Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na poniedziałek 16 maja. Antycyklon zapewni słońce i ciepło

Pogoda na poniedziałek 16 maja

Wyż, który w drugiej części weekendu rozbudował się na zachód od Polski jutro znajdzie się już właściwie nad naszym krajem. W związku z tym pogoda na poniedziałek zapowiada się wyśmienicie. Czeka nas mnóstwo słońca i przyjemne temperatury. Odpuści również wiatr. Jednym słowem, tydzień rozpoczynamy od dobrych wieści pogodowych.

Pogoda na poniedziałek. Wyż nad Polską

Na powyższej mapie barycznej widać to co opisywałem we wstępie do wpisu. Nad Polską znajduje się centrum wyżu. Z południowego zachodu do kraju zbliża się płytki niż, który może przynieść opady w południowej części kraju w nocy z poniedziałku na wtorek. Bardzo głęboki, aktywny niż znajduje się obecnie na zachód od Europy. Przyniesie on załamanie pogody między innymi na Wyspach Brytyjskich, jednak wróćmy do pogody w kraju.

Pogoda na poniedziałek przyniesie mnóstwo bezchmurnego nieba

Ponieważ nad krajem w poniedziałek znajdzie się centrum antycyklonu, to spodziewamy się mnóstwa słońca. Prognozy to potwierdzają. Pogoda na poniedziałek zachmurzenie przynieść może wyłącznie w północno wschodnich regionach Polski. I to właściwie tylko przed południem. Po południu zaś wzrost zachmurzenia możliwy jest na południowym zachodzie. Jednak nigdzie w kraju w poniedziałek padać nie powinno.

Pogoda na poniedziałek. Brak zachmurzenia i opadów w Polsce

Wyż przyniesie mnóstwo słońca w kraju. Po kilku wietrznych dniach, poniedziałek przyniesie uspokojenie w pogodzie również w tej materii. Odczuwalne porywy wiatru już tylko na północy kraju. Jednak i tutaj nie będzie to już wiatr wpływający jakkolwiek na choćby temperaturę odczuwalną. A skoro o temperaturze, pogoda na poniedziałek przyniesie nam całkiem przyjemny, ciepły dzień.

Ciepły, wiosenny poniedziałek 16 maja

Do kraju nie napływają co prawda gorące, zwrotnikowe masy powietrza, jednak silna operacja słoneczna za dnia doprowadza do wzrostu temperatur do całkiem przyzwoitych wartości za dnia. Podobnie będzie w poniedziałek nad Polską. Poniżej prognoza temperatury na poniedziałek wg. GFS (źródło)

Ciepły poniedziałek 16 maja w Polsce

Pogoda na poniedziałek przyniesie mnóstwo słońca. To w połowie maja operuje już dość wysoko, dlatego też wpływ słońca na temperaturę powietrza jest już bardzo znaczący. Czeka nas więc dzień z przyjemnymi temperaturami w Polsce. Najcieplej na południowym zachodzie, gdzie słupki rtęci wskazywać mogą w poniedziałek nawet 24 stopnie Celsjusza. Na pozostałym obszarze południowej połówki kraju do 20 stopni. Tylko nieco chłodniej 16-18 stopni w regionach północnych. Ciśnienie atmosferyczne na stałym poziomie. Barometry w poniedziałek wskazywały będą 1020 hPa. Zachęcam do zapoznania się z pogodą długoterminową na 16 dni dla Polski. Czeka nas ciekawy okres w pogodzie. Możliwy jest między innymi upał, o którym napiszę wpis jeszcze w niedzielny wieczór.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz