Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zdarzą groźne przygruntowe przymrozki, następnie wystąpią dni gorące, możliwe są również dni upalne, jak i też silne burze. Sprawdźmy zatem, jaki trend w pogodzie będzie panować do końca maja.
Pogoda długoterminowa. Maj na przeważającym obszarze Polski zapisuje się z temperaturą powyżej normy, najchłodniej na północnym-wschodzie
Za nami pierwsza połowa maja, która na zachodzie, południu i wschodzie plasuje się powyżej normy termicznej. Głównie na północy jest w normie, natomiast na północnym-wschodzie poniżej średniej klimatycznej, mając uwadze najnowszy okres bazowy 1991-2020. W drugiej dekadzie maja pojawiły się pierwsze dni gorące, lecz na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB upału nie było.
Anomalia temperatury za okres od 1.05.2022 do 14.05.2022 względem okresu bazowego 1991-2020 na obszarze Polski
Pogoda długoterminowa. Przed nami krótki akcent z nocnymi i porannymi przymrozkami. Więcej popada dopiero w trzeciej dekadzie maja
Pierwsza połowa piątego miesiąca roku była bardzo sucha szczególnie w zachodniej i centralnej Polsce, gdzie obserwujemy od początku wiosny deficyt opadów. W niektórych regionach Ziemi Lubuskiej w maju nie spadła ani jedna kropla deszczu. Wiosenna susza negatywnie wpłynie na uprawy.
Prognozy sugerują, że do końca drugiej dekady maja deficyt opadów będzie się pogłębiać. Spodziewany jest powrót wyjątkowo późnych przymrozków do Polski, które obecne będą zwłaszcza przy gruncie. Najbardziej odczuwalne ochłodzenie obejmie nasz kraj chwilowo w okresie od 17.05.2022 do 19.05.2022. Wtedy to nocami zwłaszcza przy gruncie możliwe są późne przymrozki, które mogą wyrządzić szkody rolnikom i sadownikom. Wcześniej, bo już w nocy z 15/16 maja przygruntowy przymrozek prawdopodobny na północnym-wschodzie.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 15.05.2022 do 21.05.2022 według modelu ICON, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020
Pogoda długoterminowa. Będzie epizod z napływem powietrza pochodzenia zwrotnikowego
Wraz z początkiem trzeciej dekady maja odczujemy zauważalne i silne ocieplenie. Nie będzie one jednak długie. Dni gorące są przesądzone, być może zdarzy się jeden dzień z niewielkim upałem. W momencie wypierania bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego spodziewamy się silnych burz, które mogą być najsilniejsze od początku tegorocznego sezonu burzowego.
Przez wiele tygodni utrzymuje się w Polsce niedobór opadów. Przy dużej insolacji dochodzi do szybkiego pogłębiania się suszy atmosferycznej. Opady burzowe na ogół nie poprawiają sytuacji, gdyż charakteryzują się dużą intensywnością w krótkim czasie oraz są mocno nierównomierne. Zdecydowanie bardziej korzystne pod kątem poprawy sytuacji byłyby dłuższe opady wielkoskalowe, które są znacznie rzadszym zjawiskiem niż konwekcyjne w półroczu ciepłym i ograniczone obszarowo.
Pogoda długoterminowa. W wielu regionach do końca maja opady poniżej średniej wieloletniej, tylko lokalnie będą w normie
Jest jednak szansa, że nieco więcej popada w ostatnich tygodniach maja. Zazwyczaj w latach ubiegłych mieliśmy ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny wilgotny, bądź w normie wieloletniej. Tegoroczny cechuje się w wielu regionach opadami znacznie poniżej średniej wieloletniej. Wpłynąć może to niekorzystnie na ceny żywności w kolejnych miesiącach, jeśli susza atmosferyczna nie zostanie szybko zażegnana.
Umiarkowana temperatura w ciągu dnia będzie powszechna do końca drugiej dekady maja. Na południu, zachodzie i południowym-zachodzie zdarzyć może się kilka dni gorących. Zwłaszcza w okresie od 16.05.2022 do 17.05.2022 i na przełomie 2 oraz 3 dekady maja. Chłodniej ma być na północy, centrum i wschodzie, gdzie zaznaczy się wyraźna adwekcja znacznie chłodniejszego powietrza z północy po wschodniej stronie schodzącego wyżu na południe przed ostatnią dekadą miesiąca.
Kolejne dni gorące, a być może nawet i upał w Polsce
Ocieplenie zacznie postępować od zachodu, południowego-zachodu w okolicach 19 maja 2022. Wygląda jednak na to, że będzie one nietrwałe i potrwa do około 21 maja 2022. Wtedy znów za sprawą napływu bardzo ciepłego powietrza wartości na termometrach staną się letnie i przyjmą przedział wartości od 25°C do 30°C. Prawdopodobny jest krótki upał w Polsce na początku ostatniej dekady mijającego miesiąca. Już koło 22 maja prawdopodobny jest duży spadek temperatury spowodowany adwekcją znacznie chłodniejszej masy. Temperatury będą najczęściej umiarkowane, chociaż przy majowym słońcu, zalegające powietrze szybko ma się nagrzewać od podłoża. Najniższe wartości na termometrach zaobserwujemy na północy i północnym-wschodzie.
W najbliższych 10 dniach, prognozy sugerują na ogół dominacje obszaru podwyższonego ciśnienia. Stabilne warunki pogodowe utrzymają się do końca drugiej dekady maja, kiedy to przeważnie będziemy pod wpływem obszaru wyżowego. Przez wiele dni nie będzie padać. Nie oznacza to, że okresami nie zaznaczą się układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Zwłaszcza w trzeciej dekadzie piątego miesiąca roku, kiedy to pojawi się więcej opadów, a nawet burz, które mogą spowodować lokalne szkody. Ochłodzenie zacznie wkraczać w okolicach 21-22 maja 2022. Jednak z uwagi na odległy termin, dynamiczną sytuacje baryczną jesteśmy zmuszeni zweryfikować te prognozy w kolejnych dniach, gdyż proces wypierania ciepłego powietrza może mieć odmienny przebieg od obecnie prognozowanego przez modele z różnych ośrodków meteorologicznych.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Więcej popada dopiero w ostatniej dekadzie maja
Coraz więcej wskazuje, że ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny zakończy się z opadami poniżej średniej wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Nieco więcej popada w trzeciej dekadzie maja, ale głównie mają być to opady pochodzenia burzowego, rzadziej jednostajne. Szczególnie na przełomie 2 i 3 dekady mijającego miesiąca warto śledzić prognozy pogody codziennie, gdyż pogoda stanie się dynamiczna i prognozy mogą zmieniać się w dużym stopniu.
Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza wysokości opadów na okres od 15.05.2022 do 25.05.2022 według ECMWF. W zasięgu burz opady mogą być wyższe niż prognozowane przez europejski model dla Polski. Niedoszacowanie opadów konwekcyjnych jest częstym zjawiskiem przez modele pogodowe
Zakończyć może się ten akcent z ciepłym i wilgotnym powietrzem gwałtownymi burzami. Następnie po przejściu frontu dostaniemy się w zasięg dużo chłodniejszej masy powietrza. Dominować mają umiarkowane wartości na termometrach, częściej doświadczymy opadów deszczu. Głównie o charakterze konwekcyjnym, wyraźnie rzadziej wielkoskalowych. Prognozy monitorujemy i już wkrótce opublikujemy kolejne informacje o sytuacji pogodowej w kolejnych tygodniach.
Pogoda długoterminowa. Będzie napływ rozgrzanego powietrza z południa i południowego-zachodu
Prognoza wiązek wiązek dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) z modelu GFS. Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar. W tym przypadku dla Warszawy. Czerwone linia wyznacza okres bazowy 1981-2010, biała jest średnią wiązek. Wygląda na to, że umiarkowane temperatury w trzeciej dekadzie maja pozostaną z nami na dłużej. Większe i dynamiczne ocieplenie ma być krótkie na przełomie 2 i 3 dekady maja.
Pogoda długoterminowa. Wiązki na 16 dni dla wysokości 1,5 km n.p.g dla centralnej części Mazowsza
Prognoza wiązek na 16 dni dla Warszawy według GFS. Dotyczy wysokości 2 metrów n.p.g
Wiązki pochodzące z modelu GEM ukazują zbliżony przebieg warunków pogodowych do końca maja. Widzą głębsze ochłodzenie przed 3 dekadą maja, potem duży wzrost temperatury na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca. Następnie dynamiczny spadek temperatury i wartości poniżej średniej z lat 1981-2010. Dopiero na przełomie maja i czerwca GEM widzi większe ocieplenie i wzrost temperatury powyżej normy. Są to jednak bardzo odległe prognozy, które mogą ulec zmianie.
Wiązki modelu GEM dla Warszawy na okres 16 dni. Wysokość 2 m n.p.g
Reasumując, do początku trzeciej dekady maja warunki pogodowe będą stabilne. Wcześniej, bo na przełomie 2 i 3 dekady maja zdarzyć mogą się nocne i poranne przymrozki. Zwłaszcza przy gruncie. Modele pogodowe pokazują jednak, że będzie to tylko krótki epizod z zimnym powietrzem płynącym z północy. Tak późne majowe przymrozki mogą jednak lokalnie wyrządzić szkody w sadach i na polach oraz ogrodach. Potem w okolicach 19-20 maja wkroczy na moment bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Przyniesie kolejne w tym roku dni gorące, a być może lokalnie krótki upał. Następnie w okolicach przyszłego weekendu doświadczymy dynamicznego wypierania cieplejszego powietrza pochodzenia zwrotnikowego.
(fot. ilustracyjne. FaniPogody.pl, przykład chmury stropowej, która towarzyszyła burzy superkomórkowej, 15 sierpnia 2021 w rejonie Lublina)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą groźne przymrozki, potem nagle zrobi się gorąco, a nawet upalnie i wystąpią silne burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.