Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Dramatyczny upał 50 stopni we wrześniu. Fala gorącego powietrza sunie do Polski

Upał we wrześniu nie odpuści. Powiew lata w Polsce


Nie odpuszcza pogoda w wielu regionach Świata. Nie piszę tu o powodziach w Grecji, ani o kolejnych silnych tajfunach nawiedzających południową Azję. Dziś motywem przewodnim wpisu będzie upał, który w niektórych zakątkach Świata wciąż jest dramatyczny. W Europie zaś wartości temperatury nie są może dramatyczne, jednak pomimo upływających kolejnych dni września wciąż jest bardzo gorąco.

Wciąż potężny upał na Bliskim Wschodzie

Nie wygasa żar, który przez lato lał się z nieba na Półwyspie Arabskim. Mamy końcówkę pierwszej dekady września, a temperatury w regionie wyglądają tak jak poniżej.

Upał na Bliskim Wschodzie nie odpuszcza
Silny upał we wrześniu na Bliskim Wschodzie

Powyżej wykaz 10 miejsc w Azji, w których zanotowano najwyższą temperaturę podczas ostatniej doby. Bryluje tu Iran, gdzie upał w ostatnich dniach jest najsilniejszy. Również ostatnia doba przyniosła tutaj ponad 49 stopni Celsjusza. Powyżej 47 stopni zanotowano również w Arabii Saudyjskiej. Swoją drogą, ostatnio głośno jest o piłkarskiej lidze Arabii Saudyjskiej. Powodem masowy wykup wielkich gwiazd futbolu za kosmiczne pieniądze. Ja się tylko zastanawiam, jak Ci wszyscy piłkarze znoszą temperatury skoro, jak sprawdzałem mecze odbywają się tam już o godzinie 18 tamtejszego czasu. Hmm, przecież tam nadal jest o tej porze ponad 40 stopni Celsjusza. Ciekawe. Wracając do pogody, kolejne dni września przyniosą ochłodzenie w regionie.

Upał na Bliskim Wschodzie nieco zelży w kolejnych dniach września
Upał delikatnie będzie odpuszczał w kolejnych dniach września

Powyżej prognoza temperatury na 15 września. Za nieco ponad tydzień gorące, zwrotnikowe masy powietrza zaczną nieco wycofywać się na południe, w stronę równika. Dlatego też najsilniejszy upał (do 47 stopni) występował będzie już nie na północy, w Iranie, lecz na południu, w Arabii Saudyjskiej, Omanie, czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wystarczy już o Półwyspie Arabskim, to obecnie najcieplejsze miejsce na planecie, jednak wróćmy do Europy ponieważ u nas jest również bardzo gorąco. Przeczytaj również: Silne załamanie pogody na południu. Możliwe rekordowe powodzie

Upał w Europie bardzo silny jak na wrzesień

Nieprawdopodobnie ciepło, jak na obecne daty jest w dużej części Europy. Silny upał panuje między innymi we Francji, jednak gorące masy powietrza docierają również na Wyspy Brytyjskie, na południe Skandynawii, czy do Europy Centralnej i Wschodniej.

Upał panuje w wielu regionach Europy
Upał w wielu regionach Europy

Najcieplejszymi miejscami na naszym kontynencie są obecnie Francja, lokalnie Hiszpania i Włochy oraz południe Turcji, gdzie temperatury przy granicy z Syrią sięgają 40 stopni Celsjusza. Na uwagę zasługuje południe Wysp Brytyjskich, gdzie temperatury znacznie przekraczają 25 stopni Celsjusza. O tym jak ciepło jest obecnie i jeszcze przez pewien czas będzie w Europie niech świadczy animacja anomalii temperatury.

Upał w Europie nie odpuszcza. Mocno dodatnia anomalia temperatury

Powyżej animacja prognoza anomalii temperatury do końca 2 dekady września. Przez większość animacji barwy są zdecydowanie ciepła, a często wręcz brązowe. Dlatego oznacza to, że w wielu regionach Europy temperatury są i w najbliższych dniach będą nawet o 10-12 stopni wyższe od norm wieloletnich. Ciepły nam się trafił ten wrzesień. Zobaczmy więc jakie konkretnie temperatury czekają nas w Polsce.

Bardzo ciepło w Polsce w kolejnych dniach

Podczas gdy upał w Europie przekracza 35 stopni, w Polsce aż tak ciepło nie będzie. Nie oznacza to jednak, że upał ominie nas całkowicie. Już w czwartek i piątek, termometry otrą się o 30 na zachodzie kraju. W całej Polsce będzie również bardzo ciepło. Nigdzie w kraju, nawet w wyższych partiach gór termometry nie wskażą poniżej 22 stopni Celsjusza.

Upał pojawi się w Polsce w kolejnych dniach
Upał w Polsce w kolejnych dniach września

Trzydziestki na termometrach w kraju lokalnie pojawią się już w weekend. Jednak upał stanie się rozległy wraz z nadejściem przyszłego tygodnia. Powyżej prognoza temperatury na wtorek 12 września. Tego dnia temperatury przekroczą 30 stopni w wielu regionach kraju, a lokalnie możliwe jest nawet 32-33 stopnie Celsjusza. Do kiedy bardzo wysokie temperatury zostaną z nami w kraju?

Do kiedy upał i wysokie temperatury w Polsce?
Do kiedy wysokie temperatury zostaną w kraju?

Oczywiście, w okolicach połowy przyszłego tygodnia pogoda nieco się zepsuje. Jednak nieco chłodniej zrobi się na zaledwie kilkanaście godzin. Prognozy temperatury na wrzesień nadal widzą bardzo wysokie temperatury również w drugiej dekadzie miesiąca. GFS w okolicach 20 września nadal widzi upał w centrum kraju. Ciekawe prognozy. A jakie jest Wasze zdanie? Wolicie bardzo wysokie temperatury przez cały wrzesień, czy jednak jesień powinna nadejść już w bardziej zdecydowany sposób?

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk