Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Przymrozek przygruntowy da się we znaki. Lokalnie mgły. Nawet -2°C w Polsce już najbliższej nocy

niska anomalia

Pogoda. Przymrozki wystąpią w kraju. Gdzieniegdzie mgły na północy. Nawet -2°C w Polsce już najbliższej nocy.

Pogoda. Przymrozki w kraju już najbliższej nocy

Pod koniec tygodnia znaleźliśmy się w strumieniu chłodniejszego powietrza płynącego z północnego-zachodu. Już w poniedziałek, w osi wału wyżowego uformuje się jutro pokaźny wyż o ciśnieniu w centrum 1030 hPa, zalegający w chłodnym powietrzu nad Morzem Norweskim, w następnych dniach będzie wolno migrował na wschód, nad Norwegię i Szwecję, a po jego wschodniej stronie nastąpi kolejny napływ chłodu przez Bałtyk na południe z maksimum we wtorek-środę. Od czwartku oczekiwane ocieplenie w całym kraju, które jednak nie będzie trwałe.

Pogoda. Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na 16.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

Za dnia szybko powietrze się nagrzewa od lądu, odczucie chłodu potęgował silny wiatr

W niedzielę głównie w północnej, wschodniej i częściowo centralnej części kraju znaleźliśmy się w zasięgu rozproszonych chmur kłębiastych. Charakterystycznych dla napływu chłodniejszej masy znad Bałtyku. Jednak w przeciwieństwie do wczorajszego dnia zachmurzenia tego było mniej i nie powstały z niego opady. Na pozostałym obszarze kraju, zwłaszcza na zachodzie i południu niewielka ilość chmur na niebie. Tylko okresami około południa i popołudnia pojawiły się chmury ładnej pogody, czyli Cumulusy duszone przez inwersję. Nocne sondowanie w Legionowie wykryło inwersję osiadania na wysokości około 1500 metrów. Tak więc chmury Cumulus rosły tylko do tej wysokości.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 18.05.2022, 00 UTC dla Warszawy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

pogoda. przymrozki w kraju w zasięgu wyżu

Na zachodzie kraju wiatr nie był dziś tak silny. Przeważnie słaby, natomiast w godzinach wieczornych obserwujemy ciszę. Aczkolwiek na północy, wschodzie i w centrum był umiarkowany i okresami silny wiatr z porywami w czasie dnia do 40-55 km/h, największe porywy wiatru notowano dziś na stacjach na wschodzie Mazur, Suwalszczyźnie i Podlasiu oraz w woj. lubelskim. Dzienny wzrost temperatury w niektórych regionach blokowało rozwijające się w ciągu dnia zachmurzenie cumulusowe oraz silny wiatr z kierunków północnych.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie małe. Nad ranem na północy lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 2°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum i na zachodzie, do 9°C miejscami na południu i nad morzem; w rejonach podgórskich około 5°C. Na północnym wschodzie przygruntowe przymrozki do -2°C, a na północy i w centrum lokalnie do -1°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Pogoda będzie mało dynamiczna, charakterystyczna dla wyżu.

Prognozowana temperatura minimalna na 16.05.2022, 03Z według modelu ICON

Przymrozki przygruntowe dadzą się we znaki. Lokalnie mgły. Nawet -2°C w Polsce już najbliższej nocy

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.