Niebezpieczna śnieżyca i opady marznące zbliżają się do Polski

28 stycznia 2019 r. przeważający obszar Europejskiego Obszaru Synoptycznego znajduje się w środkowej troposferze pod wpływem górnej zatoki niżowej rozciągającej się z północy na południe Europy.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa i geopotencjał. Ukazana rozległa zatoka w środkowej troposferze sięgająca aż rejonów północnej Afryki. W związku ze spływem zimnego powietrza nad basen Morza Śródziemnego doszło do cyklogenezy na głównym froncie. 

W poniedziałek przez nasz kraj przebiegać będzie rozległa strefa pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem o imieniu Martin, łączącego układ niskiego ciśnienia z okolic Włoch. Na froncie tym spodziewany jest rozwój niewielkiego zaburzenia falowego, które może przekształcić się w niewielki niż.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.01.2019 r. godzina 12 UTC 

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 29.01.2019 r. godzina 00 UTC. Wzdłuż frontu przemieszczać ma się niewielkie zaburzenie widoczne na powyższej mapie synop. Pofalowany front przemieszczać ma się stopniowo na wschód z biegiem nocy. Tzw. falą zaznaczone są opady marznące powodujące gołoledź. 

Groźne opady marznące i śnieżyca w Polsce

Pierwsze opady powinny pojawić się koło godziny 7 w poniedziałek na południu Opolszczyzny i na Śląsku. Będą to zarówno opady deszczu ze śniegiem, jak i też śniegu. Miejscami możliwy jest marznący deszcz powodujący gołoledź.

Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 7 czasu lokalnego. Widoczna nasuwająca się strefa opadów, która przemieszczać ma się w kierunku północnym, północno-wschodnim w ciągu dnia. 
Na pomarańczowo zaznaczone są obszary z możliwymi opadami marznącego deszczu. Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 7 czasu lokalnego 

W kolejnych godzinach strefa opadów przemieszczać ma się w głąb Polski

Prognoza na dzień 28 stycznia 2019 r. godzina 9 czasu lokalnego. 
Na pomarańczowo zaznaczono obszar możliwych opadów marznących. Niewykluczone są one min na Śląsku, ale także w Małopolsce i Ziemi Świętokrzyskiej. Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 10 czasu lokalnego

W kolejnych godzinach strefa opadów obejmować będzie m.in Śląsk oraz Małopolskę, opady spodziewane są również na Opolszczyźnie, ale także częściowo w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

W kolejnych godzinach strefa opadów przemieszczać będzie się w kierunku północno-wschodnim. Mogą to być zarówno opady mokrego śniegu, jak i też deszczu ze śniegiem i lokalnie marznącego deszczu.

Spodziewany obszar opadów przez model GFS na dzień 28.01.2019 r. godzina 16 czasu lokalnego.  Rozciągać mają się od Opolszczyzny przez częściowo Wielkopolskę, jak i też Ziemię Łódzką aż po Mazowsze i Kujawy. 
Prognozowany obszar opadów przez model ICON w dniu 28.01.2019 r. godzina 19 czasu lokalnego. Miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju możliwe są opady marznące 
Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 19 czasu lokalnego. Opady marznące są możliwe zwłaszcza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Zwłaszcza w południowej części woj. lubelskiego. Obszar zaznaczony na pomarańczowo. 


Prognoza na dzień 28.01.2019 r. godzina 22 czasu lokalnego. Opady obejmować będą m.in częściowo Małopolskę, ale także Podkarpacie i woj. lubelskie przez Mazowsze, Podlasie aż po armię i Mazury oraz Pomorze.
Na pomarańczowo zaznaczone są obszary, gdzie może spaść marznący deszcz. Jak widać największe szanse będą na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Prognoza na dzień 28 stycznia 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego


Prognoza na dzień 29.01.2019 r. godzina 1 w nocy czasu lokalnego model GFS. Opady występować mają m.in na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, częściowo na Mazowszu i Podlasiu orz Warmii i Mazurach. 
Opady zaczną zanikać bliżej godzin porannych we wtorek

Wraz z napływem nieco chłodniejszego powietrza rozwinie się konwekcja wewnątrzmasowa w pierwszej części dnia we wtorek. Opady wystąpić mogą m.in na zachodzie i północy Polski.

Prognoza na dzień 29.01.2019 r. godzina 12 czasu lokalnego

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/