28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Burze w niedzielę znów nad Polską. Grad do 2 cm, ulewy i wiatr do 75 km/h. Gdzie jest burza 12.09.2021?

burze, 17.09.2021

Burze wystąpią w niedzielę w wielu regionach Polski. Cały kraj będzie w zasięgu zatoki niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru, gdzie obserwowana ma być dziś największa aktywność burzowa. Nie wystąpią dziś warunki do rozwoju burz na północnym-zachodzie kraju, gdzie zaznaczy się adwekcja suchszej i nieco chłodniejszej masy polarnej. Podczas burz opady sięgną do 15-30 mm, wiatr do 75 km/h oraz lokalnie grad.

Burze w niedzielę na obszarze Polski

Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sięgnie do 30-35 mm, skutkując występowaniem intensywnych opadów pochodzenia burzowego. Energia dostępna drogą konwekcyjną sięgnie do 800-1500 J/kg. z uwagi na niewielki przepływ mas powietrza, pionowe ścinanie wiatru będzie małe, zatem nie spodziewamy się dobrze zorganizowanej konwekcji. Przeważnie mają być to izolowane, pulsacyjne komórki burzowe. Miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Chmury burzowe będą przemieszczać się z zachodu na wschód. Miejscami spodziewane są opady gradu do 1-2 cm. Aktywność elektryczna ma być słaba, miejscami umiarkowana. Burze nie będą w niedzielę długotrwałe. Obok jednej wygasającej burzy ma powstawać kolejna. Nie można wykluczyć pojawienia się lejków kondensacyjnych, a nawet lokalne, słabej trąby lądowej.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

Burze w niedzielę znów nad Polską. Grad do 2 cm, ulewy i wiatr do 75 km/h. Gdzie jest burza 12.09.2021?

W nocy z niedzieli na poniedziałek północno-wschodnia część kraju będzie w zasięgu zatoki niżu znad Finlandii. Nad pozostałą część Polski znajdzie się słaby klin wyżowy. Na południowym-wschodzie jeszcze początkowo może zaznaczyć się front okluzji. Z zachodu napływać ma umiarkowanie ciepła masa polarno morska. Zjawiska burzowe tylko w pierwszych godzinach po zachodzie słońca mogą wystąpić we wschodniej połowie kraju. Opady sięgną do 10-15 mm, wiatr do 65 km/h. Jednak masa nad Polską zacznie się szybko stabilizować, dlatego burze nie powinny występować po godzinie 22 w niedzielę.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

 burze noc

W poniedziałek nie można wykluczyć, że burze pojawią się na południu oraz południowym-wschodzie. Towarzyszyć mogą im opady do 20-25 mm, lokalnie porywy wiatru do 80 km/h, punktowo spadnie także grad. Pierwsze z nich możliwe są już około południa. We wtorek zjawiska konwekcyjne nie powinny wystąpić na obszarze Polski.

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)

burze poniedziałek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ