Pierwszy upał w tym roku możliwy w Polsce. Następnie zdarzyć mogą się silne burze powodujące lokalne szkody

Pierwszy upał zdarzyć może się na obszarze Polski. Prawdopodobne silne burze, powodujące lokalnie szkody materialne. Zerknijmy zatem na orientacyjne prognozy, które mają szanse się sprawdzić.

Pierwszy upał jest możliwy w ostatniej dekadzie maja Będzie to jednak wyjątkowo krótki okres w pogodzie

Praktycznie do końca drugiej dekady maja panować będą umiarkowane wartości na termometrach. Cieplej zacznie się robić się na przełomie 2 i 3 dekady maja. Duże i nagłe ocieplenie wkroczy do kraju w połowie mijającego tygodnia. Poczujemy znów letnie temperatury. Jest szansa, że pojawi się pierwszy upał w tym roku w Polsce. Ponownie temperatura wzrośnie do 25°C/29°C. Być może na zachodzie i południowym-zachodzie trafi się na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB 30°C, czyli dzień upalny. Na fale upałów trwającą minimum 3 dni będziemy musieli jeszcze dłużej poczekać w naszej części Europy.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na okres od 16.05.2022 do 21.05.2022 według GEFS

Pierwszy upał w tym roku możliwy w Polsce. Następnie zdarzyć mogą się silne burze powodujące lokalne szkod

Stabilne warunki pogodowe na przeważającym obszarze Polski utrzymają się do końca drugiej dekady maja. Opady będą ograniczone obszarowo, nie zabraknie wielu słonecznych dni, a na słońcu temperatura będzie przyjemna przy silnej majowej insolacji. Noce i poranki będą rześkie, a w wielu miejscach bardzo zimne. Powszechne okażą się przymrozki, które dadzą się we znaki do końca drugiej dekady mijającego miesiąca, o czym szerzej pisaliśmy w porannym wpisie.

Czwartek z dniem gorącym na przeważającym obszarze Polski. Pierwszy upał lokalnie możliwy na zachodzie w piątek

Już w czwartek na stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura wyraźnie wzrośnie w całym kraju. Dobiegnie końca późny epizod z napływem bardzo zimnego powietrza arktycznego z dalekiej północy. Niż przemieszczający się znad wód Oceanu Atlantyckiego nad Europe, we współpracy z wyżem sprowadzi do Polski z południowego-zachodu znacznie cieplejsze powietrze, nawet o cechach zwrotnikowych..

Prognoza geopotencjału wyrażonego w dekametrach na okres od 16.05.2022 do 21.05.2022 z widocznym rozciągającym się z południa na północ układem omega.

układ omega nad Europą

Początkowo cieplenie będzie odczuwane na zachodzie. Jednak dość szybko strumień bardzo ciepłego powietrza ma przesuwać się na wschód. Już w drugiej połowie tygodnia na moment temperatura wzrośnie do wartości typowych dla dnia gorącego, czyli 25°C/29°C. Istnieje ryzyko, że pojawi się nawet krótki upał. Należy wspomnieć, że na żadnej oficjalnej stacji pomiarowej IMGW w tym roku nie zanotowano dnia upalnego. Było już jednak kilka dni gorących. Jest szansa, że pierwszy upał nadejdzie już za kilka dni.

Prognozowana temperatura na 19.05.2022, 15 UTC według ECMWF dla wysokości 2 metrów

dzień gorący w Polsce

Najcieplejsze dni powinny przypaść na 19 i 20 maja 2022. W okolicach weekendu rozpocznie się dynamiczny proces wypierania cieplejszego powietrza z południowego-zachodu przez front chłodny. Dni gorące są przesądzone, kolejne rozwiązania modeli numerycznych ujawnią nam czy zdarzy się pierwszy upał w Polsce. Szczególnie na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. Przeważnie termometry pokażą od 25°C do 28°C/29°C, być lokalnie zdarzy się 30°C.

Prognozowana temperatura na 20.05.2022, 12 UTC. ECMWF sugeruje pierwszy upał na 2 metrach

pierwszy dzień upalny w Polsce. Pierwszy upał w RP, w 2022. r.

Na weekend ponownie temperatura ma szanse sprawdzić w całym kraju. Zapanują umiarkowane wartości w Polsce

Wygląda, że w najbliższy weekend chłodniejsze powietrze obejmie cały kraj. Będzie więc to bardzo krótki ciepły okres w pogodzie, przypadając na zaledwie kilka dni. Zasięg ciepłego sektora powietrza może ulec zmianie, jak i też okres zalegania. Wiele będzie zależeć od skali adwekcji ciepłego powietrza, usłonecznienia i pogodnego nieba. Prognozy sugerują na rozwój wiosennych burz, lecz na bardziej precyzyjne prognozy konwekcyjne poczekamy do środy bądź czwartku.

Prognoza temperatury na 2 metrach na 21.05.2022, 12 UTC według ECMWF wskazuje na wyraźne ochłodzenie w najbliższy weekend na obszarze całej Polski