Burze w piątek są najbardziej prawdopodobne w pasie od woj. dolnośląskiego po woj. podlaskie. Burzom może towarzyszyć opad do 15 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h.
Dynamiczna aura szczególnie na północy
W czwartek nasza część Europy jest w zasięgu ośrodka niskiego ciśnienia w rejonie Zatoki Botnickiej. Jedynie na południu aurę kształtuje słaby klin wyżu znad Atlantyku. Natomiast na północ kraju nasunął front atmosferyczny o charakterze chłodnym. W dalszym ciągu z północnego zachodu i zachodu napływa dość chłodne powietrze polarne morskie.
Masa napływająca do Polski jest na ogół stabilna i nie ma w niej warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Mała chwiejność termodynamiczna występuje na północy kraju, co objawia się rozwojem płytkiej konwekcji z niewielkimi opadami deszczu.
Burze w piątek na obszarze Polski
W piątek sytuacja w Polsce będzie dynamiczna. Z zachodu na wschód przewędruje aktywna, górna zatoka niżowa. Jej wpływ obserwowany będzie także w dolnej troposferze. Z kierunków południowych zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza, skutkując wystąpieniem niestabilności powietrza pomiędzy dolną a środkową troposferą.
Sytuacja synoptyczna, 20.08.2021, 12 UTC
Niewielka chwiejność termodynamiczna. Prąd strumieniowy nad Polską
Energia dostępna drogą konwekcyjna ma być niska i nie przekroczy na ogół 200 – 400 J/kg, zatem na ogół burze będą słabe. Najwięcej piątkowych burz rozwinie się w przedniej części górnej zatoki niżowej. Skutkować będzie ona destabilizacją troposfery oraz wymuszeniem unoszenia powietrza. Należy również podkreślić, że nad Polską obserwowany będzie wyraźny przepływ w środkowej i górnej troposferze. Pojawi się tzw. prąd strumieniowy (ang. jet stream) wynikający ze sporych kontrastów termicznych.
Z uwagi na niewielką energię dostępną drogą konwekcyjną, chmury burzowe będą na ogół pojedyncze. Miejscami łączące się w niewielkie struktury wielokomórkowe. Na ogół przemieszczające się zgodnie z przepływem na górnych poziomach. Nie powinny być one jednak gwałtowne. Miejscami towarzyszyć mają im opady do 10-20 mm, lokalnie porywy wiatru do 70 km/h.
Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)
Burze zanikną głównie w pierwszej części nocy z piątku na sobotę na obszarze Polski
Pierwsze burze rozwiną się już około południa, ale to właśnie popołudniu oczekiwana jest największa aktywność burzowa, gdy chwiejność ma być największa. Z uwagi na małą energię dostępną drogą konwekcyjną. Chmury burzowe będą przeważnie słabo rozbudowane w pionie, dlatego aktywność elektryczna ma być słaba, miejscami umiarkowana. Pod wieczór burze występować będą głównie we wschodniej połowie kraju. Wyraźnie jednak tracąc na intensywności i zanikając przeważnie po zachodzie słońca.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
1 komentarz do “Burze pojawią się w piątek na obszarze Polski. Wiatr nawet 70 km/h, ulewy do 20 mm i grad. Gdzie jest burza 20.08.2021?”
Możliwość komentowania została wyłączona.