Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze będą niebezpieczne. Wraca groźna pogoda i upał. Silne gradobicia do 5-6 cm, niszczący wiatr do 100 km/h, ulewne opady deszczu w Polsce

Pogoda. Burze w Polsce


Burze będą niebezpieczne w okresie od 25.08.2023 r. do 27.08.2023 r. Już najbliższej nocy mogą pojawić się w zasięgu ciepłego frontu, ale najgroźniejsze zjawiska burzowe przypadną na ostatni weekend sierpnia. Możliwe opady gradu o średnicy do 5-6 cm lokalnie.

Burze i silny upał na koniec tygodnia

W czwartek Polska znajdzie się przejściowo znajdzie się w zasięgu wyżu z centrum nad Europą Centralną. Burze nie będą występowały, spodziewać się możemy natomiast rozwoju zachmurzenia kłębiastego pod inwersją wyżu, która tłumić ma silniejszą rozbudowę pionową.

Najbliższa noc przyniesie burze w drugiej połowie nocy i nad ranem szczególnie na krańcach zachodnich kraju. Chmury burzowe formować mają się w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze dopiero od piątku do niedzieli
Burze w Polsce, 24/25 sierpnia 2023 r.

Już od piątku do Polski dotrze chwiejna i gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Najgroźniejsze burze formować mają się w zasięgu stref frontowych, które lokalnie będą przynosić superkomórki burzowe, układy wielokomórkowe, nawet w formie mezoskalowych układów konwekcyjnych. Ponownie będą to jedne z najsilniejszych burz w czasie mijającego sezonu burzowego, które miejscami spowodują szkody. Najgroźniejsze zjawiska pochodzenia burzowego powinny wystąpić wstępnie od piątku do niedzieli. Niewykluczone są porywy wiatru do około 90-100 km/h, opady gradu do 2-6 cm, ulewne opady deszczu do 15-60 mm, a lokalnie bardzo wysoka aktywność elektryczna. Niewykluczone są lokalne trąby powietrzne.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza orientacyjnie w okresie od 24.08.2023 r. do 2.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

silne burze w kraju
Silny upał, lecz prawdopodobnie nie tak duży jak widzi to WRF-GFS dla Polski

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 23.08.2023 r. do 1.09.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

imgw prognozuje silny upal
IMGW-PIB

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 24.08.2023 r. do 2.09.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

IMGW-PIB

Groźna pogoda w kolejnych dniach

W piątek Polska Wschodnia znajdzie się słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak od zachodu wkroczy zatoka niżu znad Morza Północnego. Co więcej od południowego zachodu zacznie napływać do nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego jakie okaże się umiarkowanie i silnie niestabilne oraz bardzo zasobne w wilgoć. Burze możliwe są w piątek głównie w zachodniej i południowej Polsce. Niewykluczone, że burze będą aktywne już od rana i mają słabnąć w godzinach około południowych. Będą występować w obszarze „1”, przemieszczając się z zachodu na wschód.

Zobacz też: Sprawdzamy, czy fala upałów przeciągnie się do września 2023?

Mogą im towarzyszyć opady deszczu 10-15 mm, miejscami do 20 mm, porywy wiatru do 50-60 km/h, punktowo grad. W obszarze „2” burze pojawią się po południu i wieczorem, z tendencją do zwiększania swojej aktywności. Mogą już miejscami występować opady deszczu około 20 mm oraz porywy wiatru do 70-80 km/h, szczególnie na południowym zachodzie (tam nawet do 90 km/h). Burzom będzie towarzyszył także grad, a ponieważ istnieje ryzyko rozwoju superkomórek burzowych, więc może on dochodzić do 3-5 cm – poinformowali synoptycy IMGW-PIB.

Prognoza konwekcyjna na piątek (IMGW-PIB)

silne burze w kraju
IMGW-PIB i prognoza konwekcyjna

Prognoza burzowa dla Europy na okres od 25.08.2023, 06 UTC do 26.08.2023 r., 06 UTC według ESSL

silne burze w kraju
Groźna pogoda na koniec tygodnia

Gwałtowne zjawiska nad Polską wkrótce

Przewiduje się, że w nocy z piątku na sobotę również utrzymają się burze, lecz najgroźniejsze burze superkomórkowe i układy wielokomórkowe prognozujemy w sobotę i niedzielę. Szczególnie na południu, centrum i wschodzie, południowym wschodzie naszego kraju, ale o tym będziemy szerzej pisać w kolejnych dniach, gdy to prognozy ustabilizują się.

Prognoza konwekcyjna na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB) dla Polski

niebezpieczna pogoda
Silne burze nad Polską

Silne zjawiska konwekcyjne będą powodować duże szkody pod koniec tygodnia, dlatego zalecamy śledzić najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz