Burze okażą się liczne nad Polską. Padać ma grad z uwagi na nisko położoną izotermę zero, gdzieniegdzie krajobrazy ulegną zabieleniu. Miejscami te opady gradu okażą się intensywne, w zasięgu konwekcji wystąpią także porywy wiatru do 50-60 km/h. Gdzieniegdzie obfite, lecz na ogół krótkotrwałe opady pochodzenia konwekcyjnego.
Burze nad Europą występują. W Polsce zjawiska konwekcyjne pojawią się we wtorek
Od dłuższego czasu burz nad Polską nie obserwujemy. Inaczej sytuacja wygląda na zachodzie Europy, gdzie przechodzą gwałtowne burze, a nawet tornada. Chmury Cumulonimbus okazują się nadzwyczaj aktywne jak na październik. To efekt napływu ciepłych i wilgotnych mas powietrza w ostatnich tygodniach i silniejszego przepływu w troposferze. Pisaliśmy o tym szerzej w porannym wpisie o nawałnicach i burzach.
Ilość opadów w październiku na przeważającym obszarze Polski jest poniżej normy. To zasługa dominacji pól podwyższonego ciśnienia. Czasem przez nasz kraj przechodzą mało aktywne zatoki niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Wzrośnie jednak dynamika w pogodzie, już w nocy z poniedziałku na wtorek. We wtorek burze możliwe są w wielu regionach naszego kraju. Dynamiczny rozwój konwekcji zachodzić ma głównie za frontem chłodnym. Będą to zjawiska mocno lokalne, ale niektóre z nich charakteryzować mogą się wysoką aktywnością elektryczną jak na październik. W zasięgu konwekcji przewiduje się porywy wiatru do 50-60 km/h, punktowo prawdopodobne intensywne opady gradu.
Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych nie zanotowały dziś wyładowań atmosferycznych na obszarze Polski. Całkiem sporo piorunów zarejestrowano jednak na obszarze Francji, miejscami w Krajach Beneluksu i na obszarze Niemiec. Zagrzmiało także lokalnie w Austrii, Szwajcarii oraz we Włoszech.
Aktywny front chłodny przejdzie w nocy przez Polskę
W nocy z poniedziałku na wtorek przez Polskę z zachodu na wschód przejdzie aktywny front chłodny. Lokalnie w obrębie frontu niewykluczone burze. Wzdłuż strefy frontowej przemieszczającej się w nocy z poniedziałku na wtorek, z zachodu na wschód kraju będą formować się liczne strefy opadów deszczu, a także punktowe burze.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Porywy wiatru burzach do 50-60 km/h, lokalnie grad i silne opady
Prognozy wskazują, że znacznie większa aktywność konwekcji zostanie zaobserwowana we wtorek na obszarze Polski. Tuż za frontem napłynie przejściowo nieco chłodniejsza, ale wilgotniejsza i bardziej chwiejna masa powietrza. W ciągu dnia za sprawą nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrośnie pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem pewnej niestabilności. W zasięgu zjawisk konwekcyjnych porywy wiatru mogą sięgać 50-60 km/h. Gdzieniegdzie spadnie drobny grad o średnicy do 1 cm, maksymalnie 1,5 cm. Opady w burzach nie powinny przekroczyć 5-15 mm. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych, skutkując większą akumulacją opadów. W przerwie pomiędzy opadami zza chmur wyglądać ma słońce. Niektóre z wtorkowych chmur Cb mogą być niezwykle malownicze. Prawdopodobne są fotogeniczne tęcze, efektowne i nisko zawieszone wały szkwałowe, gęste smugi opadowe, a nawet chmury Cb mammatus oraz lejki kondensacyjne z uwagi na nisko położony poziom kondensacji.
Burze we wtorek. Prognoza chwiejności termodynamicznej na 25 października 2022, 12 UTC według francuskiego modelu ARPEGE
Konwekcja okaże się najbardziej aktywna w drugiej części dnia. Pod koniec dnia wraz ze spadkiem insolacji, chmury kłębiasto-deszczowe i związane z nimi burze zaczną zanikać
We wtorek burze mogą wystąpić miejscami w całym kraju. Chłodny front atmosferyczny odsunie się za naszą wschodnią granicę. W tym czasie nad Polskę znajdzie się dość chwiejne powietrze, które w połączeniu z nieco podwyższonymi zasobami wilgoci będzie skutkować rozwojem burz. Przeważnie będą występować jako izolowane komórki. Jednak lokalnie nie można wykluczyć łączenia się burz w niewielkie struktury wielokomórkowe. Burzom będą towarzyszyć krótkotrwałe intensywne opady deszczu, sięgające 10 mm, jednak na wschodzie nie można wykluczyć sum opadów do 15 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h. Położenie opadów i burz można śledzić online.
Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów konwekcyjnych na 25 października 2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Prognoza zachmurzenia, opadów i ciśnienia na 25 października, 15 UTC według modelu ECMWF
Już w środę, 26 października 2022 nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej. Na termometrach zobaczymy od 13°C do 19°C. W okolicach ostatniego weekendu października temperatura może przekroczyć miejscami na zachodzie, południowym zachodzie i południu nawet 20 °C/ 21°C. Październik zapisze się więc jako ciepły, lecz suchy. Wkrótce więcej informacji na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC