Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mordercza fala upałów. Padnie 50 stopni w maju? Silne ocieplenie w Polsce

Mordercza fala upałów w maju w części Świata

Silna, zabójcza fala upałów trwa od wielu tygodni w regionach Świata niedaleko Europy. Pas bardzo wysokich temperatur powietrza rozciąga się od północnej Afryki, przez Bliski Wschód po region Indii i Pakistanu. W ostatnich latach o tak silnym upale w tym regionie pisaliśmy dopiero pod koniec maja. Obecnie gorąco jest w regionie już od połowy kwietnia. We wpisie sprawdzimy również gdzie bardzo gorąco będzie w najbliższym czasie w Europie oraz zobaczymy, czy najnowsze wyliczenia modeli nadal podtrzymują szanse na upał w Polsce.

Niszcząca fala upałów na południe i południowy wschód od Europy

Zacznijmy jednak od regionów, gdzie fala upałów jest obecnie najsilniejsza. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień w omawianym regionie.

Fala upałów panuje wciąż w pasie od Afryki po Indie.

Jak widać temperatura w Afryce, czy na Bliskim Wschodzie nie odpuszcza. Już dziś w zwrotnikowym pasie Afryki słupki rtęci wskażą nawet 46 stopni powyżej zera. To upał bardzo silny, a warto dodać, że maju słupki rtęci pokazywały tu już jeszcze wyższe wartości. Na mapie widać również, że zwrotnikowe powietrze wlewa się również na południowy zachód Europy. O tym jednak napiszę za chwilę, gdyż w tej części wpisu zatrzymam się jeszcze na chwilę na południe od naszego kontynentu. Obecnie najsilniejszy upał panuje w Afryce, lecz w najbliższych dniach fala upałów znów ogarnie między innymi Bliski Wschód.

Upał będzie nie do zniesienia na Bliskim Wschodzie

Widać, że pod koniec obecnego tygodnia fala upałów ogarnie Bliski Wschód, a przede wszystkim południowy wschód Półwyspu Arabskiego. Nieznośnie gorąco zrobi się między innymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Dubaju, jednym z najbardziej luksusowych miast Świata. Jednak mieszkańcom miasta upał jest nie straszny, praktycznie każdy budynek jest tu projektowany z myślą, o wysokich temperaturach. Przebywanie w silnie klimatyzowanych pomieszczeniach pomaga mieszkańcom w przetrwaniu nawet najbardziej ekstremalnych temperaturach. Oglądając mapy temperatury dla regionu widać prognozy z temperaturą 48-49 stopni Celsjusza. Czy jeszcze w maju pęknie granica pięćdziesięciu stopni na półkuli północnej. Zobaczymy.

Fala upałów na południowym zachodzie Europy

O fali upałów możemy już pisać w kontekście Półwyspu Iberyjskiego. Na południowym zachodzie Europy temperatury powyżej 30 stopni pojawiają się już od wielu dni niemal codziennie. Choć obecnie w naszym regionie (zwłaszcza na północy Polski i w Republikach Bałtyckich) obserwujemy spływ chłodnych mas powietrza, to gorące, zwrotnikowe powietrze zacznie docierać również do Europy Centralnej. Zobaczmy animację mas powietrza na najbliższe dni.

Na powyższej animacji widać doskonale jak obecnie nad północno wschodnią, a następnie wschodnią Polskę spływają chłodniejsze masy z północy. Jednak już od czwartku sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Gorące, zwrotnikowe powietrze zacznie wędrować w naszym kierunku z południowego zachodu kontynentu. Fala upałów w Portugalii i Hiszpanii trwała będzie w najlepsze, ale wysokie temperatury pojawią się również we Francji, czy w Niemczech.

Fala upałów wciąż w Hiszpanii i Portugalii. Ocieplenie w wielu regionach Europy

Podczas gdy fala upałów nie odpuszcza na południowym zachodzie, zaskakująco „chłodno” jest na południowym wschodzie. Na południe od Turcji panuje 40 stopniowy upał, lecz do samego kraju spływa chłodne powietrze z północy (które przyniesie przymrozki w naszym kraju). Warto zauważyć, że w najbliższych dniach w Turcji będą regiony (zwłaszcza na wschodzie), gdzie temperatury nie przekroczą 10 stopni. To bardzo niskie temperatury jak na maj. Wróćmy jednak do napływu zwrotnikowych mas powietrza w nasz region. Przyniesie to wyczekiwany upał w Polsce już w tym tygodniu?

Ocieplenie w regionie. W Polsce zrobi się gorąco

Obecnie na wschód i północny wschód kraju spływa chłodne powietrze z północy. W połączeniu z bezchmurnym niebem, przynosi to nocami duże spadki temperatury. Niesłychane jest, że jeszcze dziś i jutro w nocy temperatury mogą lokalnie spadać poniżej zera. Podczas gdy za kilka dni w kraju zrobi się naprawdę gorąco. Cóż, takie to prawa wiosny w naszej szerokości geograficznej. Sprawdźmy zatem jak silne będzie ocieplenie, które nadejdzie w drugiej części obecnego tygodnia. I tu zaczynają się prognozowe „schody”, ponieważ modele wciąż są mocno rozbieżne w swoich wyliczeniach.

Gorąco, ale nie upalnie wg. modelu GFS

Powyżej wyliczenia modelu GFS na najbliższy czwartek. Zwrotnikowe powietrze z południowego zachodu przyniesie silne ocieplenie na zachodzie Polski. Fala upałów zdecydowanie nam nie grozi, lecz wedle tego modelu nie grozi nam nawet lokalny upał. Na zachodzie owszem, zrobi się gorąco (do 27 stopni), jednak do bariery 30 stopni zabraknie kilku kresek na termometrach. Zdecydowanie bardziej „optymistyczny” jeśli chodzi o temperatury powietrza jest europejski model ECMWF. Wedle wyliczeń tego modelu w piątek w Polsce upał jest realny, zwłaszcza na zachodzie kraju.

Upał w Polsce w tym tygodniu realny na zachodzie kraju.

Tak jak wspomniałem, fala upałów nam nie grozi, ponieważ ocieplenie ma być krótkie. Już w weekend temperatury spadną ponownie w okolice 20 stopni Celsjusza. Jak przebiegnie wymiana mas powietrza nad Polską pod koniec tygodnia będzie jeszcze czas napisać. Tymczasem jesteśmy bardzo ciekawi, który z modeli jest bliższy prawdy. Dodam, że model ICON-EU widzi na czwartek i piątek wzrost temperatury na zachodzie i w centrum kraju do 28-29 stopni Celsjusza. Jaki scenariusz czaka nas w Polsce według Was? Doświadczymy lokalnego upału, czy bliżej prawdy jest GFS, który pokazuje „tylko” dni gorące w czwartek i piątek w Polsce?