Burze pojawią się nad Polską. Wiatr ponad 80 km/h i opady krupy. Wiemy, gdzie możliwe są zjawiska burzowe, 14 marca 2023

Burze możliwe we wtorek nad Polską. Wiemy, gdzie możliwe są zjawiska konwekcyjne, 14 marca 2023. Konwekcji będzie towarzyszył gwałtowny spadek temperatury i silny wiatr w kraju

We wtorek aura w Polsce jest kształtowana przez rozległy ośrodek niżowy znad Skandynawii. W najbliższych kilkunastu godzinach przejdzie przez obszar naszego kraju front chłodny. Zanim jednak to się stanie, to z południowego zachodu postępować ma adwekcja ciepłej masa powietrza polarno-morskiego o równowadze warunkowo – chwiejnej. Jednak już pod koniec za frontem spływać zacznie zdecydowanie chłodniejsze powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu o niewielkiej chwiejności termodynamicznej. Niewykluczone są dziś burze, zwłaszcza w zachodniej części naszego kraju.

Prognoza sytuacji barycznej na 14 marca 2023, 12 UTC

pogoda dynamiczna
Dynamiczna niżowa pogoda

Dziś panować ma niżowa pogoda i spory gradient baryczny nad Polską. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzenia we wschodniej połowie kraju. Zdarzą się przelotne opady deszczu. Natomiast na zachodzie możliwe lokalne burze i opad krupy śnieżnej oraz lodowej W Tatrach opady deszczu ze śniegiem, a szczytowych partiach mokrego śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 8°C w rejonach podgórskich Karpat, około 12°C w centrum, do 15°C na południu. Aczkolwiek w rejonie oddziaływania wiatru halnego może być zanotowane około 17°C. Wiatr okaże się umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, rano na południu silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na obszarze woj. lubelskiego porywy wiatru do 70 km/h, na zachodzie kraju po południu lokalnie do 85 km/h. Ponadto na Pogórzu Karpackim do 100 km/h, w Sudetach i w Karpatach do 120 km/h, stopniowo słabnące u schyłku dnia.

Zobacz też: Upał do 33 stopni wdziera się na południe. Uderzenie ciepła w Polsce. Czy wiosna zostanie na stałe?

Ciśnienie na poziomie morza, 14 marca 2023, 10:00 czasu urzędowego w Polsce

groźna pogoda w kraju
Niskie ciśnienie w Polsce

Burze przynieść może dziś silny wiatr

Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się dziś słaba i przeważnie nie przekroczy 100-300 J/kg. Pojawi się jednak istotnie nasilony przepływ mas powietrza, dlatego też wskaźniki pionowych uskoków wiatru mają być podwyższone. Burze, jeśli powstaną, to okażą się rozproszone i niezbyt intensywne. Tylko najbardziej wypiętrzone chmury cumulonimbus mają być zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych. Skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km nie przekroczy 100-150 m2/s2. Nie można wykluczyć, że ośrodki burzowe będą wbudowane w strefy opadowe, która przechodził ma z południowego zachodu na północny wschód.

burze w Polsce, 14 marca 2023 r.
Burze w Polsce, 14 marca 2023, 15 UTC, chwiejność termodynamiczna

Najbardziej prawdopodobne są dziś burze w drugiej części dnia. Mogą rozwinąć się przed i na froncie oraz za frontem. Szczególnie w zachodniej części naszego kraju w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na froncie chłodny spodziewane są opady ciekłe, mieszane, przejściowo również mokrego śniegu na tyłach chłodnego frontu. Jedynie wysoko w górach popada dziś śnieg. Jednak w nocy we wschodniej połowie kraju możliwe są przejściowe opady zimowe także poza górami. Zjawiska burzowe można śledzić online na radarach. Lokalnie możliwe przerwy w dostawach prądu na skutek gwałtownych porywów wiatru do 70-85 km/h w zasięgu konwekcji.

Burze dziś w Polsce, 14 marca 2023 r.

Prognoza burzowa na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w kraju
Burze prawdopodobne

Prognoza burzowa na okres od 14.03.2023 06 UTC / 15.03.2023 r. 06 UTC według ESSL

burze w Polsce
Burze, 14 marca 2023 możliwe

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl