Burze są możliwe w piątek na obszarze Polski. Sprawdzamy, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk o charakterze konwekcyjnym w oparciu o najświeższe dane z modeli numerycznych.
Zjawiska konwekcyjne możliwe są w piątek nad Polską
Burze wystąpiły wczoraj nad Polską. Już wczoraj za rozległym frontem chłodnym do wielu regionów Polski spłynęło chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Nad północną częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego znajdują ośrodki niżowe. Obserwujemy wyraźną cyrkulacje strefową. Prąd strumieniowy ponadto meandruje nad Starym Kontynentem i jest obecny zwłaszcza w środkowej i górnej troposferze. Na południu kraju zaznaczy się dziś jeszcze niewielka fala wygenerowana na froncie chłodnym, zaznaczając się na pograniczu Polski, Słowacji i Czech. Następnie zacznie opuszczać naszą część Europy, przesuwając się na południowy-wschód.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych za 12 maja 2022 na obszarze Polski
Prognoza sytuacji synoptycznej na 13.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Burze prawdopodobne w piątek na obszarze Polski
Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie w piątek na południu kraju. Zwłaszcza w rejonach górskich i podgórskich, gdzie kluczową rolę odegrać może orografia terenu. Pojawi się na tym obszarze niewielka energia dostępna drogą konwekcyjną, pojawi się dynamiczne wymuszanie wznoszenia powietrza związane z orografią terenu. Na poziomie izobarycznym 700 hPa pojawi się nieco większa porcja wilgoci. Burze będą przeważnie słabe, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym. Podstawowym zagrożeniem na tym obszarze okażą się stosunkowo nieliczne wyładowania atmosferyczne oraz konwekcyjne porywy wiatru. Mniejszym zagrożeniem będą opady deszczu i drobnego gradu. Porywy wiatru w burzach do 60-70 km/h, opady do 10-15 mm. Pierwsze burze możliwe są już około południa, jednak to właśnie po południu powinna zostać osiągnięta szczytowa aktywność burzowa. Burze zaczną zanikać w godzinach wieczornych.
Prognoza burzowa na 13 maja 2022 według IMGW-PIB
Zdecydowanie niższe prawdopodobieństwo nielicznych, rozproszonych burz będzie w świeżej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego. Pojawi się energia dostępna drogą konwekcyjną na poziomie 100-200 J/kg. Będzie to znacznie mniej niż na obszarach podgórskich i górskich, gdzie chwiejność osiągnąć może 300-400 J/kg. W środkowych i górnych warstwach troposfery obecny ma być meandrujący prąd strumieniowy. Z powodu nasilonego poziomego przepływu mas powietrza, pojawi się pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km do 20-25 m/s, natomiast na poziomie 0-3 km do około 10-15 m/s. Konwekcja będzie na ogół bez wyładowań w piątek w wielu regionach Polski. Wyładowania, jeśli pojawią się punktowo poza południem kraju będą nieliczne. Zjawiska burzowe można śledzić w radarze opadów i wyładowań.
Prognoza burzowa na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska zakłada nieco większy obszar burz
Musimy jednak pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym. Dziś nie przewiduje się, aby były to burze gwałtowne, lecz w górach i na obszarach podgórskich mogą stwarzać zagrożenie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Burze pojawią się w piątek nad Polską. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska burzowe, 13 maja 2022”
Możliwość komentowania została wyłączona.