Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze będą dziś potężne. Piątek 23 czerwca przyniesie najsilniejsze nawałnice w tym roku. Grad i trąby powietrzne. Czerwone alerty IMGW

Burze nawałnice Polska piątek 23 czerwca 2023


Zacząłem przygotowywać ten wpis w czwartek wieczorem, jednak wszystkie wyliczenia modeli wskazują, że piątek 23 czerwca przyniesie nam najsilniejsze burze w tym roku. Przynajmniej w pierwszej połowie tego roku. Dziś w części kraju warunki do rozwoju burz będą bardzo dobre. Grożą nam wszelkie najgroźniejsze zjawiska pogodowe, jakie napotkać możemy w Polsce.

Potężne burze w piątek. Sytuacja synoptyczna

Dzisiejszy dzień przyniesie bardzo groźną sytuację synoptyczną pod kątem niebezpiecznej pogody. Znad Niemiec do kraju wkroczył niż wraz z systemem frontów atmosferycznych. Tutaj sytuacja na godzinę 6 UTC.

Sytuacja synoptyczna powoduje, że burze mogą być dziś potężne
Burze dziś będą potężne. Sytuacja synoptyczna

Przez kraj wędrował będzie front ciepły zaciągając upalne, zasobne w wilgoć masy powietrza nad południowo wschodnią i wschodnią Polskę. Warto dodać, że parametr CAPE osiągał dziś będzie w kraju wartości nawet przekraczające 2500 J/kg. Są to wartości bardzo wysokie. Bardzo rzadko występujące w naszym regionie. Za frontem ciepłym przemieszczał będzie się front chłodny, który stopniowo wypierał będzie powietrze zwrotnikowe zastępując je chłodniejszym powietrzem z północnego zachodu. Wymiana mas powietrza odbywała będzie się dziś bardzo dynamicznie. Przez kraj przetoczą się burze, które lokalnie mogą mieć niszczący charakter. Frontom towarzyszyły będą dziś silne zbieżności wiatru, które również wzmocnią potencjał konwekcyjny podczas dzisiejszego dnia. Podsumowując tą część wpisu. Dzisiejsze burze będą lokalnie niszczące. Warunki ku temu są doskonałe.

Burze mogą mieć niszczącą siłę. IMGW i PŁB ostrzegają

O tym jak dobre warunki burzowe panują dziś nad Polską niech świadczy burza w formie MCS z wbudowaną linią szkwału, która od nocy mknie przez kraj. O tej burzy napisałem wszystko we wpisie pod linkiem. Zaznaczyć należy, że tak rozległy obszarowo układ może znacznie wpłynąć na dzisiejsze warunki burzowe osłabiając je (oby). Wszystko przez rozległy i długotrwałe zachmurzenie, które nie dopuści ogrzania warstwy granicznej. To jednak sytuacja mało prawdopodobna przy tak doskonałych jak dziś panujące warunkach.

Burze dziś będą bardzo silne
Burze dziś będą bardzo silne

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami na trwającą dobę dla Polski wydana przez Polskich Łowców Burz. Podczas gdy układ MCS szaleje obecnie na południowym zachodzie, dziś najniebezpieczniejszej pogody spodziewamy się na południowym wschodzie. To tutaj CAPE będzie najwyższy, a słońce operowało będzie najsilniej. Największym zagrożeniem jakie niosły będą dzisiejsze burze są nawalne opady deszczu. Duża wodność atmosfery spowoduje, że burze nieść mogą opady rzędu nawet 50-60 mm wody na godzinę. Dlatego też dzisiejsze komórki burzowe doprowadzać mogą do lokalnych, nawet powodzi błyskawicznych. Kolejnym zagrożeniem są opady gradu. W przypadku powstania superkomórek burzowych średnica gradu sięgać może nawet 3-5 cm. Jeśli dojdzie do powstania układu MCS (jeden przecież nad Polską sunie od rana) wiatr na czele układu przekraczać może 100 km/h.

Ostrzeżenia IMGW. Nad Polską w piątek pojawią się silne burze
IMGW również ostrzega. Silne burze w piątek nad Polską

Podobnego zdania w sprawie obszaru ostrzeżeń są synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podczas gdy obecnie burze szaleją na południowym zachodzie, dziś najbardziej zagrożony w kolejnych godzinach będzie wschód, południowy wschód i południe Polski. Pomimo, że kocham burze, to trzymam kciuki, by pogoda nie była dziś tak niebezpieczna jak zapowiadają to prognozy pogody.

Załamanie pogody, a za nim ochłodzenie

Dzisiejszy dzień przyniesie nie tylko nawałnice nad Polską. Na początku wpisu wspominałem, że za frontem ciepłym podąża front chłody. Za frontem do kraju spływać zaczną znacznie chłodniejsze masy powietrza z północnego zachodu. Skutkowało będzie to ochłodzeniem. Czy spadki temperatury będą silne? Zobaczmy animację prognoz temperatury.

Burze, a po nich ochłodzenie

Widać, że ochłodzenie, które nadejdzie w piątek z zachodu nie będzie bardzo silne. Oczywiście, upał w Polsce ustąpi, jednak temperatury w weekend w Polsce będą nadal bardzo przyjemne. W większości regionów oscylowały będą w okolicach 20-25 stopni Celsjusza. Od poniedziałku znów na termometrach ujrzymy trzydziestki, więc ochłodzenie będzie słabe i krótkotrwałe. Kończąc życzę bezpiecznej doby. Dzisiejsze burze lokalnie będą miały niszczącą siłę, dlatego uważajcie na siebie. Bezpiecznego dnia !!

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk