28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 12/13 września 2021. Burze będą szybko zanikać. Lokalnie mgły w Polsce

burze w polsce

Pogoda. W niedzielę cały kraj znalazł się w zasięgu zatoki niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczał się front okluzji poprzedzony linią zbieżności wiatru. Najwięcej burz rozwijało się w obrębie frontu zokludowanego. Nie wystąpiły dziś warunki do rozwoju burz na północnym-zachodzie kraju, gdzie zaznaczyła się adwekcja suchszej i nieco chłodniejszej masy polarnej. W czasie burz opady sięgały do 15-30 mm, punktowo padał grad i występowały liczne wyładowania doziemne.

Pogoda. Atmosfera po zachodzie słońca szybko się stabilizuje

W nocy z niedzieli na poniedziałek północno-wschodnia część kraju ma być w zasięgu zatoki niżu znad Finlandii. Nad pozostałą część Polski rozbuduje się słaby klin wyżowy, przynosząc stabilizacje w pogodzie. Na południowym-wschodzie jeszcze początkowo może zaznaczyć się front okluzji. Z zachodu napływać ma umiarkowanie ciepła masa polarno morska. Zjawiska burzowe tylko w pierwszych godzinach po zachodzie słońca mogą wystąpić we wschodniej i częściowo południowej połowie kraju. Opady sięgną punktowo do 10-15 mm, wiatr do 65 km/h. Jednak masa nad Polską zacznie się szybko stabilizować, dlatego burze nie powinny występować po godzinie 23 w niedzielę.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

pogoda. prognoza burz

Najbliższa noc przyniesie w kraju przeważnie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Aczkolwiek po godzinie 24 w poniedziałek stopniowo zanikające. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca punktowe burze na południu i wschodzie. Atmosfera ma się jednak szybko stabilizować. W czasie burz wysokość opadów do 15 mm. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszym momencie nocy termometry pokażą od 11°C do 15°C, na Wybrzeżu do 17°C, w rejonach podgórskich od 8°C do 11°C. Wiatr z powodu niewielkiej różnicy ciśnienia słaby i umiarkowany. Tylko na Wybrzeżu okresami porywisty, zachodni. W czasie zanikających burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 13.09.2021, 4Z według modelu ICON

temperatura i burze

W poniedziałek burze zdarzyć mogą się w południowej oraz południowo-wschodniej części kraju. Pisaliśmy o nich w porannych artykule na łamach naszego portalu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ