Burze zdarzyć mogą się we wtorek na krańcach południowo-zachodnich i południowych. Sprawdź, gdzie prawdopodobne są zjawiska o charakterze konwekcyjnym.
Burze możliwe w Polsce, 17 maja 2022
Na południu kraju zaznaczy się dziś odsuwająca się strefa frontu atmosferycznego. Zdarzyć mogą się opady deszczu, a nawet zjawiska burzowe. Wygląda na to, że warunki pogodowe w południowej części kraju kształtować ma front atmosferyczny schodzący dalej na południe. Na pozostałym obszarze kraju warunki pogodowe mają być stabilne, co zapewni ośrodek wyżowy przemieszczający się znad Skandynawii dalej na południe.
Prognoza ciśnienia atmosferycznego i rozkładu pola barycznego oraz frontów atmosferycznych na 17.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Niskie ryzyko zjawisk o charakterze konwekcyjnym
Dziś niskie prawdopodobieństwo zjawisk burzowych będzie na krańcach południowo-zachodnich. Szczególnie w woj. śląskim oraz w Małopolsce. Pierwsze ośrodki konwekcyjne rozwinąć mogą się już około południa i wczesnym południem. Następnie z biegiem dnia obserwowana będzie stabilizacja atmosfery. Z uwagi na znaczną zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza, podstawowym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu o możliwej akumulacji do około 15 mm. Nad jednym obszarem w rejonach podgórskich i górskich przejść może nawet kilka burz. Zagrożeniem nie będzie dziś silny wiatr, który w porywach osiągnie maksymalnie 60 km/h. Na bardziej intensywne burze będziemy musieli poczekać do drugiej połowy bieżącego tygodnia.
Prognoza burzowa według iMGW-PIB na wtorek
Burz w nocy nie będzie nad Polską. Będą groźne przymrozki
Jednak w nocy z wtorku na środę nie będzie warunków do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji. Atmosfera będzie stabilna, występować ma silna inwersja osiadania w zasięgu schodzącego znad Skandynawii nad Polskę układu wyżowego o imieniu Yannes. Ściągać ma on ponadto zimną masę powietrza pochodzenia arktycznego wprost znad Arktyki. Wyraźny przepływ z północy przyczyni się do wystąpienia przymrozków adwekcyjno-radiacyjnych. Mogą być one groźne dla rolników i sadowników.
W warunkach silnej radiacji ciepła po zachodzie słońca będą dogodne warunki do wystąpienia przymrozków w wielu województwach naszego regionu. Powietrza na skutek osiadania w obrębie wyżu ma się szybko wychładzać. Słabnący wiatr po zachodzie słońca ograniczy pionowe mieszanie w antycyklonie. Zapanuje tzw. cisza. Warto więc już teraz zabezpieczyć uprawy przed wpływem niskiej temperatury. Noc z 18/19 maja 2022 przynieść może jeszcze przymrozki w Polsce.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 18.05.2022, 06 UTC dla wysokości 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC