Przymrozki adwekcyjno-radiacyjne nagle pojawią się w Polsce. Spowodują szkody w rolnictwie i sadownictwie

Przymrozki adwekcyjno-radiacyjne są prognozowane w Polsce. Prawdopodobne są szkody w rolnictwie i sadownictwie. Modele numeryczne od kilku dni sygnalizują, że zanim znów nadejdą gorące, a nawet upalne dni. Musimy spodziewać się późnych przymrozków w kraju, które mogą spowodować szkody w rolnictwie i sadownictwie.

W sobotę znajdujemy się w chłodniejszej masie powietrza płynącej znad Morza Północnego. Podczas nadchodzącej nocy chmur ma być mniej. Kolejne dni przyniosą dłuższy okres z niższą temperaturą. Szczególnie gwałtowne ochłodzenie czeka nas w przyszłym tygodniu, kiedy to powszechne mogą być przymrozki nocami i w godzinach porannych. Na większe, ale nietrwałe ocieplenie poczekamy do 3 dekady miesiąca.

Przymrozki dadzą się we znaki w kraju

Prognoza temperatury dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 18.05.2022, 09 UTC według GEM

zimno w kraju

Wegetacja jest mocno rozwinięta w połowie maja. Zrobiło się mocno zielono za sprawą wysokich wartości na termometrach. Obserwujemy jednak pogłębiającą się suszę. Problemu nie rozwiązują również opady pochodzenia konwekcyjnego, które są mocno nierównomierne i ograniczone obszarów. Wygląda jednak na to, że przed nami epizod ze spływem zimnego powietrza pochodzenia arktycznego z północy, gdyż niż znad Rosji we współpracy z układem wyżowym przemieszczającym się znad Skandynawii na południe, sprowadzi zimne powietrze do Polski.

Wyliczana temperatura na powierzchni izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), 18.05.2022, 12 UTC według GFS

przymrozki spowodowane czynnikiem adwekcyjno-radiacyjnym

Niska temperatura i nocne oraz poranne przymrozki pod koniec drugiej dekady maja

Krótkotrwała adwekcja zimnego powietrza z północy pojawi się w okolicach 17-19 maja 2022. Będzie to więc odczuwalne, lecz krótkotrwałe ochłodzenie. Największe spadki temperatury w tym okresie są prognozowane we wschodniej i częściowo centralnej oraz północnej części kraju. Następnie wraz z początkiem ostatniej dekady miesiąca rozpocznie się silne ocieplenie w całej Polsce za sprawą napływu powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dni gorące, a być może pierwszy upał w tym roku wystąpią.

Prognozowana temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), 18.05.2022, 03 UTC według modelu ECMWF

wędrowny wyż

Za dnia co prawda temperatura będzie dodatnia. Jednak po zachodzie słońca w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabym wietrze, musimy spodziewać się znacznych spadków temperatury. Na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g będzie przeważnie od -1°C do 5°C. Natomiast przy gruncie spadki temperatury mogą być powszechne, powodując szkody u rolników oraz sadowników. Ochłodzenie spowodowane przejściową adwekcją chłodu będzie kilkudniowe. Za dnia przy silnej insolacji, temperatura powietrza ma szybko rosnąć. Jednak musimy mieć na uwadze fakt, że przy niskiej wilgotności masy i powszechnych rozpogodzeniami, nocami dochodzić ma do istotnych spadków temperatury.

Przymrozki możliwe. Wstępna prognoza ciśnienia na 19.05.2022, 00Z ukazująca migracje wyżu znad Skandynawii dalej na południe według ECMWF

ujemna temperatura w Polsce

Dużo zależeć będzie od zasięgu zimnego powietrza i prędkości wiatru oraz lokalnego ukształtowania terenu. Na dzień 14 maja 2022 krótkie, lecz groźne ochłodzenie dla rolników i sadowników widzi GFS, ECMWF oraz GEM na okres od 17.05.2022 do 19.05.2022. Różni się w zależności od modelu zasięg chłodnego powietrza oraz prognozowane największe spadki temperatury. Będziemy to jeszcze weryfikować.

Wstępna prognozowana minimalna temperatura powietrza na godziny poranne 18 maja 2022 w Polsce według GFS dla wysokości 2 m.n.p.g

zimno w Polsce

Przygruntowe spadki temperatury zdarzą się w Polsce

Wyjątkowo niskie temperatury jak na przełom 2 i 3 dekady maja widzi model GEM. Co prawda na 2 metrach przymrozka nie dostrzegamy, lecz może on się zdarzyć. Przy gruncie jednak spadki temperatury mogą być obecne w wielu regionach, powodując szkody u rolników i sadowników. Wpłynąć może to w kolejnych miesiącach na ceny owoców i warzyw.

Przymrozki możliwe. Wstępnie prognozowana temperatura na 2 metrach na 19.05.2022, 00 UTC według GEM

przymrozki. niska temperatura

Pozostaje nam śledzić kolejne rozwiązania modeli numerycznych. Ochłodzenie powinno być maksymalnie 2-3 dniowe. Kulminacyjna faza z niskimi temperaturami powinna zostać osiągnięta około 17-18 maja 2022. Pewną nie wiadomą pozostaje jeszcze skala adwekcji zimnego powietrza oraz obszaru rozpogodzeń, co finalnie przełoży się na obszar potencjalnych przymrozków. Głównie przy gruncie.

Prognoza wiązek dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Olsztyna na 16 dni według GEM. Widoczne silne, lecz krótkie ochłodzenie pod koniec drugiej dekady maja. Następnie większe kilkudniowe ocieplenie w ostatniej dekadzie mijającego miesiąca, które spowodowane będzie napływem powietrza zwrotnikowego. Nie będzie one jednak trwałe i zostanie wyparte w krótkim czasie za wschodnią granicę

przymrozki w polsce możliwe

Już wkrótce opublikujemy kolejne informacje.