Burze możliwe we wtorek nad Polską. Wiemy, gdzie możliwe są zjawiska konwekcyjne, 14 marca 2023. Konwekcji będzie towarzyszył gwałtowny spadek temperatury i silny wiatr w kraju
We wtorek aura w Polsce jest kształtowana przez rozległy ośrodek niżowy znad Skandynawii. W najbliższych kilkunastu godzinach przejdzie przez obszar naszego kraju front chłodny. Zanim jednak to się stanie, to z południowego zachodu postępować ma adwekcja ciepłej masa powietrza polarno-morskiego o równowadze warunkowo – chwiejnej. Jednak już pod koniec za frontem spływać zacznie zdecydowanie chłodniejsze powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu o niewielkiej chwiejności termodynamicznej. Niewykluczone są dziś burze, zwłaszcza w zachodniej części naszego kraju.
Prognoza sytuacji barycznej na 14 marca 2023, 12 UTC

Dziś panować ma niżowa pogoda i spory gradient baryczny nad Polską. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzenia we wschodniej połowie kraju. Zdarzą się przelotne opady deszczu. Natomiast na zachodzie możliwe lokalne burze i opad krupy śnieżnej oraz lodowej W Tatrach opady deszczu ze śniegiem, a szczytowych partiach mokrego śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 8°C w rejonach podgórskich Karpat, około 12°C w centrum, do 15°C na południu. Aczkolwiek w rejonie oddziaływania wiatru halnego może być zanotowane około 17°C. Wiatr okaże się umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, rano na południu silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na obszarze woj. lubelskiego porywy wiatru do 70 km/h, na zachodzie kraju po południu lokalnie do 85 km/h. Ponadto na Pogórzu Karpackim do 100 km/h, w Sudetach i w Karpatach do 120 km/h, stopniowo słabnące u schyłku dnia.
Zobacz też: Upał do 33 stopni wdziera się na południe. Uderzenie ciepła w Polsce. Czy wiosna zostanie na stałe?
Ciśnienie na poziomie morza, 14 marca 2023, 10:00 czasu urzędowego w Polsce

Burze przynieść może dziś silny wiatr
Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się dziś słaba i przeważnie nie przekroczy 100-300 J/kg. Pojawi się jednak istotnie nasilony przepływ mas powietrza, dlatego też wskaźniki pionowych uskoków wiatru mają być podwyższone. Burze, jeśli powstaną, to okażą się rozproszone i niezbyt intensywne. Tylko najbardziej wypiętrzone chmury cumulonimbus mają być zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych. Skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km nie przekroczy 100-150 m2/s2. Nie można wykluczyć, że ośrodki burzowe będą wbudowane w strefy opadowe, która przechodził ma z południowego zachodu na północny wschód.

Najbardziej prawdopodobne są dziś burze w drugiej części dnia. Mogą rozwinąć się przed i na froncie oraz za frontem. Szczególnie w zachodniej części naszego kraju w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na froncie chłodny spodziewane są opady ciekłe, mieszane, przejściowo również mokrego śniegu na tyłach chłodnego frontu. Jedynie wysoko w górach popada dziś śnieg. Jednak w nocy we wschodniej połowie kraju możliwe są przejściowe opady zimowe także poza górami. Zjawiska burzowe można śledzić online na radarach. Lokalnie możliwe przerwy w dostawach prądu na skutek gwałtownych porywów wiatru do 70-85 km/h w zasięgu konwekcji.
Prognoza burzowa na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognoza burzowa na okres od 14.03.2023 06 UTC / 15.03.2023 r. 06 UTC według ESSL

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC