Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Przymrozki adwekcyjno-radiacyjne wystąpią i spowodują szkody. Będzie nawet -5°C w Polsce

niska temperatura w Polsce

Pogoda. Przymrozki adwekcyjno-radiacyjne od kilku dni nawiedzają nocami i w godzinach porannych Polskę. Prognozy wskazują, że przy gruncie w nocy z wtorku na środę temperatura może gdzieniegdzie spaść do -5°C.

Pogoda. Późne przymrozki wystąpią znów w Polsce

Obserwowane są od kilku dni typowe przymrozki adwekcyjno-radiacyjne, które są spowodowane spływem zimnego powietrza z północy oraz radiacyjnym wypromieniowaniem ciepła po zachodzie słońca. Przeważnie z tego typu przymrozkami mamy do czynienia na początku wiosny. Szczególnie po okresie z wysokimi temperaturami. Dla rolników i sadowników tak późne majowe przymrozki mogą oznaczać znaczne straty, natomiast dla konsumentów finalny wzrost żywności.

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach decydujący wpływ na pogodę będzie mieć wyż baryczny o imieniu Yannes, który migruje znad Skandynawii nad Polskę. Po jego wschodniej stronie płynie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Jeszcze 6-7 dni temu powietrze zalegało w rejonie Arktyki. Przepływ północny dominować ma w całym pionowym profilu troposfery przez krótki okres czasu, przyczyniając się do krótkiego, lecz głębszego ochłodzenia. Najbardziej powszechne okażą się przymrozki przy gruncie. Chociaż gdzieniegdzie ukształtowanie terenu może sprzyjać spadkom temperatury poniżej zera na wysokości 2 metrów. Możliwe są spadki temperatury do -5°C już w nocy z wtorku na środę. Przymrozki zdarzą się również z 18/19 maja 2022 w kraju.

Pogoda. Prognozowane ciśnienie na 18.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda. migrujący wyż na południe

Układ wyżowy będzie mieć decydujący wpływ na sytuacje pogodową w nocy z wtorku na środę

Antycyklon przemieszczający się znad Skandynawii nad Polskę, współpracować ma jeszcze przez najbliższe kilkadziesiąt godzin z niżem znad Federacji Rosyjskiej. Taka konfiguracja pola barycznego wymuszać ma w dalszym ciągu cyrkulacje północną, dlatego przez krótki okres czasu zalegać ma jeszcze powietrze pochodzenia arktycznego także nad Polską. Jednak już od czwartku obserwować zaczniemy wyraźne ocieplenie od zachodu, południowego-zachodu za sprawą napływu coraz cieplejszego powietrza.

Pogoda. Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów nad ranem w środę według modelu GEM dla Polski

W zasięgu wyżu będą korzystne warunki do osiadania zimnego powietrza arktycznego po zachodzie słońca

Największe spadki temperatury wystąpią w obszarach rozpogodzeń i słabego wiatru, a nawet miejscowej ciszy. Ważne okaże się także lokalne ukształtowanie terenu, sprzyjając w większym stopniu osiadaniu powietrza. Poza obszarami miejskimi temperatura będzie wyraźnie niższa. Zarówno na wysokości pomiarowej 2 m, jak i też przy gruncie. Zimne powietrze pochodzenia arktycznego będzie osiadać w wyżu z uwagi na występowanie wyraźnych ruchów zstępujących. Nie można wykluczyć, że miejscami krótkotrwały przymrozek pojawi się na wysokości pomiarowej w klatce meteorologicznej, czyli 2 metrach n.p.g.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 18.05.2022, 00 UTC dla Warszawy. Ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

pogoda. adwekcja chłodu z północy

Noc z wtorku na środę bezchmurna lub zachmurzenie małe, tylko początkowo w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach zachmurzenie umiarkowane i tam zanikające opady deszczu, a w Tatrach także deszczu ze śniegiem. W najchłodniejszej części nocy -1°C do 4°C; cieplej na zachodzie, południu oraz na Półwyspie Helskim od 5°C do 8°C. W północno-wschodniej, wschodniej i północnej oraz częściowo centralnej połowie kraju, jak i też w rejonach podgórskich Karpat temperatura minimalna przy gruncie wyniesie od -5°C do -1°C. Wiatr słaby, tylko początkowo gdzieniegdzie umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach wiatr w porywach do 60 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza przy gruncie na godziny poranne 18.05.2022 według modelu SWISS-HD, miejscami przebieg temperatury będzie inny od ukazanego poniżej

pogoda. silne spadki temperatury

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz