Upał będzie zabójczy. Niszcząca fala upałów przed 20 maja. Kiedy gorąco w Polsce?

Druga połowa ubiegłego tygodnia przyniosła, wysokie, letnie temperatury w Polsce. Upał nie wystąpił, jednak w wielu regionach kraju, zwłaszcza na południu zrobiło się naprawdę gorąco. Słupki rtęci wzrosły lokalnie do 28-29 stopni Celsjusza. Nie popuszcza za to fala upałów trwająca całkiem niedaleko Europy. Choćby na Bliskim Wschodzie temperatura w najbliższych dniach znów zrobi się zabójcza. Prócz kilku zdań na temat tego regionu we wpisie sprawdzimy, gdzie w Europie zrobi się w najbliższym czasie bardzo gorąco i czy jest szansa na gorące dni również w naszym kraju.

Upał na Bliskim Wschodzie znów morderczy

Wpis zacznijmy jednak od regionu blisko Europy, gdzie upał znów stanie się nie do wytrzymania. Temperatury na Bliskim Wschodzie w najbliższych dniach znów będą mordercze.

Upał na Bliskim Wschodzie znów zrobi się morderczy

Po kilku „chłodniejszych” dniach pod koniec drugiej dekady maja upał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znów stanie się iście piekielny. Mamy dopiero maj, a temperatury w regionie sięgać będą 50 stopni Celsjusza. Oczywiście, można się spierać, czy tak wysokie temperatury w regionie to całkiem naturalna kolej rzeczy. Jednak to nie do końca prawda. Anomalie temperatury na Półwyspie Arabskim są zdecydowanie dodatnie. W okolicach 20 maja termometry wskazywały będą o kilkanaście stopni więcej niż norma wieloletnie w tym okresie. Widzimy więc, że mamy do czynienia z anomalną falą upałów na Bliskim Wschodzie. Każdy, kto miał „przyjemność” przebywać choćby w zabetonowanym Dubaju w tak wysokich temperaturach wie, że to środowisko zdecydowanie nieprzyjazne do bytowania, przynajmniej jeśli chodzi o temperatury.

Upał w Europie trochę odpuści

Podczas gdy na Bliskim Wschodzie temperatury są ekstremalne, temperatury na naszym kontynencie nie będą aż tak bardzo wysokie. Najbliższe dni w większości regionów Europy będą ciepłe, ale nie upalne. Upał co prawda będzie występował lokalnie w Hiszpanii, Portugalii, czy na południu Turcji. Jednak na bardzo wysokie temperatury należy poczekać jeszcze kilka dni.

Upał w Europie dopiero za kilka dni

Powyżej mapa z prognozą temperatur ECMWF na 17 maja. Widać, że gorące zwrotnikowe powietrze znów zacznie napływać mocniej na południowy zachód i południe Europy na początku drugiej połowy miesiąca. Wtedy to upał obejmie najprawdopodobniej większość regionów Hiszpanii, Portugalii i Francji. Zwrotnikowe powietrze napłynie również w region Morza Czarnego. Stąd temperatury powyżej 30 stopni między innymi na południu Rumunii, czy w Bułgarii. W kolejnych dniach maja (okolice 20 go) zwrotnikowe masy powietrza dotrą również do Europy Centralnej, a więc w nasz region.

Zwrotnikowe masy powietrza w Europie. Wysokie temperatury blisko Polski 20 maja

Kiedy gorąco zrobi się znów w Polsce?

Wiemy już, że potężny upał powraca na Bliski Wschód. Pokazałem również, że z początkiem drugiej połowy maja naprawdę gorąco zrobi się w wielu regionach południowej Europy. Sprawdźmy teraz to co z pewnością wielu czytelników tego wpisu interesuje najbardziej. Zobaczmy więc prognozy temperatury dla Polski na kolejne dni maja. Czy jest szansa, że temperatury tak wysokie jak w środę, czy czwartek wrócą niedługo do Polski? Może jeszcze w maju do kraju nadejdzie prawdziwy, letni upał?

Najbliższe dni nie przyniosą znacznego ocieplenia. Model ECMWF widzi co prawda gorący dzień w poniedziałek na południowym zachodzie. Jednak inne modele (GFS, ICON) nie potwierdzają tych wyliczeń. Zakładam więc, że aż tak ciepło w poniedziałek się nie zrobi. Bardzo ciekawie w prognozach wygląda natomiast okres w okolicach 20 maja. Powyżej wspominałem, że w tym czasie do Europy Centralnej napłynie zwrotnikowa, gorąca masa powietrza z Afryki. Widać, że wywrze to olbrzymi wpływ na temperatury w Polsce. Poniżej wyliczenia modelu ECMWF na dzień 21 maja dla Polski.

Upał w Polsce 21 maja w wyliczeniach modelu ECMWF

Jeśli prognozy europejskiego modelu sprawdzą się, jest szansa, że w okolicach 21 maja w Polsce pojawi się pierwszy w tym roku upał. Coś w tym jest, gdyż przykładowo GFS widzi na ten okres również bardzo wysokie temperatury w kraju. Nie są to może trzydziestki jak na ECMWF, jednak 27-28 stopni wskazują również, że możemy mieć do czynienia z napływem gorących, zwrotnikowych mas powietrza w nasz region. Z niecierpliwością przyglądał będę się wyliczeniom modeli po kolejnych aktualizacjach. Z pewnością będę informował o moich spostrzeżeniach. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z długoterminową prognozą na lato 2022 opracowaną przez Arka. Czy już coś więcej wiadomo na temat pogody w okresie wakacyjnym? Sam idę czytać ten post.