Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i nawałnice coraz bliżej Polski. Gradobicia i potężny wiatr. Pojawiły się tornada. 14 tysięcy wyładowań o poranku

Burze coraz bliżej Polski. Gradobicia, ulewy, tornada

Przez Europę sunie aktywny front atmosferyczny. Przyniósł on burze i nawałnice w Hiszpanii, Francji, czy w Wielkiej Brytanii. Dziś front zbliża się do naszych zachodnich granic. Już teraz, w godzinach porannych potężnie grzmi u naszych zachodnich sąsiadów. Podczas, gdy dzisiejszy dzień przyniesie burze również w Polsce, na zachodzie Europy zjawiska te były niszczące.

Burze i nawałnice w Europie. Czemu występują w ostatniej dekadzie października?

Już w weekend w zachodnią Europę uderzył głęboki cyklon przynosząc wichurę i nawałnice choćby na Półwyspie Iberyjskim. Związany z niżem front atmosferyczny w dalszym ciągu przesuwa się na wschód. To właśnie aktywny front chłodny jest dziś katalizatorem do formowania się kolejnych groźnych zjawisk pogodowych.

Burze i nawałnice powstają na
Burze i nawałnice powstają na froncie chłodnym

W godzinach popołudniowych front dotrze do zachodnich granic naszego kraju. Obecnie znajduje się on we wschodnich Niemczech. Prognozuje się, że burze nadal występować będą w strefie frontowej, również w naszym kraju. Jednak prawdopodobnie nie będą one już tak aktywne jak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach na zachodzie Europy. Spójrzmy jakie groźne zjawiska burzowe zanotowano w Europie w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Zobacz również: Atak zimy w części Europy

Burze, jakie przetoczyły się przez zachód kontynentu były bardzo groźne

Burze z zachodu Europy były bardzo silne. W bazie ESWD odnotowano dziesiątki poważnych incydentów związanych z burzami.

Burze niosły niszczące zjawiska pogodowe
Burze niosły niszczące zjawiska pogodowe

W ostatnich dniach burze wygenerowały w Europie 3 tornada. Jedno z nich pojawiło się w Addington na południowy wschód od Londynu. Potężnych zniszczeń dokonało tornado jakie przeszło na północy Francji. W departamencie Calais zniszczeniu uległy budynki mieszkalne i gospodarcze. Jedna z wiosek w okręgu została całkowicie zniszczona. Trzecie udokumentowane tornado przyniosły burze na zachód od Nantes. Prócz tego w bazie ESWD zaraportowano dziesiątki przypadków dużego gradu, nawalnych opadów deszczu oraz silnego, niszczącego wiatru. Pojawiły się również zgłoszenia o pożarach wywołanych uderzeniami piorunów. Mamy końcówkę października, jednak obecne burze nad Europą są bardzo aktywne elektrycznie.

Wyładowania atmosferyczne coraz bliżej Polski

W poniedziałek poranku linia burz rozciągała się od środkowych Niemiec po wschodnią Francję. Widać to na zrzucie z detekcji wyładowań.

Linia wyładowań w poniedziałkowy poranek
Linia wyładowań w poniedziałek o poranku

Front bardzo aktywnie wdziera się na wschód. Na jego drodze zalega dość ciepłe, wilgotne w wilgoć powietrze. Dlatego też warunki do rozwoju aktywnych elektrycznie zjawisk burzowych są bardzo dobre obecnie w Europie Centralnej. Podczas porannych burz odnotowano w pasie od Niemiec do Francji aż 14 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Obecnie front zbliża się do Polski, jednak burze trochę wytraciły swój impet.

Wyładowania atmosferyczne w poniedziałek na godzinę 11
Wyładowania atmosferyczne w poniedziałek o godzinie 11

Strefa burz z poranka rozdzieliła się na dwa sektory. Pierwszy z nich to struktura liniowa przechodząca obecnie nad Austrią. Drugim jest burz, która wkracza obecnie do Czech. Wykazuje ona cechy superkomórki burzowej. Na jej drodze z pewnością notowane są gradobicia, mnóstwo wyładowań atmosferycznych i silne uderzenia wiatru. Zjawiska burzowe prognozowane są również dla naszego kraju, jednak nie będą one aż tak silne jak na zachód od Polski. Poniżej mapa z prognozą burz na dzisiejsze popołudnie wydane przez Polskich Łowców Burz.

Burze dziś nad Polską
Burze dziś nad Polską

Zagrzmieć może dziś praktycznie w całym kraju. Ewentualne burze niosły będą ze sobą intensywne opady deszczu, możliwy jest nieduży grad i lokalne uderzenia silniejszego wiatru. Oczywiście gdzie jest burza sprawdzać możecie w naszym radarze opadów. Dzisiejsze zjawiska na froncie mogą nas zaskoczyć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk