Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda nie będzie dynamiczna. Brak przymrozków, możliwy słaby deszcz w Polsce

wyz baryczny

Pogoda ma być mało dynamiczna. Przymrozki w kraju nie wystąpią, możliwy słaby deszcz w Polsce

Zgodnie z wczorajszymi prognozami obserwowaliśmy umiarkowany, miejscami intensywny rozwój konwekcji na południu, częściowo w centrum kraju. Zjawiska o charakterze burzowym w piątek obserwowaliśmy po godzinie 13 na północ od Opola. Wschód od Wrocławia, po dwóch godzinach radary meteorologiczne wykryły grupę chmur Cumulonimbus z wyładowaniami między Częstochową a Kielcami. Druga mniej aktywną pod Łodzią. Po następnej godzinie ta linia była już ułożona wzdłuż środkowej Wisły od Warszawy po Tarnów. Tu występowały burze, słabnące już po godzinie 17. Mniej opadów przelotnych pojawiło się w północnej części linii zbieżności, nad środkową i dolną Wisłą oraz na zachodnim Pomorzu. Wszędzie sumy opadu były niewielkie, w Kielcach spadło 2,5 mm, w Częstochowie 1,8 mm, natomiast ochłodzenie po przejściu linii zbieżności pola wiatru wyniosło ponad 7 stopni, więc było znaczne.

Pogoda. Sobota z mniejszą dynamiką niż piątek

Sobota w znacznej części kraju minęła pod zachmurzeniem kłębiasto warstwowym, typowym dla napływu wilgotniejszej i chłodniejszej masy znad Morza Północnego, dlatego w nich, już w godzinach przedpołudniowych na Pomorzu. Potem na Mazurach, Podlasiu i północy Lubelszczyzny pojawią się przelotne opady deszczu, szybko przemieszczające się nad Białoruś, Polesie i Wołyń. W wielu obszarach kraju występowało umiarkowane lub duże zachmurzenie, stopniowo rozpadające się po południu od zachodu kraju. Już podczas nadchodzącej nocy i jutro zdecydowanie mniej chmur. Szczególnie w zachodniej części Polski okresami małe zachmurzenie lub bezchmurnie. Tam bowiem zacznie sięgać wzmacniający się klin wyżu znad zachodniej Europy. Natomiast na południu i wschodzie Polski będzie jutro sporo chmur typu Stratocumulus i Cumulus.

Pogoda. Prognoza ciśnienia na 15.05.2022, 00Z dla Europy i rejonów przyległych według GFS

pogoda mało dynamiczna. rozbudowa wyżu

Duża ilość zachmurzenia, wiatr i szybkie pojawienie się opadów przelotnych w północnej i wschodniej części kraju powstrzymało dzienny wzrost temperatury, dzisiaj chłodnej jak wczoraj.

W niedzielę Polska znajdzie się zasięgu wyżu, w stabilnej i stosunkowo suchej masie powietrza polarnego morskiego. Nie będzie warunków do rozwoju głębokiej konwekcji. Nie będzie więc groźnej pogody w kraju.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Pogoda na ogół stabilna i bez groźnych zjawisk. Jedynie na wschodzie okresami duże i tam miejscami zdarzyć może się niewielki i lokalny opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy będzie od 5°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni, miejscami z kierunków zmiennych.

Prognozowana minimalna temperatura w Polsce na godziny poranne w niedzielę według ICON

niska temperatura w kraju

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz