Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przymrozki uderzą ponownie w Polskę. Nawet -5°C. Mogą spowodować duże zniszczenia na polach oraz w sadach i ogrodach

zimne powietrze w Polsce

Przymrozki zgodnie z prognozami dają się we znaki. Kolejne noce i poranki bardzo zimne, gdyż zalegać ma strumień zimnego i suchego powietrza w zasięgu wyżu barycznego migrującego znad Skandynawii dalej na południe.

Przymrozki wystąpiły już ubiegłej nocy w Polsce

Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do stabilizacji warunków pogodowych. Na aurę wpływa układ wyżowy znad Morza Norweskiego, sięga klinem nad Bałtyk, Polskę aż po Czechy. Ponadto oś tego klina wyżowego przechodzi jeszcze przez nasz kraj. Dlatego też obserwujemy na wschodzie napływ z północnego-zachodu. Wprost znad chłodnego Bałtyku. Ponadto częściowo w centrum, na południu i zachodzie kraju występuje niewielki ruch powietrza wynikający z małej różnicy ciśnienia. W ciągu dnia na skutej silnej majowej insolacji, spodziewamy się dynamicznego wzrostu temperatury. Zwłaszcza na południu, południowym-zachodzie i zachodzie. W ciągu dnia rozwinie się płytka konwekcja cumulusowa. Szczególnie na północy i wschodzie. Na skutek dziennego nagrzania planetarnej warstwy granicznej, rozpocznie się rozwój chmur kłębiastych o słabej rozciągłości pionowej hamowanych przez inwersję osiadania.

Prognozowana trajektoria wsteczna mas powietrza na 18.05.2022, 00 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy

Przymrozki uderzą ponownie w Polskę. Nawet -5°C. Mogą spowodować duże zniszczenia na polach oraz w sadach i ogrodach

Kolejne noce jeszcze zimniejsze na większym obszarze Polski

Przynajmniej najbliższe trzy noce mogą przynosić w wielu regionach przymrozki. Zwłaszcza przygruntowe, rzadziej na 2 metrach. Modele pogodowe sugerują schodzenie centrum wyżowego znad Skandynawii. Zimne powietrze ściągane będzie we współpracy wyżu z niżem znad Rosji.

Przyczyni się do tego, że w środę po wschodniej centrum klina wyżowego znad Bałtyku i Litwy spłynie kolejna porcja zimnego i suchego powietrza pochodzenia arktycznego. Z uwagi na prognozowany niewielki gradient baryczny w pobliżu ośrodka wysokiego ciśnienia, wiatr wyraźnie ucichnie, co w połączeniu z pogodnym niebem i napływem zimnego powietrza przyczyni się do silnych spadków temperatury. Będą więc to typowe przymrozki adwekcyjno-radiacyjne.

Prognozowane ciśnienie na 17.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

przymrozki pojawią się znów w Polsce

Dokładne prognozowanie przygruntowych przymrozków sprawia dużo problemów dla modeli pogodowych. Nawet tych z gęstą siatką obliczeniową. Kluczowe okazuje się lokalne ukształtowanie terenu, których modele pogodowe często nie znają. Zimne powietrze łatwiej osiada w obniżeniach terenu, dolinach, gdzie ulega jeszcze większemu wychłodzeniu. Ponadto znaczne obniżenie temperatury, nawet bez nocnego przejścia przez zero, to intensywniejsza rosa, dająca choć minimum wody dla wegetacji roślin.

Prognozowane ciśnienie na 18.05.2022, 00Z dla Europy według ECMWF. Widoczny układ wyżowy migrujący znad Skandynawii, przez Bałtyk dalej na południe

wyż migruje na południe

Temperatura minimalna na 2 metrach z 15/16 maja 2022 w Polsce według danych pomiarowych z sieci obserwacyjnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

zimna noc za nami

Zanotowana temperatura minimalna na wysokości 5 cm za minioną noc w Polsce według IMGW-PIB

przymrozki powszechne na stacjach imgw w nocy 15/16 maja 2022.

Nieco spóźniona Zimna Zośka da się we zwłaszcza pod koniec drugiej dekady maja, chociaż już ubiegła noc jak widać przyniosła przygruntowe przymrozki, lecz na stosunkowo niewielkim obszarze. W Ostrołęce temperatura spadła do -2°C przy gruncie. Najcieplej było w Zielonej Górze, gdzie zanotowano 9°C na wysokości 5 cm.

Strumień jeszcze zimniejszego powietrza spłynie z północy. Będzie to jednak przejściowa adwekcja chłodu do Polski

Kolejne noce i poranki przyniosą apogeum ochłodzenie z uwagi na prognozowaną adwekcje jeszcze chłodniejszego powietrza do Polski z północy.

Wyliczane odchylenie temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 18.05.2022, 00 UTC według modelu ECMWF

arktyczny podmuch z północy pod koniec drugiej dekady maja 2022.

Wyraźnie chłodniejszy, lecz niezbyt długi okres w pogodzie przyniesie migrujący układ wyżowy znad Skandynawii na południe. Sprowadzi on dlatego po swojej wschodniej stronie zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów n.p.g temperatura wyniesie od 0°C do 4°C. Chociaż lokalnie nie można wykluczyć krótkotrwałych przymrozków na standardowej wysokości pomiarowej zalecanej przez WMO.

Prognozowane przymrozki na wysokości 5 cm, na godziny poranne 17 maja 2022 na północy i północnym-wschodzie według szwajcarskiego modelu SWISS-HD. Lokalnie przebieg temperatury może być odmienny od ukazanego poniżej

przymrozki mają się rozprzestrzeniać

Najchłodniejsza okaże się noc z 17/18 maja 2022, kiedy przymrozki przygruntowe mogą objąć przeważający obszar Polski

Adwekcja zimnego powietrza spowoduje, że w najbliższych dniach wystąpi ponownie ujemne odchylenie temperatury. Wartości będą niższe o nawet 3°C/8°C od średniej klimatycznej dla tego konkretnego okresu maja. Po wschodzie słońca temperatura ma jednak szybko rosnąć za sprawą ogrzewania się powietrza od gruntu. Najniższe wartości będą w drugiej połowie nocy i przed wschodem słońca. Sugerujemy już teraz skuteczne zabezpieczenie upraw o ile to tylko możliwe, gdyż tak późne majowe przymrozki mogą wyrządzić znaczne szkody w sadach, ogrodach i na polach. Najchłodniejsza okaże się noc z 17/18 maja 2022.

Orientacyjna prognoza przymrozków na wysokości 5 cm dla Polski na godzinny poranne, 18 maja 2022. Lokalnie przebieg temperatury będzie inny od pokazywanego poniżej

przymrozki będą powszechne nad Polską

Prognozowane odchylenie temperatury dla wysokości 2 metrów na 18.05.2022, 06 UTC według modelu ECMWF, mając na uwadze stary okres bazowy 1979-2010

duże ujemne odchylenie

Wygląda jednak na to, że na przełomie 2 i 3 dekady rozpocznie się proces wyraźnego ocieplenia nad Polską. Ostatnia zimna noc powinna przypaść na 18/19 maja 2022. Spowodowane będzie to adwekcją bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu. Zmiana w pogodzie stanie się możliwa dzięki przekształceniom w polu ciśnienia oraz geopotencjału nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi. Pojawią się ponownie dni gorące, a być może lokalnie krótki upał na zachodzie i południowym-zachodzie zwłaszcza w czwartek i piątek. Pod koniec tygodnia wyraźnie wzrośnie dynamika w pogodzie. Wystąpi dynamiczne wypieranie cieplejszego sektora powietrza, które może zakończyć się silnymi burzami w weekend na obszarze Polski. Z uwagi jednak na odległy termin, nie jest możliwe na ten moment precyzyjne wskazanie regionów zagrożonych. Dlatego bardziej dokładne prognozy burzowe podamy w kolejnych dniach.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.