Burze w chłodnej masie pojawią się w piątek nad Polską. Możliwe lejki kondensacyjne. Gdzie jest burza 27.08.2021?

Burze dziś występować mogą praktycznie w całym kraju. Chmury burzowe mają być liczne. Jednak na ogół słabe i krótkotrwałe. Podczas przechodzenia ośrodków burzowych możliwe są opady deszczu do około 15 mm. Jednak miejscami niewykluczona jest akumulacja opadów do około 20 mm. Konwekcyjne porywy wiatru w czasie burz nie powinny przekraczać 65 km/h.

Burze adwekcyjne w piątek nad Polską

W piątek Polska znajdować się będzie pod wpływem wypełniającego się niżu odciętego znad wschodnich Niemiec i Ziemi Lubuskiej. W środkowej troposferze wyraża się on jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Napływać ma masa polarno morska z domieszką arktycznego.

Opisywany niż jest bardzo dobrze widoczny na mapach górnych. Występuje on jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu, a centrum jego znajdzie się dziś na pograniczu Niemiec i Polski. Masa w obrębie niżu jest zasobna w wilgoć, co w warunkach dziennego nagrzania planetarnej warstwy granicznej spowoduje rozwój chmur kłębiasto-deszczowych Cb. W obrębie niżu kluczowe okaże się unoszenie wilgotnego powietrza.

Szczególnie liczne burze w drugiej części dnia, gdy operacja słoneczna ma być najsilniejsza

Zaleganie chłodnego i wilgotnego powietrza i występowanie insolacji słonecznej będzie prowadzić do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych w warunkach stromego, pionowego gradientu temperatury. Energia dostępna drogą konwekcyjną ma być niewielka, ale wystarczająca do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych. Szczególnie licznych w drugiej części dnia.

Przykład dziennej konwekcji w środowisku mocno wychłodzonej masy powietrza. Miejscami widoki w piątek mogą być podobne.

konwekcja w chłodnej masie

Na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewni ośrodek górnego niżu, powodując unoszenie wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji. Najwięcej burz spodziewamy się w piątek pomiędzy 13 a 18. Pod wieczór atmosfera zacznie się szybko stabilizować za sprawą słabnącej operacji słonecznej. Nie można wykluczyć lokalnych lejków kondensacyjnych, a na Morzu Bałtyckim lokalnych trąb wodnych.

Niektóre komórki konwekcyjne w piątkowy dzień mogą być bardzo fotogeniczne, przynosząc gęste smugi, tęcze, a nawet chmury Mammatus u podstawy chmury burzowej. Poniżej przykład konwekcji w zimnej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego.

burze. zimne powietrze i burze adwekcyjne

Chmury burzowe w piątek będą liczne, ale na ogół mocno rozproszone i krótkotrwałe. Przeważnie nie łączące się w zorganizowane formy konwekcji. Podczas burz maksymalnie spadnie do 10-20 mm. Aktywność elektryczna ma być na ogół słaba, gdzieniegdzie krótkotrwale umiarkowana. Z uwagi na słabą rozciągłość pionową, chmury Cb nie powinny wykazywać się dużą aktywnością elektryczną. Ze względu na nisko położoną izotermę zero niewykluczone są lokalne opady drobnego gradu.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

burze w piątek

Podczas nadchodzącej nocy nie będzie warunków do występowania zjawisk burzowych. Nad Polską dalej stacjonować będzie ośrodek górnego niżu. Zalegać ma chłodna i wilgotna masa powietrza pochodzenia polarnego. Wiele wskazuje, że po zachodzie słońca prawdopodobieństwo lokalnych wyładowań atmosferycznych będzie marginalne. Atmosfera po ustaniu operacji słonecznej zacznie się szybko stabilizować, co wiązać ma się z szybkim zanikiem burz. Miejscami utrzymają się tylko niewielkie, przelotne opady deszczu.

AKTUALNA TEMPERATURA

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ