Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burza tropikalna Lee przekształciła się w huragan. Wiatr ponad 250 km/h prawdopodobny. Szansa na 5 kategorię huraganuBurza tropikalna Lee jest już huraganem i będzie w kolejnych dniach się intensyfikować. Jest szansa, że spełni on kryteria dla huraganu 5 kategorii.

Burza tropikalna na Atlantyku przekształciła się w huragan

Burza tropikalna Lee przekształciła się w środę w huragan, przemierzając otwarte wody Atlantyku na trasie, która zaprowadzi ją w pobliże północno-wschodnich Karaibów.

Huragan znajdował się około 1130 mil (1815 kilometrów) na wschód od północnych Wysp Zawietrznych. Według Krajowego Centrum Huraganów (National Hurricane Center), jego maksymalny utrzymujący się wiatr wynosił 75 mil na godzinę (120 km/h). Poruszał się w kierunku zachodnio-północno-zachodnim z prędkością 14 mil na godzinę (22 km/h).

burza tropikalna przekształciła się w huragan
Burza tropikalna przekształciła się w huragan pierwszej kategorii

Obecne prognozy pokazują, że nie pojawi się na lądzie. Jednak przejdzie na północny wschód od Brytyjskich Wysp Dziewiczych, które wciąż odbudowują się po huraganach Maria i Irma we wrześniu 2017 roku. Aczkolwiek sytuacja może zmienić się w kolejnych dniach.

Wskazówki dotyczące intensywności huraganu Lee, który przekształcił się z burzy tropikalnej

huragan Lee nad Atlantykiem, wcześniej była to burza tropikalna
Predykcje kategorii huraganu Lee znajdującego się nad wodami Atlantyku

Już w drugi weekend września Lee szybko nasili się do potężnego huraganu kategorii 4. Jednak w niedalekiej przyszłości może osiągnąć 5 kategorię.Przewiduje się, że wiatr z Lee osiągnie prędkość 145 mil na godzinę (233 km/h) pod koniec tygodnia. Uczyniłoby go huraganem czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona. To zaledwie kilka dni po tym, jak huragan Idalia kategorii trzeciej dotarł nad Florydę, powodując szkody szacowane na miliardy dolarów. Potem przeszedł przez Georgię i Karolinę. Poważne przerwy w dostawie prądu trwały w Georgii przez wiele dni. Pierwsza połowa września uważana jest za szczyt sezonu huraganów, który kończy się 30 listopada.

Jesteśmy blisko szczytu burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku

Szczyt sezonu huraganów wypada na Atlantyku, 10 września 2023 r. Zbliża się wielkimi krokami, podobnie jak kolejne zagrożenie tropikalne dla Stanów Zjednoczonych.

Huragan Lee, który rozwinął się na środkowym Atlantyku we wtorek. Już w środę znajdował się około 250 mil na wschód od Wysp Zawietrznych we wschodniej części Karaibów. Prognozuje się, że do weekendu Lee szybko nasili się do potężnego huraganu kategorii 4. Prognostycy AccuWeather twierdzą, że długotrwały huragan może przynieść skutki aż z Karaibów do Stanów Zjednoczonych i Kanady Atlantyckiej.

Zobacz też: Dramatyczny upał 50 stopni we wrześniu obejmuje kraje arabskie

„Ma potencjał, by stać się potężnym huraganem kategorii 5, najsilniejszym huraganem tego roku” – powiedział Jonathan Porter, główny meteorolog AccuWeather.

Oczekuje się, że Lee szybko się wzmocni „Do środowej nocy Lee zaczął się wyraźnie umacniać, nawet w obliczu północno-wschodniego uskoku wiatru” – powiedział meteorolog AccuWeather Joe Bauer.

Silne uskoki wiatru lub zmieniające się wiatry wraz z wysokością mogą szybko rozerwać zorganizowane systemy tropikalne lub utrudnić rozwój cyklonów. Brak pionowego uskoku wiatru jest optymalny dla wzmocnienia i organizacji tropikalnej formacji. Prognostycy spodziewają się, że uskok ten zmniejszy się na ścieżce Lee w nadchodzących dniach.

Burza tropikalna przekształciła się na Atlantyku w huragan

Oczekuje się, że w czwartek i piątek uskok wiatru zmniejszy się. Jednocześnie burza przesunie się nad cieplejsze wody” – wyjaśnił Bauer.

Spodziewamy się, że Lee stanie się kolejnym huraganem w basenie Atlantyku i do weekendu przekształci się w duży huragan.

Groźna pogoda będzie zbliżać się nad ląd

Prognozy AccuWeather ostrzegają, że Lee może stać się jeszcze silniejszy niż Franklin i Idalia, osiągając status kategorii 5 (trwałe wiatry przekraczające 157 mph). Stając się najbardziej intensywnym huraganem sezonu. Meteorolodzy AccuWeather twierdzą, że Lee będzie podążać na zachód w kierunku wschodnich Wysp Karaibskich do weekendu.

W tej chwili burza prawdopodobnie będzie omijać na północ od Puerto Rico i północnych Wysp Zawietrznych w piątek i przez weekend. Objąć może też amerykańskie i brytyjskie Wyspy Dziewicze, Anguilla, Antigua i Barbuda. Biorąc pod uwagę przewidywaną bliskość Lee do wysp, deszcz i wiatr mogą rozprzestrzeniać się w tych lokalizacjach.

Oczekuje się, że od soboty do niedzieli napływ tropikalnej wilgoci i zewnętrznych stref deszczu z Lee przyniesie sumy opadów w zakresie od 1-2 cali (25-50 mm) w północnych rejonach Wysp Zawietrznych.

W międzyczasie oczekuje się, że szczytowe porywy tropikalne na tych wyspach osiągną od 40 do 60 mph (60 do 100 km/h), gdy Lee przejdzie na północny wschód w najbliższy weekend.

Te prędkości wiatru będą znacznie niższe od szczytowych wiatrów Lee, a ściana oka pozostanie na północnym wschodzie. Ze względu na potencjalny wpływ deszczu i wiatru spodziewany, że lokalnie mogą wystąpić szkody.

Stany Zjednoczone w gotowości na uderzenie huraganu Lee, wcześniej była to burza tropikalna


Nawet gdy Lee przemieszcza się daleko w głębi Oceanu Atlantyckiego. Prognostycy AccuWeather twierdzą, że istnieje możliwość, że umacniająca się burza wpłynie na Amerykę Północną, w tym na Stany Zjednoczone i Atlantyk w Kanadzie.

Gdy sztorm zbliży się do wschodniego wybrzeża w przyszłym tygodniu. Plaże mogą spodziewać się wzburzonych fal, a także znacznego ryzyka wystąpienia niebezpiecznych porywów wiatru . Do tej pory w tym roku Narodowa Służba Pogodowa (NWS) odnotowała 75 ofiar śmiertelnych w strefie surfingu w USA (stan na 31 sierpnia). Co najmniej jedna osoba zginęła z powodu prądów u wybrzeży New Jersey w weekend Święta Pracy i przeprowadzono kilka akcji ratunkowych.

Prognostycy AccuWeather uważnie monitorują Lee i twierdzą, że nadal istnieje kilka przyszłych scenariuszy. Czas, w którym Lee skręci na północ, będzie głównym czynnikiem decydującym o dokładnych skutkach wzdłuż wschodniego wybrzeża. Począwszy od przyszłego tygodnia.

„Przewiduje się, że wiatry sterujące burzą staną się południowe do połowy tygodnia. Podobnie jak promień strumieniowy opadnie na południe we wschodnich Stanach Zjednoczonych, co według prognoz pociągnie Lee na północ” – wyjaśnił Bauer.

Niepewna trajektoria huraganu

Zachowanie prądu strumieniowego w miarę zbliżania się Lee może określić zakres bezpośrednich skutków w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie przewidywanego toru, nie oczekuje się bezpośredniego wpływu Lee na Florydę, Georgię i Karolinę Południową. Te stany, które wciąż sprzątają po Idalii. Sytuacja może się jednak zmienić i huragan skierować może się na północ.

Pozycja huraganu Lee nad wodami Oceanu Atlantyckiego, 7 września 2023 r.

burza tropikalna przekształciła się w huragan
Burza tropikalna przekształciła się w huragan

„W tej chwili obszar w Stanach Zjednoczonych, na który naprawdę należy zwrócić uwagę, obejmuje lokalizacje od Outer Banks w Karolinie Północnej po północny wschód” – powiedział Bernie Rayno, główny meteorolog AccuWeather. Wspomniał również że część Kanady Atlantyckiej mogą również zostać bezpośrednio dotknięte przez Lee w przyszłym tygodniu.

Możliwa trajektoria huraganu Lee w kolejnych dniach nad wodami Atlantyku

Burza tropikalna przekształciła się w huragan nad ciepłymi wodami Atlanyku.

Mimo że przewiduje się, że Lee straci intensywność wiatru, gdy przesunie się na północ od rdzenia ciepłej wody na południowym Atlantyku. Burza może nadal mieć wpływ, przynosząc ulewne opady deszczu, porywisty wiatr i falą sztormową.

Meteorolodzy AccuWeather wzywają mieszkańców wschodniego wybrzeża do przygotowania się na uderzenie burzy tropikalnej.

W poniedziałek AccuWeather jako pierwsze źródło opublikowało prognozowaną mapę trasy, gdy fala tropikalna przemieszczała się przez środkowy tropikalny Atlantyk. Później przekształciła się w Depresję Tropikalną 13, gdy we wtorek rano przemieszczała się nad ciepłymi wodami. Narodowe Centrum Huraganów zmieniło nazwę burza tropikalna Lee na huragan o godzinie 17:00 czasu EDT w środę.

W kolejnych dniach będziemy informować na bieżąco o huraganie Lee i jego intensyfikacji oraz trajektorii.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz