Burze będą słabnąć i zanikać. Zmiana pogody postępuje w Polsce

Burze mają zanikać szybko w kolejnych godzinach. Atmosfera zacznie się stabilizować. Zmiana pogody postępuje w naszej części Starego Kontynentu.

Burze w Polsce wykazywały się dziś dużą aktywnością jak na koniec marca

Dziś, jak i też w nocy z czwartku na piątek nasz kraj będzie dalej pod wpływem rozległego, wieloośrodkowego niżu z północnego Atlantyku i związanego z nim układem frontów atmosferycznych. Najpierw przeszedł front ciepły, a następnie w drugiej części dnia nasunął się chłodny. W ciepłym wycinku niżu, doszło do utworzenia się konwergencji wiatru, która wymusiła rozwój burz. Warunki do inicjacji konwekcji były bardzo dobre, pojawiły się klastry burzowe, a nawet segmenty liniowe. Zaobserwowano kolejny raz w tym roku na zobrazowaniach radarowych superkomórki burzowe. Szczególnie w godzinach późnopopołudniowych na zachodzie utworzyły się aktywne elektrycznie i intensywne burze jak na początek kalendarzowej wiosny.

Sytuacja baryczna na 30 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce
Burze utworzyły się głównie na zbieżności i w zasięgu nacierającego frontu chłodnego

Liczne i aktywne burze dziś wystąpiły nad Polską. Jednak wskazywały na to prognozy, że będzie to dobrze zorganizowana konwekcja

W czwartek utworzyły się w formie kilku klastrów burzowych zjawiska burzowe na zbieżności. Dlatego, że mocno rozbudowały się pionie i wierzchołki były mocno przechłodzone. Ośrodki burzowe wykazywały się dużą aktywnością elektryczną, pojawiły się intensywne, miejscami nawalne opady deszczu oraz silniejszymi porywami wiatru, na ogół nieprzekraczającymi 60-70 km/h. Między innymi w rejonie miasta Dobrzany w woj. zachodniopomorskim zaobserwowano superkomórkę burzową. Dane z poszczególnych produktów z sieci POLRAD wskazywały na istnienie rotacji w obrębie tej struktury burzowej. Zobrazowania radarowe sygnalizowały prawdopodobieństwo opadów drobnego gradu. Po godzinie 19 dziś obserwowano szybki spadek aktywności burzowej.

Przeczytaj również: Burze i nawałnice mkną do Polski. 15 tysięcy wyładowań na godzinę. Front burzowy aktywował się na zachodzie

Burze nad Polską, 30 marca 2023 r. Zarejestrowane wyładowania atmosferyczne przez amatorski system Blitzortung

Burze w Polsce, 30 marca 2023 r. Dane: Blitzortung

Liczne zjawiska o charakterze konwekcyjnym i gwałtowny spadek temperatury w czasie ich przechodzenia

Czwartek przyniósł zachmurzenie duże z opadami deszczu. W Tatrach opady śniegu. Na zachodzie pojawiły się burze o dużej intensywności. Akumulacja opadów w burzach do 10-20 mm, punktowo padał z najsilniejszych ośrodków konwekcyjnych grad. Temperatura maksymalna wyniosła od około 8°C na krańcach południowo wschodnich. W rejonie Zatoki Gdańskiej koło 10°C. Natomiast w centrum zmierzono od 11°C do 14°C, natomiast aż 17,5°C zmierzono przed przejściem strefy burzowej na stacji w Słubicach. Niższe wartości odnotowano w regionach podgórskich Karpat od 3°C do 7°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, porywisty, przeważnie południowo-zachodni i południowy. Dlatego też na Podkarpaciu porywy do 55 km/h, podczas burz do 70-75 km/h.

Zobacz też: Mróz nagle wtargnie do Polski. Poniżej -10°C na początku kwietnia 2023, możliwe burze śnieżne

Temperatura maksymalna, 30.03.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

burze w polsce
Burze pojawiły się na zachodzie, na tzw. wewnątrzwycinkowej linii zbieżności wiatru oraz na chłodnym froncie. Wartości na termometrach szybko spadły

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże. Szczególnie na zachodzie i w centrum kraju większe przejaśnienia. Występować będą w wielu regionach przelotne opady deszczu. Natomiast w górach opady deszczu ze śniegiem, a w Tatrach śniegu. Jedynie w północnej Polsce zanikające początkowo burze. Spodziewana wysokość opadu miejscami do 10 mm, a na Podkarpaciu do 12 mm. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 4°C do 8°C, niższe wartości w rejonach podgórskich Karpat od 0°C do 3°C. Jednak wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Miejscami porywy wiatru do 60 km/h, podczas burz do 70 km/h.

Fanipogody.pl