Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury i silny cyklon na zachodzie. Wiatr do 130 km/h. Kiedy silniejszy wiatr w Polsce?

Wichury n zachodzie. Czy zagrożą Polsce?

Dostaliśmy się pod wpływ wyżu, choć Polska znajduje się wciąż w obszarze podwyższonego gradientu barycznego. Nie występują u nas silne wichury. Jednak wiatr pozostaje z nami od kilku dni i wielu miejscach wciąż jest dość silny. Tymczasem na zachód od Europy przemieszcza się głęboki cyklon. Czy zagrozi on Europie i Polsce?

Wichury związane z głębokim niżem na zachód od Europy

Poniżej grafika z prognozą wiatru oraz pola ciśnienia dla Europy na poniedziałek 16 maja. Widać tu bardzo głęboki, aktywny cyklon, który obecnie znajduje się na północny zachód od Portugalii.

Wichury z silniejszym wiatrem na zachód od Europy

Ciśnienie w centrum tego niżu spadło w okolice 970 hPa. To bardzo głęboki cyklon. Dlatego też w obrębie jego oddziaływania obserwujemy bardzo wysoki gradient ciśnienia. Widać jak izobary położone sa bardzo gęsto jedna przy drugiej. Taki scenariusz pogodowy zawsze oznacza bardzo silny wiatr. Szczęśliwie, na ten moment silne wichury przemieszczają się nad otwartym Oceanem Atlantyckim. Wiatr w obszarze blisko niżu osiąga prędkość 130 km/h. Sprawdźmy gdzie cyklon oddziaływał będzie na Europę na obszarach zamieszkałych przez ludzi.

Wichury na krańcach Europy Zachodniej

Jeśli chodzi o sam Stary Kontynent, to pogoda nie jest u nas zbyt dynamiczna. Omawiany powyżej cyklon w najbliższych kilkudziesięciu godzinach „otrze” się między innym o Wyspy Brytyjskie. Nie przyniesie on wichury bardzo silnej, lecz wiatr w takiej choćby Irlandii może przekraczać w okolicach środy 100 km/h.

Wichury na Wyspach Brytyjskich w środę 18 maja

Widać tu, że niż przejdzie bardzo blisko Wysp Brytyjskich wpływając znacznie na pogodę na zachodzie regionu. Przez Irlandię, czy Szkocję przejdą nie tylko wichury, lecz w środku tygodnia spodziewamy się tam również silnych opadów deszczu, a nawet burz. Załamanie pogody w regionie potrwa do przyszłego weekendu. Wtedy to głęboki antycyklon zacznie wypełniać się. W przyszły weekend ciśnienie w jego centrum wyniesie ponad 1010 hPa, więc z dynamiki w pogodzie w regionie nie pozostanie już praktycznie nic. Sprawdźmy więc co czeka nas w pogodzie w Polsce w najbliższych dniach. W tym miejscu zachęcam również do zapoznania się z prognozą długoterminową na 16 dni.

Pogoda w Polsce znów stanie się dynamiczna?

Wiatr dawał nam się w Polsce we znaki praktycznie od czwartku w ubiegłym tygodniu. W Polsce wieje codziennie. Na północy kraju jest to wiatr zakłócający komfort termiczny. Przed nami kilka dni odpoczynku od silnego wiatru. Sprawdźmy zatem kiedy dynamika w pogodzie powróci i czy spodziewać możemy się silniejszej wichury.

Większa dynamika w pogodzie. Czy możliwe ś wichury?

Aby doszukać się zwiększenia dynamiki w pogodzie nad Polską na mapach pogodowych zawędrowałem do przyszłego weekendu. Wtedy to modele numeryczne widz nad krajem przejście płytkiego niżu wraz z frontami atmosferycznymi. Jeśli scenariusz ten sprawdzi się, to przez kraj przejdą burze, które lokalnie mogą mogą być gwałtowne. Czy pojawią się wichury? Na pewno wiać będzie dość mocno, w burzach bardzo mocno. Jednak mianem wichur to bym takiego wiatru nie nazywał. W przyszły weekend spodziewać możemy się wiatru wiejącego ze stałą prędkością około 60 km/h. Podczas przechodzenia burz siła wiatru wzrastać może do 80-90 km/.h. To wciąż jednak prognozy na tydzień w przód. Zobaczymy co przyniosą nam kolejne aktualizacje modeli.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz