło dziś kilka centymetrów śniegu. Wkrótce jednak nadejdą kolejne opady śniegu przed dużym ociepleniem, które spodziewane jest w weekend.

Przeważający obszar Europejskiego Obszaru Synoptycznego znajduje się pod wpływem górnej zatoki niżowej wypełnionej chłodem, w obszarze obniżonego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31 stycznia 2019 r. godzina 18 UTC. Nad zachodnią częścią kontynentu europejskiego coraz mocniej na południe rozbudowywać będzie się bruzda niżowa, w której obecne będą układy niskiego ciśnienia. W perspektywie kilku najbliższych spowoduje to uaktywnienie się południkowej cyrkulacji atmosfery, co spowoduje napływ bardzo ciepłego powietrza z południa i pojawienie się odwilży w Polsce. Ponadto w górach wystąpi silny wiatr halny. 

Czwartek z kolejnymi opadami

Według prognoz numerycznych już w okolicach godzin południowych spodziewane jest wkroczenie do wschodniej części Polski opadów śniegu, które szczególnie obfite będą na terenie Roztocza, ale także wschodniej części woj. lubelskiego. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 1 cm do 5 cm. Zaczną one zanikać dopiero na Podlasiu w piątek

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.01.2019 r. godzina 12 UTC. Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. We wschodniej połowie kraju opady związane z frontem ciepłym. Przebiegającym wzdłuż polsko-ukraińskiej granicy. Dodatkowo wzdłuż frontu, bądź lekko na północny-zachód przemieszczać może się niewielki i płytki ośrodek niskiego ciśnienia. 

Prognozowany obszar opadów śniegu w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek i w pierwszy dzień lutego

Prognozowany obszar i natężenie opadów na dzień 31 stycznia 2019 r. godzina 14 czasu lokalnego, model ICON. 
Prognoza obszaru na dzień 30.01.2019 r. godzina 17 czasu lokalnego. 
Prognozowany obszar opadów na dzień 31 stycznia 2019 r. godzina 19 czasu lokalnego
Najsilniejsze opady najprawdopodobniej obejmą wschodnią część województwa lubelskiego. Prognoza na dzień 31 stycznia 2019 r. godzin 20 czasu lokalnego
Spodziewany obszar i natężenie godzinowe na dzień 31 stycznia 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego, model ICON
Model ARPEGE prognozuje, że najsilniejsza strefa opadów śniegu obejmie również centralną część województwa lubelskiego w godzinach popołudniowych w czwartek. Istnieją jednak rozbieżności pomiędzy głównymi modelami ICON, GFS I UMPL. Te trzy modele wskazują największe natężenie opadów wzdłuż wschodniej części woj. lubelskiego. Prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie o czym Was na pewno poinformujemy. 


Nad ranem w piątek opady obejmować będą zwłaszcza Podlasie i wschodnią część Warmii i Mazur. 

Już w piątek rozpocznie się od dzielnic południowych napływ bardzo ciepłego powietrza z południa Starego Kontynentu. O czym więcej pisaliśmy pod adresem poniżej.

https://fanipogody.pl/pogoda-nadchodzi-ekstremalne-ocieplenie-bedzie-nawet-12c-w-polsce/