Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na lato 2022. Będą gwałtowne i niszczące burze, zdarzą się upały w Polsce

eksplozja ciepła w Polsce

Pogoda długoterminowa na lato 2022. Zdarzą się gwałtowne i niszczące burze, wystąpią również upały w kraju. Zerkniemy, co prognozują modele amerykańskie i europejskie.

Pogoda długoterminowa. Meteorologiczne lato rozpocznie się 1 czerwca, astronomiczne nadejdzie 3 tygodnie później

Już 1 czerwca 2022 rozpocznie się meteorologiczne lato. Zostało więc stosunkowo niewiele czasu. Dostępne są już wstępne prognozy modeli ukazujących trend na czerwiec, lipiec i sierpień. Przyjrzymy się im, mając na uwadze to, że mogą ulec wyraźnej zmianie. Pogoda długoterminowa obarczona jest pewnymi ryzykami, dlatego też powinniśmy podchodzić do takich prognoz z dużą rezerwą.

Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury na okres od czerwca 2022 do sierpnia 2022 według modelu klimatycznego CFS

Pogoda długoterminowa na lato 2022. Będą gwałtowne i niszczące burze, zdarzą się upały w Polsce

Pogoda długoterminowa na lato 2022. Duży deficyt opadów widzą modele sezonowe

Z prognoz modelu amerykańskiego CFS i ECMWF oraz CanSIPS wynika, że tegoroczne lato będzie ciepłe w Polsce. Sprawdźmy zatem, jak prezentuje się pogoda długoterminowa na lato 2022, gdyż istnieć ma podwyższone ryzyko pogłębiającej się suszy. Lokalne opady pochodzenia konwekcyjnego nie złagodzą prawdopodobnie niedoboru opadów. Jest to więc zła informacja dla rolników i sadowników.

Prognozowana anomalia opadów według Can SIPS na okres od czerwca 2022 do sierpnia 2022 sugeruje pogłębiającą się suszę w Polsce

suchy cansips

Pogoda długoterminowa. Wyjątkowo ciepły dla Polski również CanSIPS

Coraz więcej wskazuje, że miesiące letnie w Polsce często przyniosą wartości powyżej średniej klimatycznej. Musimy więc spodziewać się wielu dni gorących, a nawet upalnych. Fale upałów prawdopodobne są już w czerwcu. Będą jednak zależne od rozkładu pola barycznego i geopotencjału nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami.

Wyliczana anomalia temperatury na okres od czerwca do sierpnia, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010 według modelu CanSIPS

Pogoda długoterminowa na lato 2022. wysoka temperatura, okresami burze, upały i ulewy

Zdarzą się jednak okresami silne burze, które będą tylko krótkim przerywnikiem od stabilnych warunków pogodowych. Najgorętszym i najbardziej burzowym miesiącem okazać może się lipiec. Bardzo ciepłe dni zdarzą się również w sierpniu. Nawałnice czasem przyniosą spadek temperatury, ale także duże szkody. Prawdopodobne są w miesiącach letnich trąby powietrzne, gradobicia, a nawet powodzie błyskawiczne o ograniczonym obszarze.

Pogoda długoterminowa na lato 2022.Prognozowana wstępnie anomalia opadów na okres od czerwca do sierpnia 2022 według modelu CFS

prognozowany trend opadowy według CFS

Dominować będą opady głównie pochodzenia burzowego w Polsce

Pomimo tego, że występować będą okresami silne burze, to deficyt opadów nie zostanie zażegnany. Opady burzowe charakteryzują się zazwyczaj dużym natężeniem, co nie jest korzystne, aby ustąpiła susza. Powodują często również poważne szkody z uwagi na fakt, że w krótkim czasie spada nad danym obszarem bardzo dużo deszczu, który szybko spływa. Zdecydowanie korzystniejsze pod kątem złagodzenia suszy są opady wielkoskalowe. W półroczu ciepłym są one znacznie rzadsze, częściej obserwujemy burzowe opady, które są lokalne i mocno nierównomierne.

Przykład jak lokalne i nierównomierne potrafią być opady pochodzenia konwekcyjnego możemy zobaczyć na wykonanej przez nas jakiś czas temu fotografii z powietrza. Ten typ opadów jest dominujący w półroczu ciepłym, wielkoskalowe opady są zdecydowanie rzadszym zjawiskiem.

mocno nierównomierne opady pochodzenia konwekcyjnego

Wysokie dodatnie odchylenia dominują w prognozach ECMWF

Zarówno model ECMWF, jak i też CFS sygnalizują, że przed nami bardzo ciepłe lato w Polsce. Nie zabraknie dni pogodnych z umiarkowaną oraz wysoką temperaturą. Bardzo prawdopodobne są fale upałów. Modele są więc jak nigdy zgodne, jeśli chodzi o prognozowane odchylenie temperatury na miesiące letnie. Sugerując ciepłe i upalne dni, przerywane czasem wtargnięciem chłodniejszego powietrza polarno morskiego z północnego-zachodu. Najwyższe wartości zostaną odnotowane przeważnie na południu, południowym-zachodzie i zachodzie, niższe na północy i wschodzie. Możemy się spodziewać dłuższym fal upałów, które mogą nie być przyjemne i wymagać mogą od nas spożywania dużej ilości płynów, korzystania z klimatyzacji w miejscach pracy i zamieszkania oraz samochodach.

Pogoda długoterminowa na lato 2022. Prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2022 według modelu ECMWF

czerwiec i trend

Wyliczane odchylenie temperatury od średniej 20-letniej według modelu ECMWF na lipiec 2022, sugeruje bardzo ciepły, okresami upalny i burzowy w naszej części Europy drugi miesiąc lata

Pogoda długoterminowa na lato 2022. trend na lipiec

Prognoza anomalii temperatury na ostatni miesiąc meteorologicznego lata, czyli sierpień 2022. Wyliczenia pochodzą z modelu ECMWF sugerując dni z wysokimi temperaturami i falami upałów. W ósmym miesiącu roku tych dni upalnych może być sporo. Zdarzą się jednak gwałtowne burze, prowadząc do znacznych szkód w Polsce.

Pogoda długoterminowa na lato 2022. ECMWF i prognoza anomalii temperatury na sierpień 2022 dla Europy i Polski

czerwiec 2022 i wysoka temperatura w Polsce

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Prognoza długoterminowa charakteryzuje się umiarkowaną sprawdzalnością. Obrazuje tylko pewne trendy. Możemy spodziewać się zjawisk burzowych o charakterze silnym, czasem ekstremalnym, które spowodują bardzo duże szkody.