Burze o dużym natężeniu znów uderzą. Grad nawet 3 cm, ulewy do 40 mm i wiatr do 90 km/h w Polsce (MAPY)

Burze. W sobotę niskie prawdopodobieństwo słabych burz jest tylko jedynie na obszarach podgórskich Karpat oraz gór. Podczas burz zjawiska towarzyszące nie powinny być intensywne. Niewykluczone są przelotne opady konwekcyjne do 15 mm, porywy wiatru do 60 km/h. Zdecydowanie groźniejsze burze na większym obszarze Polski są prognozowane na niedzielę, o czym szerzej pomówimy w dalszej części wpisu.

Słabe burze możliwe w sobotę w górach

Na początku weekendu nasza część Europy jest w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Dociera cieplejsza masa polarno morska. Szczególnie do południowej części kraju. Chłodniejsze powietrze zalega na północy Polski.

Chmury burzowe mogą rozwinąć się dziś tylko na krańcach południowych, południowo-wschodnich. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych będzie w Karpatach. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest na niewielkim poziomie. Energia dostępna drogą konwekcyjną ma być mała i może okazać się niewystarczająca do utworzenia komórek burzowych. Słabszy przepływ mas powietrza spowoduje wystąpienie niewielkich pionowych uskoków wiatru. Oczekiwane są ogół rozproszone, punktowo występujące burze. W czasie przechodzenia chmur kłębiasto-deszczowych Cb możliwe opady do 5-15 mm, miejscami porywy do 60 km/h.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)

pogoda. burze prognoza na sobotę

Burze w niedzielę zwłaszcza na południowym-zachodzie

W niedzielę zjawiska burzowe są najbardziej prawdopodobne po południu i wieczorem. Szczególnie na południowym zachodzie kraju. Podczas burz możliwe są ulewne opady deszczu do 20-30 mm, miejscami do 40 mm, natomiast konwekcyjne porywy w burzach mogą sięgnąć 90 km/h. Gdzieniegdzie opady gradu o średnicy do 2-3 cm.

Jutro praktycznie cały kraj znajdzie się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Aczkolwiek po południu nad zachodnią część kraju zacznie nasuwać się niż wraz z systemem frontów atmosferycznych. Poprzedzać ma go dodatkowo dolno-troposferyczna linia zbieżności wiatru, skutkując wymuszeniem unoszenia ciepłego, wilgotnego powietrza i rozwojem burz. Najcieplejsza masa powietrza zalegać ma w południowej części kraju, natomiast najchłodniejsze powietrze utrzyma się w dzielnicach północnych, gdzie nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

pogoda. prognoza burzowa na niedzielę

Modele numeryczne nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o natężenie i ilość niedzielnych burz. Największe ryzyko rozwoju lokalnych burz w niedzielę będzie na omawianej wcześniej linii konwergencji wiatru dolnego. Najwięcej burz rozwinie się w cieplej i wilgotnej masie płynącej z południa Europy. Rozwój burz spodziewany jest również na frontach atmosferycznych. Opady w burzach mogą sięgnąć do 30-40 mm.

Będą to na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami struktury wielokomórkowe. Nie można wykluczyć rozwoju superkomórek burzowych. Istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się struktur liniowych, skutkując większym zagrożeniem ze strony silnych porywów wiatru do 90 km/h.

Pewna aktywność burzowa może utrzymać się także w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Prognoza burzowa na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

niedziela i noc burze

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE